Yeni Vanspor
Yeni Vanspor'da Son Durum

Vanspor’da Son Durum

Vanspor Kulüp Başkanı Servet Yenitürk yaptığı basın toplantısı ile Vanspor’un yeni sezon hazırlıkları ve Vanspor ile ilgili merak edilen tüm sorulara cevap verdi.

Şehrivan Gazetesinden Hamit Karakuş’un söz konusu basın toplansında verilen cevaplardan yaptığı özel haberin tüm detayları işte;

Geçtiğimiz sezon büyük bir başarı göstererek 3. Lig play-off karşılaşmalarının şampiyonu olarak 2. Lige çıkan Van Büyükşehir Belediye Spor yeni sezon öncesi hazırlıklarını sürdürüyor. Çetin bir lig olan 2. Ligde tutunmak için hazırlıklarını sürdüren takımda bir taraftan da transfer ve diğer çalışmalara gerçekleşirken bir taraftan da yeni yönetim oluşturulması için mesai yapılıyor.

Geçtiğimiz sezon büyük bir başarı göstererek 3. Lig play-off karşılaşmalarının şampiyonu olarak 2. Lige çıkan Van Büyükşehir Belediye Spor yeni sezon öncesi hazırlıklarını sürdürüyor. Çetin bir lig olan 2. Ligde tutunmak için hazırlıklarını sürdüren takımda bir taraftan da transfer ve diğer çalışmalara gerçekleşirken bir taraftan da yeni yönetim oluşturulması için mesai yapılıyor. Yeni sezon öncesi güçlü ve yeni bir yönetim ile yola çıkacaklarını daha önce hatırlatan Van Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Servet Yenitürk, bu anlamda çalışmalarını yürütürken, yeni sezon öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yenitürk, şampiyonluk sonrası yeni oluşturulacak yönetim, transfer çalışmaları ve yeni belirlenecek yol haritası konusuna değindi. Başta transfer ve yeni yönetim olmak üzere, kulüp kongre tarihi ve kamuoyunu meşgul eden konularla ilgili açıklamalarda bulunurken sezon öncesi takımın son durumuna dair tüm detayları tek tek paylaştı. Takımın yeni sezonda yeni isimle mücadele edebileceğinin de bilgisini paylaşan Yenitürk, maddi konularda da takımın ciddi bir desteğe ihtiyaç duyduğunun da altını çizdi. Van Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Servet Yenitürk yeni sezon öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarıyla önceki gün bir otelde bir araya gelen Yenitürk, şampiyonluk sonrası yeni oluşturulacak yönetim, transfer çalışmaları ve yeni belirlenecek yol haritası konusuna değindi.

YENİTÜRK: ŞİMŞİR TAKIMIN BAŞINDA, YENİ TRANSFERLER YAPACAĞIZ

Kamuoyunun ve taraftarın merak ettiği transfer konusuna değinen Van Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Servet Yenitürk, “Transfer çalışmalarımız devam ediyor. 10’a yakın isimle üzerinde duruyoruz. Bu 10 transfer yapacağız anlamına gelmiyor. Bizim iskelet kadromuzu korumayı düşünüyoruz. Buna mümkün olduğu kadar 4-7 arasında bir transfer düşüncemiz var. Bu çalışmalarımızdan 3 tanesi sonuçlanmak üzere. Sözleşme yapmadığımız için isim vermek doğru olmaz. Sonuçlanan tek sözleşmemiz var. O da hocamızdır. Hocamız kendi yardımcı hocalarını değiştirmek kaydıyla anlaşma yaptık. Hasan Erkin Şimşir bu sezon takımın başında olacaktır. Değişiklik yapmamız durumunda takıma zarar geleceği konusunda hem fikir olduk. Hocamızı Sakarya ve Afyon Jet istiyordu. Ancak hocamız da kalmak istediğini söyledi. Bu şekilde bir yol aldık.” dedi.

YENİTÜRK: HANGİ MEVKİLERE TRANSFER YAPILACAĞINI AÇIKLADI

Transfer konusunda hocanın istediği ve önerdiği isimler olduğunu dile getiren Yenitürk, “Hocamın transfer istediği isimler var, tanıdığı ve şampiyonluklar yaşadığı isimler var. Bu konuda 4 futbolcu için önerisi oldu. 2’si ile anlaşma yapamadık diğer 2 isim ile görüşmelerimiz devam ediyor. Onun dışındaki görüşmelerimiz yönetim ve ekip arkadaşlarımız tarafından belirlenen isimlerdir. Transferde en önemli mevkilerimizden bir tanesi forvettir. Mevcut forvetimiz devam ediyor. Ayrıca 1 forvetimizin daha olması gerekiyor. Sol kanat ve sol açık transfer yapmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra sağ kanat, orta saha ve ön libero için belirlediğimiz mevkilerdir. Buralara transfer olacak. Şu ana kadar kaleci ve sol kanat transferini bitirdik. Kalecimiz ligde son 10 maçta gol yememiş bir isimle anlaştık. Bizim kalecimiz süper lig seviyesinde bir kalecidir. İkinci kaleci olarak önemli bir isim aldık.” diye belirtti.

UÇAR’IN AYRILIŞ NEDENİ VE TAKIMDAN AYRILAN OYUNCULAR

Takımdan ayrılan oyuncuları açıklayan Yenitürk, Feyaz Uçar’ın ayrılış nedeni de değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Hocamızın orta saha için düşünmediği Güney Tütçüoğlu ile yollarımızı ayırdık. Yedek kaldığı zamanlarda başka mevkilerde oynarım diyordu, ancak kadroya girdiği zaman verim alamadık. Güney ile yolumuzu ayırdık. Üç ve ikinci kalecilerimizle de yollarımızı ayırdık. Aynı şekilde sol açıkta bulunan bir arkadaşımız ve Osman Berk Kınlı ile yollarımızı ayırdık. Toplamda şu ana kadar 6 isimle yollarımızı ayırdık. Feyyaz Uçar meselesi var. Feyyaz Beyle Ankara’da bir görüşme yaptık. Kendisini 2-3 takımın istediğini söyledi. Gitme derseniz gitmem Van’da kalırım dedi. Biz hoca olarak artık kalmadığı ve yönetim güvencesi de vermeyeceği için kendisi ile helalleştik ve yollar ayırdık. Dostluğumuz kopmadan yollar ayrıldık. Van’dan kopmayacağını söyleyerek kendisiyle ayrıldık.” dedi.

YENİTÜRK: YENİ SÖZLEŞME TEKLİF EDECEĞİZ

Batuhan’ın sözleşmesinin devam ettiğine değinen Yenitürk, “Batuhan için bizi arayanlar oldu. Batuhan’ın sözleşmesi devam ediyor dediğimiz için birçoğu vazgeçti. Biz Batuhan ile bir yol ayrımına gelmedik. Sözleşmesi devam ediyor. Haftaya kendisini çağıracağız ve sözleşmeyi görüşeceğiz. Aksi bir durum olursa bunu da basınımızla paylaşacağız. İkinci bir forvet görüşmemiz de var. Bunu da ayrıca bekletiyoruz.”

YENİTÜRK: KONGRE TARİHİNİ AÇIKLADI

Yönetim ve maddi anlamda yaşanan sıkıntılara değinen Yenitürk, Olağan Üstü Kongre’nin de yapılacağı tarihi de açıkladı. Yenitürk, “Bu süreçte yaşadığımız en büyük sıkıntı yeni yönetimin oluşturulmasıydı. Yine bizlere destek sunabilecek bir yönetim oluşturmak için çalışmalar yaptık. Takımımız bizlerin ve belediye bünyesinde çıksın ve bu şehrin bir takımı olsun istedik. Bunu valimiz, belediye başkanımız ve birçok kesim ile görüştük. Daha önce şampiyon olduğumuzda bildiğiniz gibi bir birlik ve beraberlik oluşmuştu. Bu yüzden şehir bütünleştirecek bir yönetim düşüncesiyle her kesime teklif götürdük. Van TSO, OSB, İş adamları, belediye, valilik, esnaftan, Van TB’den yönetim için isim talebinde bulunduk. Yönetimimizin yüzde 70’i oluşmuş durumda. Netleşmediği için isim vermek istemiyoruz. Bugün burada ‘Olağan Üstü Kongre’ tarihimizi de açıklamak istiyoruz. Kongremizi 27 Temmuz tarihinde gerçekleştireceğiz ve yönetimimizi belirleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“EN AZ 150 BİN LİRA BİR DESTEK İSTİYORUZ”

Yönetimde yeni belirlenecek isimlerden 100-150 bin lira katkı isteyeceklerini belirten Yenitürk, “Yönetime alacağımızın isimlerden 100-150 bin liralık bir katkı isteyeceğiz. Bu yüzden isimleri şimdiden açıklamak istemiyoruz. Son ana kadar bir değişiklik olması nedeniyle böyle bir karar aldık. Listemiz onaylanmadan yönetimde yer alan arkadaşlar bağışları yapacaklar. Bu yardımı yapmadıkları durumunda değişiklik yapmayı hedefliyoruz. Takıma destek sunacak olan isimler bizim tercihimiz olacaktır. En az 150 bin lira bir destek istiyoruz. Bizim 15 gün İstanbul’da çalışmalarımız oldu. Bu süreçte birçok Vanlı isimle görüştük. Bu görüşmenin asıl nedeni isim sponsorluğuydu. Bu konuda bir geri dönüş olursa isim sponsorunu da bağlayacağız. Bunun da takıma bir katkısı olacaktır. İsim sponsorluğunun ardından İstanbul’da da bir toplantı yapacağız. Ancak bu kongre sonrası olacaktır. İsim sponsoru için bir fiyat bırakmak doğru değil. Bu anlamda bu konuda birkaç takım il görüşmemiz oldu. Bunun da Van’a katkısı olacaktır.” dedi.

“BORÇ ESKİ DÖNEMDEN KALAN BİR BORÇ”

Borçlar konusu ve belediye ile görüşmelerinin devam ettiğini dile getiren Yenitürk, “Belediye ile görüşmemiz oldu. Talebimizi kendilerine ilettik ve görüşmeler devam ediyor. Bizim kendi kanaatimize göre sıcak bakmıyorlar. Görüşmeler kesilip atılmadı. Bu yüzden de görüşmeler devam ediyor. Şu ana kadar bize borçlar ilgili borcunuz ödeyin gibisinde bir şey olmadı. Daha önceden böyle bir ihtar geldi. Biz de bu ihtara karşılık bir cevap verdik. Yönetimi aldığımızda böyle bir borcun görülmediğini söyledik. Bu borca karşılık ‘Mavi Kent’ takıma yüzde 1 hissedar edilmiş. Borç eski dönemden kalan bir borç. Bu bizi bağlayan bir durum değil. Biz bu konuda neden sorulmadığını kendilerine söyledik. Konuyla ilgili kendileri bir karar verecektir.” diye belirtti.

TAKIMIN İSMİ DEĞİŞİYOR

Takımın ismini değişeceğini ifade eden Yenitürk, “Takımın ismi değişecek. İsim sponsoruyla birlikte ismi değiştirme düşüncemiz var. Şu anda kendimizin vereceği bir karar değil isim değişikliği. Basınla, halkımızla paylaşıp, sponsorun devamı ismimiz ne olsun diye bir çalışma yapacağız. Bizim ortak yönetim olarak aklımızda geçen isim Yeni Vanspor’dur. Biz yönetim olarak bunu düşünüyoruz. Bu da net bir isim değildir. Birçok isim değerlendireceğiz ve kent olarak ismi değerlendireceğiz. İsim sponsoru bulabilirsek değişiklik yapmayı hedefledik. Belediyenin bize katkıları olduğu için belediye isim vardı. Biz isim sponsoru olsun, destek olsun değiştirelim dedik. Ancak yüzde 100 değişecek diye bir şey de yok.” dedi.

YENİTÜRK: YENİ SEZON İÇİN 10 MİLYONLUK BÜTÇE İHTİYACIMIZ VAR

Bu sezon için bütçe hazırladıklarını ve sezon başından itibaren tüm giderleri karşılayacak şekilde 10 milyonluk bir bütçe olması gerektiğini ifade eden Yenitürk, “Tüm iş adamlarımız ve Vanlılarla bu bütçeyi oluşturup katkı sunmak istiyoruz. 10 milyon bütçe için acil işlerden bir tanesi yönetimdir. Çünkü transfer peşinatları için en az 2 milyona ihtiyaç var. Bunun için de yönetimi oluşturduğumuz gibi 1,5 milyonluk bir katkı beklentimiz var. Onun dışında bir katkı henüz yok. Göğüs, kol ve şort sponsoru için görüşmelerimiz var. Bunlardan şort sponsor için görüşmelerimiz oldu. Diğer sponsorlarla da görüşmelerimiz olacak. Bu katkılarda kamp ve transfer için önümüzü açacaktır. İlerisi içinde İstanbul’da birçok işadamı çok hevesli davrandı. İstanbul’da bir araya gelerek destek amaçlı bir çalışma olacak. Gece düzenlemeyi düşünüyoruz.”

TEMLİK KOYMA

Yenitürk: “Daha önce basında da açıkladığım bir durum var. Bizim külüne bir temlik koyma olayımız vardı. Geçmişten gelen borçların önüne kesebilmek için, takıma zarar verilmemesi için böyle bir karar aldık. Temlik koyduğumuz tarih seçim öncesi Şubat ayında bırakılmıştı. O günden bugüne kadar federasyon ve Spor Toto’dan gelen katkıların tamamı 587 bin liraydı. Bu para tekrar kulübe aktarıldı. Bunların dekontları vardır. Ayrıca üstüne 775 bin lira daha ekleyerek katkı olarak bıraktık.” Dedi. Valilik, belediye ve diğer kurum kuruluşlarla görüşmeler yaptıklarını ve destek verilmesini istediklerini ifade eden Yenitürk, “Şu ana kadar sağlıklı bir geri dönüş alamadık. Görüşmelerimiz bu kapsamda devam edecek. Forma basımı ve diğer işlerin aksamaması adına hemen kongre kararımızı alacak ve yolumuza bakacağız.” dedi.

YENİTÜRK: ALTYAPI VE STADYUM KONUSUNDA DEVLETİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

Yenitürk, alt yapı ve stadyum konusunda devletin desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Yenitürk, “Alt yapı konusunda devlet desteğine ihtiyacımız var. Bu anlamda Gençlik Spor Bakanlığının desteklerine ihtiyacımız var. Valimiz bu konuda bir görüşme yaptı. Bizim de bir randevu talebimiz var. Stadyum konusunda portatif tribünler bitecek. Ayrıca tüm stadyumun bu şekilde yapılması adına girişimlerimiz var. Keşif çalışmalarına bu anlamda başladık. Tüm stadyumun bitmesi sezon başına yetişmeyecektir. İleri ki süreçte inşallah tüm stadyum yenilenecektir. Altyapıya bizde önem veriyoruz. Bu anlamda bakanlıkla birlikte güzel bir altyapı çalışmasını hep birlikte yapacağız. İnşallah altyapı konusunda da önemli bir çalışma yapacağız. Altyapıyı konuşmuşken altyapıdan ikinci lige katacağımız seviyede futbolcu yok. Kampa alacağımız 7 genç futbolcumuz var. Bunların bir kısmı bizde oynayamayacak durumdaysa bu isimleri kiralık olarak göndermeyi hedefliyoruz. Yönetim olarak altyapıyı önemsediğimizi belirtmek isterim. Ayrıca 3 Vanlı futbolcu ile görüştük ancak kendileri Van’ı tercih etmedi. Bir Vanlı isimde 1. Lige gitmek için izin istedi. Bizde olgun karşıladık.”

HAZIRLIK MAÇI VE LOKAL

Yenitürk, “Takımların yüzde 80’ni Erzurum’da toplandığı için Van’a getirme durumumuz yok. Ancak lig başlamadan önce bir hazırlık maçı için görüşmelerimiz oluyor. Bu konuda üzerine düşünüyoruz. Ancak her takım kampta yer aldığı için buraya kamp süresince takım getirme durumumuz yok. Lokal içinde her hangi bir görüşme ve çalışmamız yok. Şu anda takım, transfer, yönetim ve diğer konularla ilgileniyoruz. İnşallah bu konuda yine yardımcı olmaya varız.”

TAKIM PROGRAMI BELLİ OLDU

Son olarak takım programını açıklayan Yenitürk sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “23 Temmuz’da Van’da toplanmaya karar verdik. Tüm futbolcularımız ve yeni transferlerimiz bu tarihte Van’da olacak. 23 Temmuz’dan 4 Ağustos’a kadar Van’da çalışacağız. 5 Ağustos’ta tekrar Van’da toplanacak ardından 10 Ağustos bayram tatili olduğu için 2 günlük izin verilecek. Ardından 13 Ağustos’ta Erzurum’da toplanacağız. Bu sene Erzurum’da fazla kalmayacağız. 20 Ağustos’a kadar Erzurum’da kalacak ve bu süreçte 4 hazırlık maçı gerçekleştireceğiz. 14, 16, 18 ve 19 Ağustos’ta bu maçları yapacağız. Basınımıza da bu konuda bir bilgilendirme yapacağız. Hazırlık maçının ardından Van’da bir araya geleceğiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak; Şehrivan Gazetesi (Hamit Karakuş’un Özel Haberi)

İlginizi Çekebilir

Van Kültür Sanat Etkinlikleri

Üvercinka’nın Çok Dilli ve Çok Sesli Konser Şaşırttı!

Üvercinka’nın Çok Dilli ve Çok Sesli Konser Şaşırttı! Van Üvercinka Kültür ve Sanat Merkezi öğrencileri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir