Van’ın Kış Turizm Rehberi

Van’ın Kış Turizm Rehberi

Doğal güzellikleri, tarihi değerleri ve kültürel zenginlikleri ile Doğunun incisi olarak anılan Van’a kışın gelmek için onlarca neden var.

İşte bu nedenlerden bazıları;

1- Van Gölü Ekspresi

Van’a kışın yolculuk yapmak için en ideal yolculuk tren yolculuğu. Hem konforu hem de yol güzergahında göreceğiniz eşsiz kış manzaraları sizi bu uzun yolculuğa çıktığınızı pişman etmeyecek. Tabi ki bilet bulabilirseniz. Çünkü bu sıralar Doğu Ekspresine alternatif olarak görülen Vangölü Ekspresinde bilet bulmak oldukça zor.

Van'da gezilecek yerer
Gençlerin Yeni Gözdesi Van Gölü Ekspresi

2- Uçuş Güzergahı En Keyifli Hava Yolu

Zaman sıkıntınız varsa ve tren yolculuğu yerine uçak yoluculuğu tercih ederseniz yine pişman olmazsınız. Çünkü Van Ferit Melen Hava Limanı, uçuş boyunca izleyeceğiniz eşsiz güzellikler bakımından pilotların da en keyif aldığı Hava yolu güzergahlarından biri.

Van'ın Gezilecek Yerleri
Pilotların En Keyifli Rotalarınan Van Rotası

3- Van Kahvaltısı

Van gezinize, kendine has yöresel çeşitleri ve lezzeti ile Dünyaya ün salan Van Kahvaltısı ile başlayabilirsiniz. Çiçeği burunda tescilli kahvaltı ürünlerinden; Murtuğa, Kavut ve Otlu Peynirin tadına bakarak güne bomba gibi başlayabilirsiniz.

Van'da gezilecek yerler
Van Kahvaltısı

4- Van Kalesi

Van Kahvaltısı sonrası gezinize, Van Merkeze 7 km uzaklıkta olan Van Kalesi ile başlayabilirsiniz.

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Van kentinin ilk kurulduğu yer Van Kalesinin etekleridir. Urartu eseri olan Van Kalesini zirvesinden Van’ı doya doya seyredebilir ve kalenin kuzey girişinde bulunan Geleneksel Van Evini gezerek eski Van’a doğru bir yolculuk yapabilirsiniz.

Ayrıca Kale’nin güney tarafında bulunan Eski Van Şehrinin kalıntılarını gezebilir ve Mimar Sinan Eseri olan Hüsrevpaşa Camisinin külliyesinde soluklanabilirsiniz.

Van'ın Gezilecek Yerleri
Urartu Eseri Van Kalesi

5- Savat İşlemeciliği

Van Kalesi gezisi dönüşü yol üzerinde Urartulardan Vanlılara miras kalan Savatlı Gümüş İşlemeciliğin yapıldığı Arubani Sanat Merkezini ziyaret edebilir ve Van’a ait olduğu tescillenen savatlı gümüşlerden sevdiklerinize küçük hediyeler alabilirsiniz.

Van'ın Gezilecek Yerleri
Savatlı Gümüş İşlemciliği

6- Öğlen Molası Tescilli Keledoş

Gezinizin öğlen durağını yine Kale Yolu üzerinde Van Yöresel Yemeklerini yapan Aşiyen Yemeklerinde vererek, Türk Patent Enstitüsünce Van’a ait olduğu tescillenen Keledoş yemeğinden tadabilirsiniz.

Van'ın Yöresel Yemekleri
Van’ın Tescilli Lezzetlerinden Keledoş

7- Akdamar Adası Her Mevsim Ayrı Güzel

Öğlen Yemeği sonrası rotanızı Van-Edremit-Gevaş güzergahına çevirerek yol boyu Ege veya Akdeniz sahillerini aratmayacak, Van Gölünün eşsiz sahil güzelliğini seyrederek Akdamar Adasına uğrayabilirsiniz. Gevaş sahilinden tekne ile Akdamar Adasına yapacağınızı mavi yolculuğunuza bir rehber eşlik ediyorsa ‘Ah Tamara’ efsanesini yerinde dinleyebilirsiniz.

8- Halime Hatun Kümbeti

Akdamar Adası dönüşü yol üzerinde beyazlar içinde ayrı bir güzel gözüken Halima Hatun Kümbeti ve Selçuklu Mezarlığını ziyaret ederek Selçuklu Medeniyetine tarihi bir yolculuk yapabilirsiniz. Az ötesinde bulunan tarihi İzettin Şir Camisinin eşsiz manevi atmosferinde ikindi namazınızı kılabilirsiniz.

Van Gezilecek Yerler
Selçuklu Yadigarı Halime Hatun Kümbeti

9- Abalı Kayak Merkezi

Kar kalitesi ve pist uzunluğu ile ülkemizin sayılı kayak Merkezlerinden olan ve bir çok profesyonel kayakçı yetiştiren Gevaş Abalı Kayak Merkezine uğrayarak kayak yapabilirsiniz.

Sadece kayak yapmakla kalmaz çocukluğunuzu yaşamak adına kardan adam yapabilir ve kar topu oynayabilirsiniz.

Van'ın Gezilecek Yerleri
Abalı Kayak Mekezi

10- Edremit Kız Kalesi Seyir Tepesi

Gevaş dönüşü Edremit Kız Kalesine çıkarak Van’da gün batımının en güzel izlendiği Seyir Tepesinden hem güneşi uğurayabilir hem de Van’ı doya doya izleyebilirsiniz.

Van Gezilecek Yerler
Edremit Kız Kalesi Seyir Terası

11- Fırında Van Balığı

Dünya’da sadece Van Gölünde yetişen Van Balığının en güzel halini Edremit Merkezde bulunan Kısmet Fırınında tadabilirsiniz. Karton kağıtlarda kara fırında pişirilerek, ayranaşı ile sunulan Van Balığından sonra Edremit’te bir mekanda bir semaver çay içebilirsiniz.

Van'ın Yöresel Tadları
Van Balığı ve Ayran Aşı İkilisi

12- Urartu Halı ve Kilim Atölyesi

Edremit dönüşü, Van Yöresine ait el dokuma tezgahlarında dokunan Van Yöresine ait halı ve kilim atölyesini ziyaret edebilir ve hediyelik alabilirsiniz.

Yöresel Van Halı ve Kilimleri
Urartu Kilim ve Halı Atölyesi

13- Akşama Van Oturma Gecesi

Akşam Yemeği ve Semaver Çayı sonrası ise Van Halk Kültüründe önemli bir yere sahip olan Van Oturma Gecesinden Van Türkülerini dinleyebilir hatta hızını alamazsanız halay bile çekerek Kelekvan, Üç ayak veya Şemamme bile oynayabilirsiniz.

Van Halk Kültürü
Van Oturma Gecesi

14- Van Çöreği Kaymaklı Çay İkilisi

Gezinizin uzun kış gecesine denk gelmesi nedeni ile gecenin bir yarısı acıkabilirsiniz.

Van'ın Gezilecek Yerleri
Eski Van Kokan Mekanlar

Yaklaşık 75 yıldır kaymaklı çayının kalitesinden ödün vermeyen Dolayı Ustanın kahvehanesine uğrayarak sıcacık sobanın yanında isterseniz tarçın isterseniz de kaymaklı çay eşliğinde Yıldız Ekme Fırının Van Çöreğinden atıştırabilirsiniz.

Van Çöreği
Van’ın Yöresel Lezzetlerinden Van Çöreği

15- Tuşba Van Evleri Mahallesi

Gezinizin ikinci gününe Van Merkez Kalecik’te bulunan Tuşba Geleneksel Van Evleri Mahallesini gezerek Eski Van’a doğru bir yolculuk yapabilirsiniz.

Tarihi Van Evleri

Ayrıca Edremit Kız Kalesinden sonra Van’ın en güzel izlendiği Kalecik Seyir Tepesinden Van’ı kuş bakışı izleyebilirsiniz.

16- Van Kedi Evi

Güzelliği ile dünyaya nam salmış Van Kedilerinin korunma altında bulunduğu Yüzüncü Yıl Üniversitesindeki Kedi Evine uğrayarak bu muhteşem güzelliğe gözlerinizle tanık olabilirsiniz.

En Güzel Van Kedisi Resmi
Van Kedisinin Kış Güzelliği

17- Urartu Mirası Çömlek Sanatı

Kedi Evi gezinizden sonra az ötesinde bulunan Bardakçı Köyünündeki Osman Eşme’nin Çömlek Atölyesini ve çömleklerini geleneksel yöntemlere fırınladığı Çömlek Fırınını de görmeden dönmeyin.

Urartu Mirası Çömlek Sanatını dedesinden devir alan ve oğluyla birlikte hala inatla bu sanatı sürdüren Osman Eşme hayatının sonuna kadar bu işi yapacağa benziyor.

Van El Sanatları
Urartu Mirası Çömlek Sanatı

18- Sıcak Tandır Ekmeği ve Van Otlu Peyniri

Bardakçı Köyündeki Çömlek Atölyesi geziniz sırasında ekmek kokusunun geldiği bir köy tandırına misafir olup, tandır başında sıcak ekmek ile otlu peyniri tadabilirsiniz.

19- Çocukluğunuzu Yaşayabilirsiniz

Köy gezinizde özlemle andığınız çocukluğunuzu yaşamak için kızak kayabilir belki tek kale maç dahi yapabilirsiniz.

20- Muradiye Şelalesi

Çevresi yeniden düzenlenen Muradiye Şelalesinin Kış Senfonisini dinleyebilirsiniz.

Van'ın Gezilecek Yerleri
Muradiye Şelalesi

21- Çaldıran Kaz Gölü

Türkiye’nin en soğuk ilçelerinden olan Çaldıran’da dondurucu soğuğa aldırış etmeden Kaz Gölündeki buzları kırarak altından çıkan taze otlarla beslenen Mandaların bu sıra dışı belgesellik görüntülerini izleyebilirsiniz.

Van'ın Gezilecek Yerleri
Çaldıran Kaz Gölünde Belgesellik Görüntüler

22- Kuş Cenneti Van Gölü Havzası

Kış olması nedeniyle Erciş Balık Bendinde akıntının tersine uçan İnci Kefallerini göremediğiniz için üzülmeyin.

Türkiye’deki yüzlerce kuş türünden 234’ünün gözlemlenebildiği Van Gölü Havzasındaki; Erciş Çelebibağı Kuş Deltası, Bendimahi Çayı ve Erçek Gölü’ne kışın misafir olan ve zariflikleriyle görsel şölen sunan başta flamingo almak üzere bir çok kuş türüne rastlayabilirsiniz.

Van'ın Gezilecek Yerleri
Van Gölü Havzası Kuş Cenneti

23- İskele Sahili

Çaldıran dönüşü soluklanmak için İskele başına uğrayıp, Türkiye’nin en büyük Feribotuna yüklenen trenlerin Van Gölünün karşı kıyısına nasıl taşındığına şahit olabilir ve gün batımını izleyebilirsiniz.

Van Feribotu
Van Gölü Feribotu

24- Günün Yorgunluğuna Kültür Sokak

Günün yorgunluğunu, İpekyolu Belediyesinin Van’a kazandırdığı Butik Sokaklardan olan Kültür Sokak’ta bir kahve içerek atabilirsiniz.

Van Kültür Sokak
Van’ın Nezih Sokaklarından Kültür Sokak

25- Cumhuriyet Caddesi Turu

Gezinizin son gününe bir Van Klasiği olan Cumhuriyet Caddesi turu ile başlayabilirsiniz.

Van'da Gezilecek Yerler
Van’da Kış

26- Hoşap Kalesi

Van Gürpınar yolu üzerinde bulunan ve haşmetli görünümüyle Kartal Yuvasını andıran Hoşap Kalesi.

27- Son Urartulu Mehmet Kuşman

Hoşap Kelesine giderken, Urartuca’yı bilen nadir kişilerden biri olan ve ‘Son Urartulu’ olarak anılan Mehmet Kuşman’ı da ziyaret edebilirsiniz.

Van'ın Unutulmayanları Mehmet Kuşman
Son Urartulu

28- Başkale Peri Bacaları (Vanadokya)

Gürpınar’dan sonra istikamet Başkale.

Başkale’de bulunan ve Pamukkale Traventerlerini aratmayan Başkala Travertenlerini,

Kapadokya’daki Peri Bacalarına benzerliği nedeni ile yöre halkı tarafından Vanadokya olarak adlandırılan Yavuzlar Köyündeki Peri Bacalarını görebilirsiniz.

Hatta Ege ve Akdeniz’deki deve güreşlerine hazırlanmak üzere deve Başkale’de yetiştirilen develeri bile görebilirsiniz

Van'ın Gezilecek Yerleri
Başkale Peri Bacaları Vanadokya

29- Eşe-Dosta Van Hatırası

Van’dan dönerken eşe-dosta Van Hatırası almak için Van Merkezde bulunan ve yakın zamanda restore edilen Tarihi Otlu Peynirciler Çarşısına uğrayabilirsiniz.

Van'da Gezilecek Yerler
Tarihi Van Otlu Peynirciler Çarşısı

30- Otantik Hediye için Rus Pazarı

Otantik Ürünler Almak için Van Merkez de bulunan Rus Pazarını ziyaret edebilirsiniz.

Van’daki güncel haberler için TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

Master Chef’teki Yarışan Keledoş’a Vanlılardan Tepki Yağdı! İşte Tescilli Keledoş Tarifi

MasterChef’te Yarışan Tescilli Yemeğimiz Keledoş’a Vanlılardan Tepki Yağdı! TV 8’in sevilen programlarından Master Chef’in dün …

Bir Yorum

  1. Merhaba,

    Oncelikle yaziniz icin elinize emeginize saglik.

    Ben yakinda ailem ile van dan baslayip ordan agri ve kars I gezmek istiyoruz. Yani ocak sonu gibi. Bazi soru isaretlerim var. Arac kiralamayi dusunuyoruz ama yolari acik olurmu kardan yolar kapanirmi diyede dusunuyoruz. Bu konuda malumatiniz varmi merak ediyorum.

    Cevab verirseniz cok mutlu olurum.

    Simdiden tesekurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir