Van'ın Unutlmayanları
Van'ın Unutulmayanlarından Enver Dilaver

Van’ın Unutulmayanları; Enver Dilaver

Van’ın Unutulmayanları;

Enver Dilaver Kimdir?

Van’ın eski ve köklü ailelerinden olan Enver Dilaver 1910 yılında Van’da doğdu. İlkokulu Van’da okuduktan sonra Ortaokul ve Liseyi Kuleli Askeri Lisesinde tamamladı. Askeri dişçi olarak ilk görevini İstanbul Maltepe Askeri Lisesinde yaptıktan sonra Erzincan, Siirt, Malatya’da da görev yaptıktan sonra Van’a geldi.

Van’a geldiğinde Kıdemli Binbaşı iken istifa ederek Sağlık Bakanlığında görev aldı. Bir müddet Konya’da görev yaptıktan sonra Van Devlet Hastanesinde çalışırken 1967 yılında İstanbul Beykoz Çocuk Hastanesine tayinden gitti ve oradan emekli oldu.

Van’ın Unutulmayanlarından Enver Dilaver


15 Aralık 1983 tarihinde hayata veda eden Enver Dilaver bugün Ak köprü Mezarlığında yatmaktadır. Enver Dilâver’in ‘Van Gölü Dalgalandıkça’ ve ‘Sizlere yazdım’ adlı iki de şiirlerinin yer aldığı kitapları mevcuttur.
Yine Van’da iken ‘Van gölü Sanat ve İrfan Derneği’ ni kurdu. Ayrıca aylık gazete de çıkardı. Birçok sosyal çalışması olan Enver Dilaver ayrıca Van’da ilk açık hava Sineması olan ‘Yeni Sinema’ yı kurmuştur. Çok uzun ömürlü olmasa da Van’da ilk yazlık sinemasını kurma gururu da ona aittir. Bu sinema şu anda Özgür Çenter iş merkezinin olduğu yerde olup mütevazı bir yazlık sinema idi.

Enver Dilaver’i rahmetle anarken bu arada onun bir şiirini de acizane sizlere arz ediyoruz.

Ümit Kayaçelebi – 08.12.209/VAN

İlginizi Çekebilir

Eski Van Bayramlar

Kent Hafızası ile Yasaklı Bayramı ve Eski Van’ı Konuştuk

‘Vanlı Nihat Hoca Karantina Sohbetleri’ kapsamında canlı yayın konuğumuz, Van’ın Kent Hafızası Gazeteci-Yazar ve Şair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir