Bahçemizdeki Şifalı Otları Tanıyalım

Bahçemizdeki Şifalı Otları Tanıyalım

İlkbaharla birlikte doğa şenlenmeye ve bahçelerdeki şifalı otlar da yeşermeye başladı.

Bizler de bu fırsatı değerlendirip ailece, Van’ın en güzel mahallelerinden olan Şahbağı (Beyüzümü) mahallesinde soluğu aldık ve kayınvalidemin bahçesindeki bu şifa deposu otlardan topladık.

Çocuklarla birlikte yaptığımız bu keyifli etkinlikte hem temiz bir hava aldık hem de bahçedeki şifa deposu yabani otlarımızdan; Yemlik, Evelik, Kaz Ayağı, Çatlankuş, Hindiba, Sığır Dili …vb tanıdık.

Bu güzel bilgileri de sizlerle paylaşmak istedik.

Yemlik

Yemlik Otu, genellikle dağlarda bulunan ve kendi kendine yetişen bir ot türüdür.

Zaman zaman tarlalarda ve bahçelerde de görülebilen Yemlik Otu, her türlü hava şartına uyum sağlayabiliyor.

Yemlik Otu, bünyesinde barındırdığı vitaminler dolayısıyla birçok vatandaşın sorguladığı bitki türü olmaya devam ediliyor. Kansızlığa iyi geldiği, sindirim sistemini çalıştırdığı, iştah açıcı etkiye sahip olması, birçok vatandaşın ilgisini çekiyor.

Yemlik Otu

Yemlik Otu nedir? Faydaları Nelerdir?

Yemlik Otu Nedir?

Özellikle yemeği yapılan ve sulu yemeklerin yanında yeşillik olarak da tüketilebilen yemlik otunun, kökünden çiçeğine dek her yeri yemeklerde değerlendirilebiliyor.

Mart-Nisan aylarında dağlarda, tarlalarda ve bahçelerde bulunabiliyor. Yemlik Otunun Faydaları Nelerdir? İçinde bolca demir bulunduğundan kansızlık sorununa çözüm olabiliyor. A, B2, B6 ve C vitaminleri bakımından zengin olduğundan bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı vücudu koruyor.

İçindeki A vitamini göz sağlığını da destekliyor, gece körlüğü gibi sorunların üstesinden gelmede yardımcı oluyor.

Taze taze tüketildiğinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek oluyor. Sindirim sistemini düzenlediği gibi iştah açıcı etkiler de gösteriyor, kilo almada sorunu olanlara çare oluyor. İçindeki kalsiyum ve A vitamini sayesinde kemiklerin güçlenmesine destek oluyor.

B vitaminin etkisiyle saç ve tırnak gibi vitamin eksikliğinden sorun yaşanan bölgelerdeki sorunları gideriyor, saç ve tırnak sağlığını koruyor.

Açık yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor. Düzenli tüketildiğinde cildin daha ışıl ışıl olmasını sağlıyor, sivilce izlerinin, lekelerin geçmesine destek veriyor.

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Tansiyonu düzenliyor, özellikle yüksek tansiyonu normal seviyelere indirmede önemli etkilerde bulunuyor.

Evelik

Evelik Otu Nedir?

Halk arasında pek çok farklı isim ile bilinen Evelik otu, ıspanağa benzeyen şifalı bir bitkidir.

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Evelik otu, pişirilerek tüketilebilir. Bunun yanı sıra Evelik otundan özel çay yapılabilir ya da salata olarak da tüketilebilmektedir.

Vanlılar en çok Ayrana Aşında kullanır.

Van’da Özellikle Ayran Aşı (Yoğurt Çorbası)’nda Kullanılan Evelik Otu

Evelik Otunun Faydaları Nelerdir?

Daha çok su kenarlarında özel olarak yetiştirilmekte olan Evelik otunun eski Mısır dönemlerine kadar uzanan büyük bir geçmişi bulunuyor. Ispanağa benzerliği ile dikkat çeken bitki, özellikle alışveriş marketlerinde ıspanak zannedilerek satın alınabilmektedir.

Çeşitli hastalık ve sorunlara iyi geldiği bilinen Evelik otunun insan sağlığı için faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

– İştah açıcı özelliğe sahip olan Evelik otu, özellikle kilo alamayan ve yemek istemeyen küçük çocuklar için doğal bir ilaç takviyesidir.

– Vücuttaki zararlı toksin maddeleri atmaya yarımcı olan Evelik otu, anti bakteriyel etkiye sahiptir. Buna göre vücuttaki akciğer ve karaciğerde meydana gelen toksinlerin atılmasında yardımcı olmaktadır.

– Kadınlarda sıkça görülen adet sancılarının hafiflemesini ve ağrıların azalmasını sağlayan Evelik otu, bunun yanı sıra emziren anneler ve bebekleri içinde doğal ilaç kaynağıdır. Anne sütünün artmasında büyük oranda yardımcı olur.

– İshale karşı büyük savaşçı olan Evelik otu, kökünün kaynatılması ve tüketilmesi sonrasında meydana gelen ishalin yok olmasını sağlar. Bu özelliği içerisindeki çözücü asit sayesinde gerçekleştirmektedir.

– Geçmiş yıllardan beri farklı amaçlar için kullanılan evelik otu, çeşitli dönemlerde meydana gelen alerjik sorunların çözülmesini sağlar.

– Deri yüzeylerinde görülen yara ve lekelerin yok olmasını sağlayan Evelik otu, kaşıntı ve egzama içinde bitkisel ilaç deposudur.

– Kemik hastalıkları tedavisinde kullanılan Evelik otu, romatizma sorunları ve kadın hormonlarını düzeltmede oldukça etkilidir.

Evelik Otu Bitkisi Nerelerde Kullanılır?

Evelik otu bitkisinin kullanım alanlar oldukça geniştir. İlk olarak bitkinin cilt yara ve lekelerinde kullanılabilmesi mümkündür. Bunun dışında ishal ve kemik hastalıklarında kullanılabilen Evelik otu bitkisi, özel çay haline getirilerek de kullanılabilmektedir. Vücudun cilt ve farklı noktalarında tedavi içinde kullanılabilen bir bitkidir. Yara ve cilt lekeleri için kullanmak için özel macun haline getirilen Evelik otu bitkisi, macunun kürünün ilgili cilt üzerine sürülmesi sonucunda kullanımı gerçekleşmektedir.

Evelik Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Evelik otunun kökünün ve yapraklarının tüketilerek kullanılabilmesinin mümkün olduğu kadar, çay yapılarak da kullanımı mümkündür. Evelik çayının hazırlanışı ise oldukça basittir. İlk olarak Evelik otunun kökü ve yapraklarının kurutulması, daha sonra da bir yemek kaşığı kadar kurutulan otun sıcak suya koyulması gerekmektedir. Sıcak suya koyulan otun yaklaşık 5 dakika kadar bekletilmesi sonrasında özel şekilde süzülmesi ve sonrasında tüketilmesi yeterlidir.

Evelik Otu Bitkisinin Zararları Var mı?

Çeşitli yararları ve faydaları bulunan Evelik otu bitkisinin, diğer bitkisel ilaçlarda olduğu gibi yanlış kullanım sonucunda bazı yan etkileri bulunmaktadır. Aşırı kullanım sonrasında sindirim sisteminin tahrip olmasına ve vücuttaki sıvı kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle kullanım öncesinde bir doktora başvurulması tavsiye ediliyor.

Van Yöresel Yemeklerinden Ayran Aşının Baş Mimarı Evelik Otu Olarak Kabul Edilir

Kaz Ayağı Otu

Kaz Ayağı Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kazayağı otu birçok yerde görülen fakat faydası insanlar arasında pek bilinmeyen otlardan birisi de kazayağı otudur. Kazayağı otu mevsiminde tüketilmesi gereken çok önemli bir besindir. İçeriğinde yer alan mineraller ve vitaminler sebebiyle insan vücuduna da pek çok yararı bulunmaktadır.

Kazayağı Otu Nedir?

Kazayağı otu günümüzde pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Belirli koşullara karşı dayanıklı olan kazayağı otu doğada birçok yerde bulunur ve kendiliğinden yetişmektedir. Zengin bir besin kaynağı olan kazayağı otu adını görüntüsünden almaktadır.

Kazayağı otu içerisinde kendine has vitamin ve mineral kaynaklarının yanı sıra farklı birçok kullanım yöntemleri de bulunmaktadır. Oldukça lezzetli olan kazayağı otu lezzetinin yanı sıra insan sağlığı için oldukça önemli bir bitkidir.

Kaz Ayağı Otunun Faydaları Nelerdir?

Doğada yetişen kazayağı otu bilinen pek çok faydası ile tüketilen bir bitkidir. Kazayağı otunun insan vücuduna olan faydaları ise şunlardır:

– Hastalıklara karşı oldukça yararlı bir bitkidir.
– İnsan sağlığı açısından önemli potansiyel teşkil eden kazayağı otu pek çok ağrı problemlerine karşı iyi gelmektedir.
– Güçlü bir antibakteriyel özelliğe sahiptir.
– Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Kramplara karşı korurken, mide rahatsızlıklarına da çok iyi gelmektedir.
– Ülser gibi rahatsızlıklara çok iyi gelir.
– Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
– Cilt sağlığına iyi gelir.
– Bağırsaklarda bulunan zararlı canlıların vücuttan atılmasını sağlar.
– Kepek sorunların üstesinden gelebilir.
– Vücut üzerinde yara veya tahriş olan bir bölgenin iyileşmesine yardımcı olur.
– Vücuda olan faydası dışında ruhsal açıdan da oldukça faydası bulunmaktadır.

Kazayağı Otu Bitkisinin Önemi

Kazayağı otu bitkisi insan sağlığı açısından sunduğu faydalar sebebiyle sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. En önemli özelliklerinden birisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Aynı zamanda dış etkenlere karşı birçok bakteri ve virüslere karşı koruma sağlamaktadır.

Bunlar dışında içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde gün içerisinde var olan işleri daha sağlıklı ve dinç yapılabilmesi için enerji sağlar. Vücuttaki hücrelerin yenilenmesi ve pek çok hastalığa karşı direnç oluşturmasına da yarar sağlamaktadır.

Kaz Ayağından Yapılmış Kavurma (Mıhla)

Kazayağı Otu Bitkisi Nerelerde Kullanılır?

Kazayağı otunun sağladığı faydaları ile birlikte birçok değişik yöntemlerle de kullanılabilir. Kazayağı otu bitkisinin kullanım yöntemlerinden birisi de kavurmasıdır. Kavrularak kullanan imkanın yanı sıra haşlama yöntemi de bulunmaktadır. Bunlar dışında kazayağı otu pek çok yerde ıspanaklı pirinç ve bulgur içerisine katılarak da tüketilebilen bir ottur.

Kazayağı otu yiyecek dışında içecek olarak da kullanılabilir. Yaklaşık 10 dakika boyunca suda kaynatılarak çay olarak da tüketmek mümkündür. Kazayağı otunun sağladığı faydaları sebebiyle tüketmek oldukça önemlidir. Birçok farklı yöntemler ile kullanabileceğiniz kazayağı otunu aktarlardan temin etmek mümkündür.

Van Mutfağı ile ilgili sitemizdeki diğer içeriklere ulaşmak için TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

vanlı muhtarlar günü

Van’da Muhtarlar Günü Dengbej ve Halaylarla Kutlandı

Van’da Muhtarlar Günü Dengbej ve Halaylarla Kutlandı Van Büyükşehir Belediyesi, ‘19 Ekim Türkiye Muhtarlar Günü’nde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir