Van'ın Sosyal Medya Fenomeni
Vanlı Nihat Hoca

Vanlı Sosyal Medya Fenomeni Nihat Hoca

Vanlı Sosyal Medya Fenomeni Nihat Hoca

Van’ın en çok konuşulan Sosyal Medya Fenomenlerinden ‘Vanlı Nihat Hoca’ lakaplı Nihat Işık hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu röportajda bulabilirsiniz.

‘MemleketinVan Genel Koordinatörü Berfin Bahçeci, bu kez Van’ın sosyal medya fenomenlerinden Vanlı Nihat Hoca ile röportaj yaptı. Nasıl fenomen oldu? Aslında ne iş yapıyor? www.vanlinihathoca.com sayfasını neden açtı? Bugünlere nasıl geldi? İşte o güzelim röportaj…

Neden Sosyal Medya Kullanma Gereği Duydunuz?

Günümüzün kaçınılmaz iletişim araçlarından biri artık sosyal medya. Aslında çevremdeki arkadaşlarıma göre sosyal medya ile daha doğrusu cep telefonu ile en geç tanışanlardan biriyim. Ama şu anda hepsine fark attığımı görüyorum. Demem o ki başlarda sosyal medyayı çok kullanma taraftarı değildim ancak bir müddet sonra bunun kaçınılmaz olduğunu gördüm ve kendimi bir anda bu işin içinde buldum.

Sosyal Medyada Fenomeni Olacağım Diye Mi Başladınız?

Hayır hiç böyle bir şey aklıma gelmemişti. Yani beni bir nevi bu işe ittiler. Şaka tabi. İlk başlarda normal kendim ile alakalı paylaşımlar yapıyordum. Bu arada Van aşığı olduğumu ve Van Kedileri gibi Van dışında yaşayamayacağımı da belirteyim. Van ile ilgili paylaşımlarımın çok ilgi gördüğünü fark edince ve sosyal medyada da Van’ın tanıtımı ile ilgili bir boşluk olduğunu görünce Van ile ilgili paylaşımlarıma daha bir ağırlık vermeye başladım. Olumlu geri bildirimler alınca bu işe her geçen gün daha bir yoğunlaşmaya başladım ve sonunda Vanlı Nihat Hoca olarak anılmaya başladım.

İlk Hangi Sosyal Medya Hesabını Açtınız ve Şuan Hesaplarınızın yani Takipçilerinizin Sayısı Nedir?

İlk olarak Twitter ile başladım. Amacım daha çok haber okumaktı. Daha sonra hesabımda takipçilerimin arttığını görünce Facebook sırasıyla İnstagram, YouTube ve en son da Web Sayfamı açtım. Şuan yaklaşık 100 bine yakın takipçim var.

Neden Farklı Sosyal Medya Hesapları Kullanma Gereği Duydunuz?

Daha çok ve daha farklı kesimlere ulaşarak Van’ı daha çok kişiye anlatabilmem için farklı sosyal medya hesapları açma gereği duydum. Çünkü her sosyal medya platformunun hedef kitlesi farklı. En son olarak da Web Sitesi açtım. Burada da elimdeki materyallerle bir arşiv oluşturmayı ve hem sosyal medya hesaplarımı tek çatı altında toplayıp, bana ulaşmak isteyenlerin tüm paylaşımlarımı burada görebilmeleri hem de elimdeki Van ile ilgili bilgilerle bir arşiv oluşturup insanların bu arşivden isteyenlerin rahatlıkla ulaşabilmesi.

Gelelim En Önemli Soruya, Bu İşi Yani Van’ı Tanıtmanızdaki Amacınız Ne?

Yukarıda da belirttiğim gibi ben Van’ı çok seviyorum. Bu işe de bir hobi olarak başladım. Ancak bu işin gün geçtikçe büyüdüğünü ve tanıtım konusunda daha da profesyonelleşmem gerektiğini anladım. Bu konuda kendimi geliştirmeye ve yeni şeyler araştırmaya başladım. Buradaki amacım insanlara Van’ı anlatmak. Anlatmanın yanında Van’da yaşamış ve çeşitli nedenlerle Van’dan ayrılmak zorunda kalmış olanlar ile az da olsa Van’da görev yapmış, Van’da bulunmuş kişilere Van ile ilgili anlılarını hatırlatmak ve Van’ın güzelliklerini unutturmamak.

İşinizden Bahseder misiniz? Asıl İşiniz Nedir, Hoca Lakabı Nereden Geliyor?

Bu işimi tamamen gönüllü olarak yapıyorum. Hiçbir maddi kazancım veya beklentim yok. Hatta bu işimi daha rahat yapabilmem için daha önce yürüttüğüm Çocuk Evleri Müdürlüğü görevimden bile istifa ettim ki bu işime daha çok zaman ayırabileyim. ‘Hoca’ lakabım, ilk memuriyete öğretmen olarak başladım, buradan geliyor. Herkes bana ‘Nihat Hoca’ diye hitap ediyordu. Ben de soyadımı kullanmaktansa bunu daha samimi buldum. Bir de memleket sevdası olunca onu da lakabımın başına ekleyip ‘Vanlı Nihat Hoca’ kullanmayı uygun gördüm. Asıl işime gelince de yaklaşık 20 yıldır, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak çalışıyorum. Engelli, Yaşlı, Kadın, Genç ve Çocuk olmak üzere çeşitli olanlarda çalıştım. Şuan da Çocuk İstismarı alanında çalışıyorum. Boş zamanlarımda da hobi olarak sosyal medya hesaplarımı yönetiyorum.

Yaptığınız İş Yorucu Mu? Ne Tür Tepkiler Alıyorsunuz?

Sosyal Medya Fenomenliği yorucu ama zevkli bir iş. Yorucu diyorum çünkü herkese geri dönüş yapmak ve paylaşım yaparken gelebilecek her tepkiyi düşünmek lazım. Sizi çok farklı fikirlerde insanlar takip ediyor. Orta yol bir yol izlemek çok zor. Bu nedenle zaman zaman eleştiriler alıyorum. Ama eleştiriden çok yaptığım işin güzelliği yönünde geri bildirimler de alıyorum. Bu da bütün yorgunluğumuzu alıp yaptığım için zevkli bir hale getiriyor.

Biraz da Kendinizden, Özel Yaşamınızdan ve İşinizin Özel Yaşamınıza Etkisinden Bahseder misiniz?

1972 Van doğumluyum.  Dedemin Dedeleri İran Azeri göçmeni. Yani Küresünni. 100 yıl önce İran’dan Van’a göç etmişler. İlk, Orta ve Lise öğrenimimi Van’da tamamladım. Hacettepe Sosyal Hizmetler Mezunuyum. Halen Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapıyorum. Evli ve üç çocuk babasıyım.

Memuriyete başlamadan önce okumayı, yazı yazmayı ve gazeteciliğe çok merakım vardı. Hatta çocukluğumda yani ilkokul çağlarımda yaklaşık 5 yıl gazete dağıtıcılığı yaptım. Bu dönemde ara ara yazdıklarımı da gazete ve dergilere gönderdim. Bazıları yayınlandı. Üniversite de yazdıklarım bazı dergilerde yayınlandı. Memuriyet başlayınca bu işlere ara verdim. İçim de bir uhde kalmıştı hep. İşte yavaş yavaş bunu da yapmaya başlıyorum.

Hem memuriyet hem sosyal medya hesapları vaktimi çok alıyor. Bu konuda kendilerine yeterli vakit ayırmadığım için eşim ve çocuklarım başta çok yakınıyorlardı. Ama şimdi çok alıştılar. Yaptığım işin olumlu geri dönüşlerini onlar da görüyor. Şimdi en büyük destekçilerim onlar.

Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz?

Öncelikle www.memleketimvan.com çalışanlarına ve takipçilerime gösterdikleri alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum. Amacım Van’ın güzelliklerini anlatarak kaybettiğimiz Vanlılık ruhunu insanlara kazandırmak. Çünkü Van, Van’ı sahiplendikçe daha da güzel olacak.’

Vanlı Nihat Hoca hakkında daha fazla bilgi edinmek için Tıklayınız

İlginizi Çekebilir

Vanlı Gazeteci-Yazar Geçirdiği Trafik Kazası Sonrası Hayatını Kaybetti

Vanlı Gazeteci-Yazar Geçirdiği Trafik Kazası Sonrası Hayatını Kaybetti Vanlı Gazeteci-Yazar Mustafa Balbal Ankara’da geçirdiği trafik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir