Vanlı Başbakan’ın Oğlu Babasını ve Van’ı Anlatıyor

Bugün (14.11.2020) vefat haberini aldığımız İktisat Profesörü ve Eski Başbakanlardan Ferit Melen’in oğlu Mithat Melen, 2018 yılında Van İl Kültür Müdürlüğünce Van Kültür Sarayında düzenlenen ‘Ferit Melen Anma’ programında Babasını ve Van’ı anlatıyor.

Ferit Melen Kimdir?

Ferit Melen 1906 yılında Van’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Bursa Erkek Lisesi’nde öğrenim gördü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

26 Ağustos 1931’de Bursa maiyet memurluğunda çalışmaya başladı. 25 Ekim 1932’de Maliye Müfettiş Yardımcılığına atandı. 1940-1941 yılları arasında askerlik yaptı. Daha sonra Fransa Maliye Bakanlığı’nda inceleme yapmak üzere Paris’e gönderildi. 29 Kasım 1943’te vasıtalı vergiler genel müdürü olarak çalışmalarda bulundu.

1946’da Gelirler Genel Müdürlüğü makamına getirildi. 9. Dönem seçimlerinde Van milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Bunun yanında 9 ve 10. Dönem İsmet İnönü kabinesinde Maliye Bakanı olmuştur.

1964-1979’da da cumhuriyet senatosunda Van üyeliği yaptı. 1968 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa eden Melen, Güven Partisi’nin kurulmasında da büyük rol oynamıştır. Nihat Erim hükümetlerinde de Milli Savunma Bakanlığı’nda göreve gelmiştir. 22 Mayıs 1972 tarihinde gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni başbakanı oldu.

Süleyman Demirel döneminde de yeniden Milli Savunma Bakanlığı’na atandı. Ferit Melen, 3 Eylül 1988 tarihinde Ankara’da hayatını kaybetti. Cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Mithat Melen Kimdir?

Aslen Vanlı olan Mithat Melen, 3 Ocak 1947’de Ankara’da doğdu.

Babasının adı Ferit, annesinin adı Mesude’dir. Ekonomist ve Öğretim Üyesi; Ankara İTİA mezunu. Yüksek lisansını Brüksel Üniversitesi’nde, doktorasını İÜ İktisat Fakültesi’nde tamamladı.

Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı. NATO sekretaryasına uluslararası memur olarak mali asistanlık, Helsinki’de Postipanki ve Brüksel’de AB Komisyonu’nda staj yaptı. Dünya Bankası, KOSGEB, İSO’da Ekonomi ve Finans Danışmanlığı yaptı. Hazine Teşkilatında Şube Müdürü, Brüksel Maliye Ataşesi ve Maliye Müşaviri, Hazine Uzmanı ve Daire Başkanı olarak görev yaptı.

Hazine Müsteşarı Özel Danışmanı oldu. OECD nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde Ekonomi Ticaret Müşavirliğine getirildi. İÜ İktisat Fakültesi’nde 1990’da Doçent, 1996’da Profesör oldu. Radyo ve TV program yapımcılığının yanı sıra Turkish Daily News ve Dünya gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Yayınlanmış 2500 makalesi ve basılmış biri İngilizce beş kitabı bulunmaktadır. 23. Dönem’de Türkiye-AB KPK Üyesi oldu. İyi düzeyde Fransızca ve İngilizce bilen Melen, evlidir.

22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde MHP’den İstanbul milletvekili seçilmiştir.

14.11.2020 tarihinde dünyayı sarsan Korona (Covid-19) hastalığına yenik düşerek aramızdan ayrılmıştır.

#EskiBaşbakan #FeritMelen #MithatMelen

İlginizi Çekebilir

Van’da Feci Kaza Ölü ve Yaralılar Var!

Van’da Feci Kaza Ölü ve Yaralılar Var! Van Özalp yolu üzerinde bulunan Sıhke Göleti civarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir