Van’ın Peribacalarına Doğa Gezisi

Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, Van‘ın Başkale ilçesinde bulunan ve Kapadokya’ya benzerliğiyle yöre halkı tarafından ‘Vanadokya’ olarak adlandırılan peribacalarını gezdi.

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar Mahallesi’nde bulunan peribacaları ile aynı alanda bulunan çok sayıda tünel ve mağara turizme kazandırılmayı bekliyor. İlçe merkezine 33 kilometre uzaklıktaki Yavuzlar Mahallesi’nde volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri bacaları, Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Kapadokya’yı aratmıyor.

Van Başkale Peribacaları Nerede
Van’ın Görülecek Doğal Güzelliklerinden Peribacaları

Yöre halkı tarafından “Vanadokya” olarak adlandırılan ve her yıl özellikle yaz mevsiminde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan peri bacaları, son yıllarda yağışların etkisiyle ortaya çıkan metrelerce uzunluktaki çok sayıda tünel ve mağarayla da dikkatleri çekiyor.

Van Peribacaları Başkale
Van’ın Görülmesi Gereken Doğal Güzelliklerinden Peri bacaları

Vadi Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Demez başkanlığındaki 124 kişilik ekip, sabah erken saatlerde Van’dan hareket edip ilk olarak Başkale’nin Yavuzlar Mahallesi’ne gitti. Kapadokya’ya benzerliği nedeniyle yöre halkı tarafından “Vanadokya” ismi verilen peribacalarını gezen doğaseverler, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlginizi Çekebilir

van kurban bayramı

Van’da Bıçakçıların Kurban Bayramı Mesaisi Başladı

Van’da Bıçakçıların Kurban Bayramı Mesaisi Başladı Van’da yaklaşık 60 yıldır bıçak bileyen Muzbah Cengiz’in Kurban …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.