Van Mutfağı (Van Tavası)

Van Mutfağı (Van Tavası)

Van mutfağını ve yemeklerini gönüllü olarak tanıtan Mavi Fularlılar Grubundan Hilal Dede, Edremit TV’de Ramazana özel olarak yayınlanan İftara Doğru Programında Van’ın yöresel yemeklerinden Van Tavası ile muhteşem bir sunum yapıyor.

Van Mutfak Kültürünün en önemli yemeklerinden olan Van tavası, genelde erkekler tarafından hazırlanan bir et yemeğidir.

Ramazanda, yaz ve bahar aylarında, yoğun iş günlerinde, misafir ağırlandığında yapılır. Van Tavasının en büyük özelliği alüminyum tavada hazırlanıp kara fırında pişirilmesidir.

Van’da hemen hemen her iş yerinin, her evin bir tavası vardır. Tavanın boyutu yemeğe katılacak kişi sayısına göre değişir. Davet kalabalık, tava küçük olursa komşudan, kasaptan büyük tava ödünç alınır.

Van’ın Yöresel Yemeklerinden Van Tavası

Van Tavasının Malzemeleri ve Yapılışı

Domates, sivri biber, kuru soğan, sarımsak, salça, arzuya göre acı sivri veya pul biber. Sebze miktarı etle orantılı olmalıdır. Tavayı lezzetli yapan etidir. Tava için iki yaşında çepiç denilen erkek keçi veya iki yaşında toklu denilen erkek koyunun bel eti tercih edilir. İki yaşında şişek denilen dişi koyun eti de olabilir ancak tavada lezzetli olan çepiç ve toklu etidir.

Tava hazırlanırken alt kısma kişi sayısı ve tava büyüklüğüne göre orta yağlı kıyma serilir. Kişi başına en az 2-3 parça et düşecek kadar et bırakılır. ( Dana etinden Van tavası olmaz.) Etlerin üstüne biber, sarımsak en üstüne de domatesler dizilir, tuzu dökülerek fırına gönderilir. (Afiyet Olsun)

Van Tavası Malzemeleri ve Yapılışı / Tarifi

Van Tavasının En Büyük Özelliği Kendine Has Alüminyum Tencerede Kara Fırında Yapılmasıdır

#VanMutağı #VanTavası #YöreselYemekler

İlginizi Çekebilir

van kurban bayramı

Van’da Bıçakçıların Kurban Bayramı Mesaisi Başladı

Van’da Bıçakçıların Kurban Bayramı Mesaisi Başladı Van’da yaklaşık 60 yıldır bıçak bileyen Muzbah Cengiz’in Kurban …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.