Van Kitap Tanıtımı
İdealleri Olan Her İnsanın Okuması Gereken Bir Kitap

Van’ın İncisinin Muhteşem Öyküsü

Uzun süre Van YYÜ’de görev yapıp Van Gölünün incisi Van Balığının neslinin korunması ve tanıtılması için önemli çalışmalar yapan ve halen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Van Balığının korunması için yaptığı çalışmalar ve Van’da yaşadığı olayların hepsini “Vazgeçme” isimli kitapta bir araya getirirken,’İnciler Yola Çıkıyor’ adlı çocuk kitabı versiyonu ile de Van Balığının muhteşem öyküsünü çocukların da okumasını amaçladı.

Van Balığı İnci Kefali
Van Balığının Babası Van Balığının Muhteşem Öyküsünü Yazdı

Yeni girişimlerin her defasında başarısız olmasından bunalan, vazgeçmek isteyen ama vazgeçmeyi bilmeyen bir insanın, İnci Kefallerinden aldığı cesaretle ortaya çıkan ilham dolu değişim hikâyesi “Vazgeçme”Prof. Dr. Mustafa Sarı, kitapta inci kefalinin korunmasıyla ilgili faaliyetlerin  akademik bir çalışmadan, bir toplumsal kalkınma projesine, bir değişim sürecine, ülkenin en zor bölgesinde dünya ölçeğinde tekrar edilebilir, sonuç alınabilir bir değişim modeline nasıl dönüştüğünü anlatıyor. Bu süreçte yaşanan trajikomik öyküleri değişim perspektifiyle akıcı bir dille okuyucuya sunuyor.

İnci kefalinin peşinde zorluklarla, engellerle mücadele ederek geçirilen bir ömrün imbiklerinde süzülmüş derin mesajlar, gündelik dille, samimi ve duygu dolu bir üslupla veriliyor.

Van Balığı
Van Gölü’nün İncisi

Prof. Dr. Mustafa Sarı’ın Van’dan ayrılmasından sonra, Van Balığının korunması için bayrağı devralan ve halen Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesinde gören yapan Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş kitap hakkında şunları söyledi;

Van Balığının Korunması için Önemli Çalışmalar Yürüten Dr. Mustafa Akkuş

‘Prof. Dr. Mustafa Sarı, ya da hepimizin tanıdığı ismi ile Balıkçı Mustafa Hoca, 2000 yıllarda yok olmak üzereyken verdiği mücadele ile yok olmaktan kurtarıp Van’ın hatta ülkemizin bir marka değeri haline getirdiği inci kefalini yazdığı yeni kitabı ile tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyor. Kitap, Mustafa Hocanın genç bir asistan olarak geldiği Van’da 30 seneye yakın bir süre içerisinde yaptığı mücadeleyi ve inci kefalinin geldiği noktayı anlatıyor. Kitapta, inci kefalinin birçoğumuzun bilmediği gerçek öyküsü saklı. Okuduğumuzda inci kefalinin hayret verici öyküsünü bulacağımız kitap bizleri kimi zaman gülümsetirken kimi zamanda hayretler içerisinde bırakan olayları içermektedir. Kitap yalnızca inci kefalinin öyküsünü anlatmanın çok ötesinde bir kitap olup bir değişimin öyküsünü içermektedir. Kitabın İnci kefali başta olmak üzere Van’ın tanıtımına çok büyük katkı sağlayıp ilerleyen günlerde çok ses getireceği düşünülüyor.’

Kitap İçin Kim Ne Dedi?

“Son derece sürükleyici, eğlenceli, öğretici, hem akılcı hem de insancıl bir eser. Karanlık günlerinizi aydınlatacak umut dolu bir öykü. Ben olsam idealist bir dünyada Mustafa Hocayı insan – doğa dostluğu konusunda Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterirdim.”

Prof. Dr. Fikret Berkes, Manitoba üniversitesi Profesörü

“Mustafa Sarı, müthiş bir sosyal girişimci örneği! O, balık vermedi veya balık tutmayı öğretmedi. Önce Van Gölü’nde, şimdi daha da ötelere uzanarak balıkçılık sektörünü değiştirmeden duramazdı. Bu kitap, bu zengin ve karmaşık girişimcilik yolculuğunu anlatıyor.”

Bill Drayton, Ashoka CEO’su

“Mustafa Sarı, hepimiz için parlak bir örnektir ve hikayesi pratikte sosyal girişimciliğin neye benzediğini mükemmel bir şekilde göstermektedir.”

Hilde Schwab, Schwab Vakfı Kurucusu ve Başkanı

“Bu kitapta hayalperest bir bilim insanının tüm koşulları hiçe sayarak çıktığı yolda hayatı nasıl dönüştürdüğüne tanık olacaksınız. Ayakları yere basmayan bir hoyalin nasıl gerçek olduğunu okuyacaksınız. Şu zamanlarda tam da böyle hiköyelere ihtiyacımız var”

Prof. Dr. Selçuk R. Şirin, New York Üniversitesi

“TEDxlstanbul konuşmasıyla milyonların gönlüne seslenen Prof Dr. Mustafa Sarı, hayatlarımızda istediğimiz değişim için bir model anlatıyor. Şimdi görmek istediğin değişimi başlatma sırası sende.”

Özge Yılmaz, TEDxlstanbul Küratörü

“Kitapta Mustafa Hoca’nın akademik çevreden, yöre halkına, bürokratlardan kaçak balıkçılara kadar kendisini de çemberin dışında tutmadan gelişime doğru dönüşüm çağrısının sıcak ve samimi bir dille işlenişini bulacaksınız. Değişim değil dönüşüm öneriyor ve hiçbir güç karşısında duramıyor. Tıpkı inci kefalinin yolculuğu gibi.”

Selçuk Aydemir, Senarist-Yönetmen-Yapımcı

“Bir Ashoka üyesinin global etkisi üzerine inanılmaz bir sosyal girişimcilik öyküsü. Veri odaklı bilimin tüm paydaşları eğitmek için nasıl kullanıldığını gösteren harika bir hikaye!”

Susan Davis, New York Üniversitesi Misafir Profesörü 

Van Çocuk Kitapları
İnciler Yola Çıkıyor

Ayrıca Mustafa Hocamız yazılan kitabın Çocuklar için olan versiyonu da unutmamış.

İlginizi Çekebilir

Van Mutfak Gurme Fuarı Yarın Kapılarını Açıyor!

Van Mutfak Gurme Fuarı yarın kapılarını açıyor! Van Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Van’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir