Köşe Yazarı Şahin Akçap, Yılbaşı Kartlarını Yazdı

Yılbaşı Kartları

Yılbaşı Kartları

“Eskiden…” Diye başlayan konuşmalarımızda geçmişe özlem vardır. Geçmişe özlem demek de bugün yaşadığımız hayatın tek düzeliği ve getirdiği doyumsuzlukların yarattığı mutsuzluktur.

Anımsayın lütfen…

İnternet ortamının ve cep telefonlarının olmadığı günlerde daha samimiydi dostluklar.

Örneğin kutlamalar.

Bayramlara ve yılbaşına bir hafta kala çarşı pazardan kartpostallar alınırdı. Her bayramın ve yeni yılın kartpostalları farklıydı. Özenle seçilirdi. Kurban bayramlarında koçlu, camili, Kâbe’si olan resimler seçilirdi. Yeni yıl kartpostallarında da seçkinin ibresi kar manzaralarına odaklanılırdı. Seçilen kartlarda gönderilecek kişinin yaşına ve dünyaya bakış açısına önem verilirdi.

Ayrılan zaman içinde seçilen kartpostalların arkası özenle ve de mürekkepli kalemlerle yazılır postaya verilirdi. Bu gelenek yaşasın diye kartlı kutlamalardan posta müdürlükleri mektup pulu fiyatının dörtte biri ücreti alırdı. Şartı da zarfı yapıştırmamaktı.

Bir de kartvizit gönderme alışkanlığı vardı. Minik kartlarda yazılı adın diğer yüzüne yeni yıl ya da hangi bayramsa kutlanacak onun kutlaması yazılırdı. Bu yola en çok ağır ağabeyler başvururdu. Hem daha çok dosta ve arkadaşa ulaşmak için hem de diğer posta ücretlerinden daha az masraflı olduğu için.

Şimdi elektronik posta ya da SMS lerle iş kolaylaştı. Birde internetten günün anlam ve önemine dair usturuplu sözler bulunup kopyala yapıştır yöntemine başvuruldu mu cep telefonunuzdaki tekmil dostlarınızı şipşak kutlayabiliyorsunuz.

Kolaycılık, duyguları da silikleştiriyor. İçindeki derin hisleri yok ediyor.

Benim kuşağın mektup arkadaşları vardı. Yazılan mektuplar sıklaştı mı ve dostluklar kavileşti mi bir de fotoğrafımızı yerleştirirdik zarfın içine.

Ya bugün?

Mektup olgusundan habersiz yetişen kocaman bir gençlik var. Öyle olunca da sıcak ve içten dostluklar siber hızın içinde eriyip yok oluyor.

“Hadi bir mektup yaz.” Dediğinizde yüzünüze şaşkınlıkla bakacak o kadar çok okullu çocuk ve genç vardır ki hayrete düşersiniz.

Yılbaşı kutlamaları mı demiştim yazı başlığıma?

-Sahi, kaçımız dostlarımıza kartpostallar yazarak o eski günleri yâd ediyoruz hiç merak ettiniz mi?

Şahin Akçap’ın Sitemizdeki diğer yazıları için TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

Van Gölü İnci Kefali Balığı

Van İnci Kefeli Balığının Büyüleyici Hikayesi

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Fatih Çekirge, yumurtalarını bırakmak için tatlı suların akış yönünün tersine doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir