Hakkımda

Esprili bir dille,  “İyi düzeyde İngilizce bilmesem de Vanlıcayı çok iyi konuştuğumu söyleyebilirim.” diyen Işık, sorduğumuz sorulara şu cevapları verdi:

“Vanlı Nihat Hoca Kimdir?”

Nihat Hoca; “Van’ın neyi güzel yaa” diyenlerin ağzına ıslak odunla vurmak isteyip de vuramadığı için eşinden fırça yemeyi göze alarak, evinin bir odasını Van’ı tanıtmak için büro olarak kullanan, hayatın anlamını Van’da bulduğu için Van Kedisi gibi başka bir ilde yaşayamayan, Van’a hizmet ederken hiç bir kurum veya kişi ile menfaat ilişkisi olmayıp kendi bildiğinden şaşmayan ve sonsuza dek Otlu Peynir yiyerek mutlu bir şekilde Van’da yaşamayı hayal eden biridir

Van'ın Sosyal Medya Fenomeni
Vanlı Nihat Hoca Kimdir?

Vanlı Nihat Hoca Kimdir?

Vanlı Sosyal Medya Fenomeni
Vanlı Nihat Hoca Kimdir?

Vanlı Nihat Hoca’nın 100 yıllık hikayesini okumayan kalmasın lütfen…

www.memleketimvan.com Genel Koordinatörü Berfin Bahçeci, bu kez Van’ın sosyal medya fenomenlerinden Vanlı Nihat Hoca ile röportaj yaptı. Nasıl fenomen oldu? Aslında ne iş yapıyor? www.vanlinihathoca.com sayfasını neden açtı? Bugünlere nasıl geldi? İşte o güzelim röportaj…

Neden Sosyal Medyayı Kullanma Gereği Duydunuz?

Günümüzün kaçınılmaz iletişim araçlarından biri artık sosyal medya. Aslında çevremdeki arkadaşlarıma göre sosyal medya ile daha doğrusu cep telefonu ile en geç tanışanlardan biriyim. Ama şu anda hepsine fark attığımı görüyorum. Demem o ki başlarda sosyal medyayı çok kullanma taraftarı değildim ancak bir müddet sonra bunun kaçınılmaz olduğunu gördüm ve kendimi bir anda bu işin içinde buldum.

Vanlı Nihat Hoca

Röportaj İçin Tıklayınız

Sosyal Medyada Fenomeni Olacağım Diye Mi Başladınız?

Hayır hiç böyle bir şey aklıma gelmemişti. Yani beni bir nevi bu işe ittiler. Şaka tabi. İlk başlarda normal kendim ile alakalı paylaşımlar yapıyordum. Bu arada Van aşığı olduğumu ve Van Kedileri gibi Van dışında yaşayamayacağımı da belirteyim. Van ile ilgili paylaşımlarımın çok ilgi gördüğünü fark edince ve sosyal medyada da Van’ın tanıtımı ile ilgili bir boşluk olduğunu görünce Van ile ilgili paylaşımlarıma daha bir ağırlık vermeye başladım. Olumlu geri bildirimler alınca bu işe her geçen gün daha bir yoğunlaşmaya başladım ve sonunda Vanlı Nihat Hoca olarak anılmaya başladım.

İlk Hangi Sosyal Medya Hesabını Açtınız ve Şuan Hesaplarınızın yani Takipçilerinizin Sayısı Nedir?

İlk olarak Twitter ile başladım. Amacım daha çok haber okumaktı. Daha sonra hesabımda takipçilerimin arttığını görünce Facebook sırasıyla İnstagram, YouTube ve en son da Web Sayfamı açtım. Şuan yaklaşık 100 bine yakın takipçim var.

Vanlı Nihat Hoca

Neden Farklı Sosyal Medya Hesapları Kullanma Gereği Duydunuz?

Daha çok ve daha farklı kesimlere ulaşarak Van’ı daha çok kişiye anlatabilmem için farklı sosyal medya hesapları açma gereği duydum. Çünkü her sosyal medya platformunun hedef kitlesi farklı. En son olarak da Web Sitesi açtım. Burada da elimdeki materyallerle bir arşiv oluşturmayı ve hem sosyal medya hesaplarımı tek çatı altında toplayıp, bana ulaşmak isteyenlerin tüm paylaşımlarımı burada görebilmeleri hem de elimdeki Van ile ilgili bilgilerle bir arşiv oluşturup insanların bu arşivden isteyenlerin rahatlıkla ulaşabilmesi.

Vanlı Nihat Hoca

Gelelim En Önemli Soruya, Bu İşi Yani Van’ı Tanıtmanızdaki Amacınız Ne?

Yukarıda da belirttiğim gibi ben Van’ı çok seviyorum. Bu işe de bir hobi olarak başladım. Ancak bu işin gün geçtikçe büyüdüğünü ve tanıtım konusunda daha da profesyonelleşmem gerektiğini anladım. Bu konuda kendimi geliştirmeye ve yeni şeyler araştırmaya başladım. Buradaki amacım insanlara Van’ı anlatmak. Anlatmanın yanında Van’da yaşamış ve çeşitli nedenlerle Van’dan ayrılmak zorunda kalmış olanlar ile az da olsa Van’da görev yapmış, Van’da bulunmuş kişilere Van ile ilgili anlılarını hatırlatmak ve Van’ın güzelliklerini unutturmamak.

Vanlı Sosyal Medya Fenomeni
Van’ın Sosyal Medya Fenomeni

İşinizden Bahseder misiniz? Asıl İşiniz Nedir, Hoca Lakabı Nereden Geliyor?

Bu işimi tamamen gönüllü olarak yapıyorum. Hiçbir maddi kazancım veya beklentim yok. Hatta bu işimi daha rahat yapabilmem için daha önce yürüttüğüm Çocuk Evleri Müdürlüğü görevimden bile istifa ettim ki bu işime daha çok zaman ayırabileyim. ‘Hoca’ lakabım, ilk memuriyete öğretmen olarak başladım, buradan geliyor. Herkes bana ‘Nihat Hoca’ diye hitap ediyordu. Ben de soyadımı kullanmaktansa bunu daha samimi buldum. Bir de memleket sevdası olunca onu da lakabımın başına ekleyip ‘Vanlı Nihat Hoca’ kullanmayı uygun gördüm. Asıl işime gelince de yaklaşık 20 yıldır, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak çalışıyorum. Engelli, Yaşlı, Kadın, Genç ve Çocuk olmak üzere çeşitli olanlarda çalıştım. Şuan da Çocuk İstismarı alanında çalışıyorum. Boş zamanlarımda da hobi olarak sosyal medya hesaplarımı yönetiyorum.

Yaptığınız İş Yorucu Mu? Ne Tür Tepkiler Alıyorsunuz?

Sosyal Medya Fenomenliği yorucu ama zevkli bir iş. Yorucu diyorum çünkü herke geri dönüş yapmak ve paylaşım yaparken gelebilecek her tepkiyi düşünmek lazım. Sizi çok farklı fikirlerde insanlar takip ediyor. Orta yol bir yol izlemek çok zor. Bu nedenle zaman zaman eleştiriler alıyorum. Ama eleştiriden çok yaptığım işin güzelliği yönünde geri bildirimler de alıyorum. Bu da bütün yorgunluğumuzu alıp yaptığım için zevkli bir hale getiriyor.

Biraz da Kendinizden, Özel Yaşamınızdan ve İşinizin Özel Yaşamınıza Etkisinden Bahseder misiniz?

Vanlı Nihat Hoca Kimdir?

1972 Van doğumluyum.  Dedemin Dedeleri İran göçmeni. 100 yıl önce İran’dan Van’a göç etmişler. İlk, Orta ve Lise öğrenimimi Van’da tamamladım. Hacettepe Sosyal Hizmetler Mezunuyum. Halen Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapıyorum. Evli ve üç çocuk babasıyım.

Memuriyete başlamadan önce okumayı, yazı yazmayı ve gazeteciliğe çok merakım vardı. Hatta çocukluğumda yani ilkokul çağlarımda yaklaşık 5 yıl gazete dağıtıcılığı yaptım. Bu dönemde ara ara yazdıklarımı da gazete ve dergilere gönderdim. Bazıları yayınlandı. Üniversite de yazdıklarım bazı dergilerde yayınlandı. Memuriyet başlayınca bu işlere ara verdim. İçim de bir uhde kalmıştı hep. İşte yavaş yavaş bunu da yapmaya başlıyorum.

Hem memuriyet hem sosyal medya hesapları vaktimi çok alıyor. Bu konuda kendilerine yeterli vakit ayırmadığım için eşim ve çocuklarım başta çok yakınıyorlardı. Ama şimdi çok alıştılar. Yaptığım işin olumlu geri dönüşlerini onlar da görüyor. Şimdi en büyük destekçilerim onlar.

Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz?

Öncelikle www.memleketimvan.com çalışanlarına ve takipçilerime gösterdikleri alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum. Amacım Van’ın güzelliklerini anlatarak kaybettiğimiz Vanlılık ruhunu insanlara kazandırmak. Çünkü Van, Van’ı sahiplendikçe daha da güzel olacak.

Nihat Hoca Kimdir? İşte Merak Ettiğiniz Tüm Sorular

“Yerel Televizyon Boşluğunu Sosyal Medya Dolduruyor”

Sosyal medya etkili gücüyle yanı başımızda duruyor. Birbirinin benzeri yüzlerce hesap varken farklı tarzda sosyal medya hesaplarıyla da karşı karşıyayız. Van’ın son zamanlardaki en önemli fenomenlerinden biri Nihat Işık… Nam-ı diğer Nihat Hoca’nın evine konuk olduk. Misafirperverliği ve sıcak sohbeti ile bizi karşılayan Nihat Hoca ile hakkında merak edilenleri konuştuk. Nihat Hoca 100 bine yakın bir takipçiye sahip. Nihat Hoca’nın sosyal medyadaki serüveni nasıl başladı? Vanlıların kendisine tepkisi nasıl? Bu ve buna benzer sorularımızı içtenlikle cevaplayan Nihat Hoca bakın neler dedi:

Vanlı Nihat Hoca Kimdir?
Vanlı Nihat Hoca

Sosyal medyadaki serüveniniz nasıl başladı?

Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorum. 2015 yılından bu yana, özellikle Van ile ilgili paylaşımlar yapıyorum. Bu paylaşımlar ilgi görmeye başladı. Hatta bazen sipariş üstüne bile paylaşımlar yapıyorum. Bir süre sonra bu konuda bir boşluk olduğunu gördüm. Bu boşluğun en büyük sebebi, Van’da bir yerel televizyonun olmayışıdır. Van’ın güzelliklerini paylaşmaya başladım. Bir süre sonra baktım bu yeterli gelmiyor. Van’ın güzelliklerini anlatmakla olmuyor ve Van’ın eksikliklerini de anlatmam, paylaşamam lazım diye düşündüm. Dönem dönem gözüme çarpan bir otopark sorunu veya caddelerle alakalı sorunları da paylaşımlarım da işlemeye başladım. Bir süre sonra takipçilerim; “Hocam siz hep aynı kitleye hitap ediyorsunuz” dediler. Bende gençlere çok hitap etmediğimin fakına vardım. Bir süre sonra gençlere nasıl ulaşabiliriz? Gençlerin ilgisini neler çekiyor? Bunu düşünmeye başladım. Resimli sözler, kısa kısa videolar gibi materyallerle gençlere de ulaşamaya başladım. Tabi bunları paylaştıkça geri dönüşümleri de aldık. İnsanlar yaptığımız işin doğru bir iş olduğunu söylediler. Van, bir terör bölgesi olarak anılıyordu. Bizde Van’ın güzelliklerini anlatmaya başladık. Hedef kitlemizi değiştirmeye ve geliştirmeye başladık. Yöntemimizi değiştirmeye başladık. Gelen geri bildirimlere göre işimizi yapmaya başladık. Bir süre sonra takipçilerimiz daha bir arttı. Eleştiriler kadar memnuniyetler de oldu. İlk başladığımda sadece bir tek sosyal ağ kullanıyordum. Daha sonra hitap alanımın genişlemesi için diğer sosyal ağları da kullanmaya başladım. Kendime ait bir video kanalı kurdum. Bunun sonucunda farklı insanlar bizi tanımaya başladı. Zamanınım çoğunu video hazırlamak için kullanıyorum. Çeşitli videolar hazırlıyorum.

Vanlı Nihat Hoca Hakkında Merak Edilenler

Peki, Vanlıların size tepkisi nasıl?

Genelde ‘’Nihat Hoca’’ diye bağırıyorlar. Onun haricinde bu zamana kadar kötü bir tepki almadım. Yaptığım işe hiç bir şekilde kötü yaklaşan olmadı. Her zaman güzel yaklaştılar ve bu durum beni pozitif yönde çok etkiledi ve daha çok paylaşım yapmama sebep oldu. Son dönemlerde insanlar mesaj atıyorlar. Van’ı sevenler, Van’ın değerini bilenler, Vanlı olmaktan gurur duyanlar, Van’ın hak ettiği yerde olmadığını düşünen insanlar yaptığım işlerin kıymetini daha çok anladılar. Benimle tanışmak istiyorlar. Dışarıda bir yere gittiğimiz zaman; “Nihat Hoca siz misiniz?” Gibi tepkiler oluyor. Daha sonra insanlar size bir misyon yüklemeye çalışılıyorlar. “Van’ın bu sorununu da dile getirin” gibi öneriler aldım. Günde en az 50 tane mesaj okuyorum. Bu mesajları kullandığım bütün ağlar üzerinden gönderiyorlar, paylaşılsın istiyorlar. Zamanla böyle bir misyon edindik. Bunları da biz zaman zaman paylaşmaya çalışıyoruz. Sosyal medya hesaplarında aktarmaya çalışıyoruz. Sosyal medya hesapları da büyük hesaplar ve şuanda 100 bine yakın bir izleyici kitlem var. Sosyal medya hesapları üzerinden bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz. Van’ı tanıtmaya çalışıyoruz.

Van’ın Sosyal Medya Fenomenleri

Reklam talebinde bulunanlar oluyor mu?

En çok rahatsız olduğum konu bu. Sık sık bana reklam talebinde bulunuyorlar. Şuana kadar kimsenin reklamını yapmadım ve böyle bir şeye de ihtiyaç duymuyorum. Ben bu işi, ticari amaçlı yapmıyorum. Daha çok kültürel paylaşımlar yapıyorum. Beni bir yere çağırdıklarında, eğer Van için bir önemi varsa ben gidiyorum. Van’ın kültür ile alakalı her şeye katılıyorum ve içinde bulmaya çalışıyorum. Ama kesinlikle ticari amaçlı bir girişimim söz konusu değil. Zaman ve emek harcadığım işe kesinlikle ticari olarak bakmıyorum.

Sosyal Medyanın öneminden biraz bahseder misiniz?

Sosyal medya, gençlere ulaşmanın en etkili yoludur. Sosyal medya derdimizi anlatabileceğimiz bir mecra. Bende kendimi sosyal medyada anlatıyorum. Çok etkili bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Özelikle Van kültürünü tanıtmak adına çok önemli bir yol. Van’ın yemeğiyle, diliyle, giyimiyle bir kent kültürü var. Van 7 bin yıllık bir kenttir. Selçuklular, Persler, Osmanlılar gibi bir sürü uygarlık buraya kültürünü yansıtmıştır. Ben paylaşımlarımda bu zenginliği anlatmaya çalışıyorum.

Van'ın Sosyal Medya Fenomeni
Vanlı Nihat Hoca Hakkında Merak Ettikleriniz

Van dışında takipçileriniz var mı?

Yaptığım iş Van’ı tanıtmak. Hedef kitlem Van kültürü ama tabi dönem dönem farklı insanların da dikkatini çekecek şeyler paylaşıyorum. Amacım Van kültürüne hizmet etmektir fakat gündemde olan konularla ilgilide paylaşımlar da yapıyorum.
Çünkü her yerden takipçim var. Çocukluğumdan beri bir mizahi tarafım vardı. Yazmaya büyük bir merakım vardı. O dönem Leman Dergisi’nde yazılarım çıkmıştı Bu beni oldukça mutlu etmişti. Memuriyet hayatına girdikten sonra bu işi bıraktım. Son dönemlerde Van’ı anlatmak isteyince, mizah yönümüzde biraz ön plana çıktı. Mizahi yönümüzle, bu Van sevdasını birleştirip ortaya böyle bir şey çıkarttık. Mizahi gençlere ulaşmak için daha çok kullanıyorum. Gençlerde yaptığımız işin farkına varsınlar istiyorum.

Vanlı Nihat Hoca Kimdir?
Vanlı Nihat Hoca Hakkında Merak Edilenler?

Yaptığınız işte Dönüm noktanız nedir?

Bir tiyatrocu için izleyici ne kadar önemliyse, benim içinde takipçiler çok önemlidir. Halkın beni sevmesi ve geri dönüşümlerin olumlu yönde olması beni çok motive etti. Uzun bir dönem bu işi kendim için yaptım ama sonra bir amaç uğruna bunu yapmaya başladım. İnsanların tepkileri beni çok motive ediyor. Van’ı anlatmam insanların hoşuna gidiyor. Bu konuda bir boşluk var. Bu işi resmi kurumların yapması lazım. Benim tarzım biraz daha özgün olduğu için, resmiyet adı altında barınmadığı için dışarıdan ilgi topluyor. İnsanlar Van’ın tanıtımıyla ilgili iyi işler yaptığımızı söylüyorlar. Paylaşımlarımın çoğunu insanlar bana gönderiyor. İnsanlara da bu konuda aracı oluyorum. İşte bunları gördükçe insanlar bize bir rol yükledi. Bunun sonucunda kendi şahsi paylaşımlarımdan vazgeçip, Van için önemli paylaşımlar yapmaya başladım.

Vanlı Sosyal Medya Fenomeni Nihat Hoca

Bu seviyeye geleceğinizi düşünüyor muydunuz?

Bu kadar hedef kitlem olacağını düşünmüyordum. İnsanların bana sosyal medya fenomeni rolünü vereceklerini düşünmemiştim. Bazı insanlar gibi kafaya koydum ben bu işi yapacağım demedim. Sadece doğal ve samimi davranmaya çalıştım. Hepsi bu. Onun haricinde hayatta yaşadığımız olayları trajikomik bir hale getirip insanlara empoze ettik.

Van’ın En İyi Çıkış Yapan İsmi Vanlı Nihat Hoca

Paylaşım yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Paylaşımlarımda benim için en önemli unsur güncelliktir. Tabi insanların ilgisini de çekmesi çok önemli. Resimlerimin yeni resimler olmasına özen gösteriyorum. Daha önce işlenmiş konular olmamasına dikkat ediyorum. Bir konu belirliyorum ve bu konuda araştırmalar yapıyorum. Ama ilk önce eşime ve çocuklarıma izletiyorum ve onların onayını aldıktan sonra paylaşıyorum. Kurgu müzik nasıl olmuş diye bir soruyorum. Bir video attığımda, neredeyse bir günde 10 bin kez izleniyor. Belirli bir seviye yakaladığımızda bunun aşağısına inmemek lazım. Hep en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Vanlı Nihat Hoca

İnsanlar sizi neden bu kadar sevdi ?

Resmi bir insan değilim. Bu işi ekonomik amaçlı yapmıyorum. Bu işten bir menfaatim olmadığının herkes biliyor. Kimseden her hangi bir beklentim yok. Ben bu işe makamımı bırakarak geldim. Menfaatim olmadığı için her şeyi rahatlıkla eleştiriyorum ve bu da insanların hoşuna gidiyor. Yeri geldi mi her konuyu eleştiriyorum.

Van'ın Sosyal Medya Fenomeni
Vanlı Nihat Hoca Kimdir?

Buradan takipçilerinize ne söylemek istersiniz?

Öncelikle hepsine buradan teşekkür ediyorum. Ben bu işin bu kadar büyüyeceğini düşünmemiştim. Onların geri dönüşümleri sayesinde ben bu kadar aktif oldum. Yeri geldi ailemle çocuklarımla ilgilenemedim. Günlük sadece 2 saatimi mesajlara ayırıyorum. Bana mesaj atan herkesin düşüncesine önem veriyorum. Bana gelen mesajların hepsine bakıyorum. Hepsine cevap veremiyorum ya da gönderilerin hepsini paylaşamıyorum ama herkese mutlaka mesajınızı gördüm diyorum. Paylaşamadığım fotoğraflar içinde bir arşiv oluşturuyorum. Takip eden kişiler bana bu rolü yüklediler. Nihat Hoca diye bir isim varsa bu takipçiler sayesindedir. Her şeyi önce takipçilerime sonrada eşime borçluyum. Çünkü zaman zaman yemeğe oturtmak için bile defalarca seslenmek zorunda kalıyorlar.

Vanlı Nihat Hoca
Vanlı Sosyal Medya Fenomeni

Nihat Hoca nasıl bir eştir?

Elif Hanım: “Nihat Hoca’nın bu durumu, ilk başlarda bizi çok kötü etkiliyordu. Hiç bizimle ilgilenmiyordu. Yemeğe oturduğumuzda bile saatlerce sesleniyorduk. Sosyal medyada olduğu gibi evde de çok komik. Çok mutlu bir aile yuvamız var. Küçük bir tartışmada bile yaptığı esprilerle gönlümüzü alabiliyor. Çok iyi bir eş.”

Peki, Nihat Hoca nasıl bir babadır?

Nihat Hoca’nın kızı Nisa, “Ben babamı çok seviyorum ve böyle bir babaya sahip olduğum için çok mutluyum. Çünkü bize her zaman esprili bir dille yaklaşıyor. Nihat Hoca’nın kızı olduğum için çok şanslıyım”