Van'ın Tanıtımında Sosyal Medya Fenomenlerinin Önemi

Van’ın Tanıtımında Fenomenlerin Önemi

Van’ın Tanıtımında Fenomenlerin Önemi

Van Gölü Havzası Turizm Derneği Başkanı Abdullah Tunçdemir’in girişimi ve turizmle alakalı Van’daki iş sahiplerinin sponsorluğuyla Türkiye’nin değişik yerlerinden Tur Operatörleri Van’a davet edildi.Van’da üç gün boyunca misafir edilerek yapılan İnfo Gezilerle, Van’ın tanıtımını yapılarak, Van Gölü Havzasının da bir Güneydoğu Anadolu’daki GAP Turu veya Karedeniz Bölgesindeki Karedeniz Turu gibi ‘Van Gölü Havzası’ olarak markalaşması ve Tur Operatörlerinin, gezi güzergahlarına eklenmesi amaçlandı. Prestij Gazetesi köşe yazarı, Adil Harmancı bu Organizasyonda öne çıkan ‘Van’ın Kötü İmajı’ ve ‘Van’ın Tanıtımında Sosyal Medya Fenomenleri’ başlıklarını köşesinde değerlendirdi.

Van’ın Kötü İmajı ve Sosyal Medya Fenomenleri

Turizm konusunda az çok bilgisi olan, az çok ilgi alanına giren, ya da direkt işin içinde olan kime sorarsanız sorun, size, “turist güvenli yer arar, riskli yerlere gitmez” diyecektir. Diyelim ki bu konuda kötü bir imaja sahipsiniz ve bölgenize turist gelmiyor; yine turizm konusunda az çok bilgisi olan, biraz olsun ilgilenen, ya da işin içinde olan kime sorarsanız sorun, bölgenize turist gelmesi için çözüm olarak size, “kötü imajınızı düzeltmeniz gerekiyor” diyecektir.
Van, ne yazık ki uzun yıllardır, yabancı turist açısından ciddi bir kötü imaj altında bulunuyor.
Daha önce dört mevsim Van’dan ayrılmayan ve sağa sola çadır kuran yabancı turistlerden yıllardır eser yok!
Tabi turist denince belki aklımıza hep oteller, tur şirketleri, rehberler, mağazalar, vs. gelebilir, ama belki gözden kaçırıyoruz, yabancı turist gelmeyince Van’da kilim kültürü neredeyse tarihe karışmak üzere; belki teknoloji ve yeni süs ürünleri kilimi olumsuz etkiledi, ama en çok da yabancı turistlerin kente uğramayışları etkiledi.Öbür yandan, bir kent için ciddi bir ekonomik girdi olan turizm gelirlerinden, Van yıllardır mahrum durumda, İran üzerinden 1, 1,5 sene gibi bir rahatlama süreci yaşandı, ancak o da bir yıla yakındır durmuş vaziyette.
İşte, geçtiğimiz hafta İstanbul ve Antalya’dan gelen tur operatörleriyle Van’daki dinamiklerin, bu konuyu bir toplantıda ele alma fırsatları oldu.
Turizm açısından Van’daki genel durum ele alındı; doğasıyla, iklimiyle, tarihiyle, kahvaltısıyla, insanıyla Van, turizm için dörtdörtlük bir yapıya sahipti, ne var ki yine de yabancı turist gelmiyordu!

Çözüme dair iki fikir

Biri, kenti tanıtmada sosyal medya fenomenlerini kullanma fikri, diğeri de, “kötü bir imaj” vardı ve Van’a yabancı turistin gelebilmesi için, var olan bu kötü imajın kırılması gerekiyordu..! “Kötü imaj” konusunu gündeme getiren, turizmin kentteki en yetkili ağzı İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ oldu.
Bu konuya şu sözlerle açıklık getirdi Aktuğ:
“Sadece İran’la bağlı kalmak istemiyoruz, alternatif kapılar arıyoruz ama zannediyorum memleketin imajı dışarıda çok iyi değil. Berlin’e gittim, Berlin’de, 25 yıl öncesi, 30 yıl öncesi Van’a gelen Almanlar Van’ı çok merak ediyorlar ama maalesef gelemiyorlar. Gelemeyişlerinin sebebi de, sanki Van’da her gün bir takım olumsuzluklar gündeme geliyor, insanlar ölüyor, savaş varmış gibi görünüyor. Ne kadar anlatırsanız anlatın, maalesef gelmeden, görmeden şehirle ilgili, kentle ilgili düşünceler değişmiyor. Turizmde de en önemli faktör, güvendir, güven duymadığı bir yere turist gitmez. Bu imajın yıkılması lazım…”
Peki, bu kötü imaj nasıl yıkılacaktı?
Toplantıda bu soruya cevap olacak açıklama TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Tansu Demir’den geldi.
O, farklı bir yol önerdi; neydi o, sosyal medyada takipçileri en fazla olan fenomenler Van’a getirtilecek, bunların Van’la ilgili yayınlayacağı fotoğraflar sayesinde, Van daha iyi tanıtılacak ve yabancı turist akışı başlayacaktı…
Hatta şu sözlerle, çok iddialı Kolombiya örneğini verdi, Demir:
“Şimdi Kolombiya bir örnek bence… Kolombiya’nın çok kötü bir ünü vardı, uyuşturucu ile anıldı vs. Sosyal medya fenomenlerini Kolombiya’ya getirdi, muhteşem fotoğraflar sosyal medyaya düşünce, insanlar direk Kolombiya’ya gitmeye başladı.”
Şimdi Demir bu sözünü yerine getirecek mi, Van’a fenomenleri getirecek mi, gerçi toplantıdakilere, “unutursak hatırlatın!” gibi bir söz de etti, ama gerçekten Van’a, güzel fotoğraflar sayesinde Muzaffer Aktuğ’un ziyaret ettiği Fransa’dan turistler gelecek mi çok merak ediyorum!
Yine de peşin söz etmeyelim, bakalım fenomenler geldiğinde ne değişecek; değişmezse, sonra bir-iki kelam daha etme hakkımız olacak’

Yazarın diğer yazısı için Tıklayınız

İlginizi Çekebilir

Van Gölü İnci Kefali Balığı

Van İnci Kefeli Balığının Büyüleyici Hikayesi

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Fatih Çekirge, yumurtalarını bırakmak için tatlı suların akış yönünün tersine doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir