Van Mutfağının Yöresel Tatları
Van Mutfağının Yöresel Tatları Dünya Mutfağında

Van’ın Yöresel Ürünleri Dünya Pazarında

Van’ın Yöresel Ürünleri Dünya Pazarında

Dünya markası ithalatçı firmalardan Ekol Food’un, Anadolunun yöresel ürünlerini pazarladığı Ekol Anatolia, Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) girişimi ve Van Pastacılar ve Aşçılar Derneğinin (VANPAD) katkısı ile Van’ın yöresel ürünlerinden; Tuzlu Balık, Kurut, Sütlü Buğday, Kavut, Akpancar Otu da artık dünyaya pazarlıyor.

Van Mutfağı
Van Yöresel Ürünleri Dünya Pazarında

Spesifik gıda alanında tartışmasız en büyük firmalardan biri olan ve ithal ettiği yüksek kalitedeki ürünleri Türk ve yabancı şeflerin beğenisine sunan, hemen her mutfakta iz bırakan Ekol Food, 17 ülkeden, 70 adet marka, 1500 çeşit ürünle Dünya üzerindeki yenilikleri müşterilerine sunmaktadır.

İtalya da bulunan ofisi ile Ekol Food; peynirler, baharatalar, pirinçler, konserveler, makarnalar, sirkeler, soslar, turşular, mantarlar vs. bulunmaktadır.. Meksika mutfağından Japon mutfağına kadar her tür mutfakta kullanılabilecek ürünler bulunmakta.

Van Yöresel Ürünleri
Akpancar Otu

Akpancar Otu

Yörenin dağlarından toplanıp kurutulan Akpancar Otu, Van’ın yöresel yemeği olan Keledoş’ta kullanılan bir ot çeşididir. Yerli ve orijinal bir gıda çeşidi olan Akpancar, Otlu Peynire katılarak da zevkle tüketilen bir bitkidir.

Van Yöresel Ürünler
Sütlü Buğday

Sütlü Buğday

Özellikle kış aylarında kavrularak tüketilen bir Van ürünüdür. Yapımında genellikle yumuşak buğday kullanılır. Hasat edilen buğdaya, üzerini örtecek kadar süt ilave edilir. İsteğe göre içerisine margarin, yumurta ve kabartma tozu eklenir. Bir gece serin ortamda sütü absorbe etmesi için dinlendirilen karışım, tepsilere konularak güneşte kurutulmaya bırakılır. Kurutulan sütlü buğday uygun şartlarda nemsiz ve serin ortamda depolanır.

Van Mutfağı Yöresel Ürünleri
Tuzlu Balık

Van Balığı (İnci Kefali)

Dünyada sadece Van’da bulunmasının yanı sıra burada yaşayan tek balık türüdür. Avlanan inci kefallerinin temizlenip, tuza yatırılması ile oluşturulan özel lezzet, her mevsimde tüketilebilecek bir özellik kazanır. Kurutulmuş ve tuzlanmış şekliyle, tandırda ve yağda pişirilmiş hali başta olmak üzere yöre halkı tarafından pek çok şekilde tüketilmektedir.

Van Mutfağı Yöresel Ürünleri
Kavut (Gavut)

Kavut

Kurutulmuş buğdayın dövülerek un haline getirilmesinden sonra kızgın tavada tereyağı ile buluşmasıyla ortaya çıkan unutulmaya yüz tutmuş Van yöresine ait besleyici ve lezzetli bir tatlıdır. Doğu yörelerinde kavut kavrulduktan sonra pekmez ve bal ile karıştırılarak kahvaltı sofralarında sunulur.

Van Mutfağı Yöresel Ürünleri
Kurut

Kurut

Yağsız yoğurdun bez torbalarda süzdürülerek özünü kalması sağlanarak az rüzgarlı, bol güneşli havalarda kurutulmasıyla oluşan kurut peyniri, Van’ın en sevilen süt ürünlerindendir. Özellikle Van yöresel yemeklerinden Keledoş ve Kurut Aşı’nın yapımında kullanılır.

Van Mutfağı ile ilgili diğer içerikleri için TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

İran açıkladı: Van’a yeni sınır kapısı açılıyor…

İran açıkladı: Van’a yeni sınır kapısı açılıyor… Türkiye-İran arasında ekonomik ilişkileri güçlendirecek yeni adımlar atılıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir