Van Haberleri
Van Hayvan Bakım Merkezi Açıldı

Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Açıldı

Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Açıldı

Van’da bölgenin en büyük ve en modern tesisi olma özelliği taşıyan ‘Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ hizmete girdi.

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Bostaniçi Mahallesinde Sıhke Gölü kıyısında 10 dönüm alan üzerine inşa edilen Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, buradaki tesisin bölgenin en büyük ve en modern tesisi olma özelliği taşıdığını vurgulayarak, insana yaptıkları hizmetin yanı sıra hayatın içerisindeki canlılara da hizmet ettiklerini söyledi.

Kentte yıllardır konuşulan ancak hayata geçirilmeyen birçok hizmeti kısa süre içerisinde hayata geçirdiklerini anlatan Vali Zorluoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Van Halkı Belediye Hizmetlerine Kavuştu

“Bu kentte yıllardır konuşulan fakat bir türlü hayata geçirilmeyen önemli çalışmalara tek tek imza atıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz ve değerli bakanlarımızın önemli destekleriyle Van halkını uzun bir aradan sonra yeniden gerçek belediye hizmetleri ve yerel hizmetlerle buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, sadece insanlara hizmet etmiyor. Aynı zamanda hayatın içerisindeki diğer canlılara da hizmet ediyoruz. Peygamber efendimiz bir Hadis-i Şeriflerinde ‘Yerdekilere merhamet eyle ki, göktekiler de sana rahmet eylesin’ buyurmaktadır. Bu bizim kültürümüzde ‘yaratılanı sevelim, Yaradan’dan ötürü’ düsturu şeklinde yer bulmuştur. Bu çerçevede Allah’ın yarattığı her cana hizmet ediyor ve kıymet veriyoruz.”

“MERKEZİMİZ BÖLGENİN TAM TEŞEKKÜLLÜ EN MODERN TESİSLERİNDEN BİR TANESİDİR”

Tesisin kapasitesi ve özelliklerinden de söz eden Vali Zorluoğlu, “Bugün burada açılışını yaptığımız “Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi” aslında belediyemizin sokak hayvanlarına ve diğer canlılara verdiği değerin de önemli göstergesidir. Hayvan Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezimiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin tam teşekküllü en modern tesislerinden bir tanesi olma özelliği taşıyor. Bu tesisin yapımı 2015 yılında başladı. 2017 yılında bizler belediyeyi devraldığımızda geldiği seviye ile bugün ulaştırdığımız seviye arasında hem anlayış bakımından, hem fiziki imkanlar bakımından hem araç-gereç ve personel bakımından çok büyük bir fark var. Buraya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bizzat ben çok ciddi önem veriyorum. Burada çok önemli değişiklikler yaptık.  Ek binalar yaptık. 3 tane kalıcı padok, yine içerisindeki birçok eksikliği tamamladık.

Aynı Anda 225 Hayvana Hizmet Verecek

Personel bakımından burada neredeyse hiç personel yoktu. Yaptığımız çalışmalarla bu eksikliği büyük ölçüde tamamladık. Kalan ufak tefek eksiklikleri de inşallah tamamlayacağız. Toplamda 10 bin metrekare üzerine kurulu, 3 bin 550 metrekare kapalı alana sahip bu merkezimizde, 4 veteriner hekim, 2 ameliyat personeli, 6 hayvan toplama personeli, 10 hayvan bakıcısı, 3 şoför, 3 bekçi, 1 bahçıvan, 2 büro görevlisi olmak üzere toplamda 31 personel burada çalışmaktadır. Bu sayı biz devraldığımızda herhalde 10 kişi yoktu” dedi.

Merkezin 225 sokak hayvanına aynı anda hizmet verebilecek kapasitede olduğunun altının çizen Vali Zorluoğlu, tesisin tıbbi cihaz ve personeli bakımından modern bir hayvan hastanesi statüsünde hizmet vereceğini ifade etti.

“HAYVANLARI SAHİPLENMEK İÇİN MÜRACAAT EDİN”

Bu hizmet sayesinde Van`ın caddelerinde ve sokaklarında sahipsiz, bakıma muhtaç, yaşlı ve hastalıklı sokak hayvanlarının görevliler tarafından usulüne uygun bir şekilde toplanacağını belirten Zorluoğlu, “Barınağımızda onları koruma altına alacağız. Veteriner hekimlerimiz tarafından bu hayvanlar tedavi edilecekler birkaç gün misafir edilerek kontrol altında tutulacaklar. Daha sonrasında tekrar aldığımız bölgelere daha sağlıklı bir şekilde bırakılacağız. Ancak hasta, yaşlı ve güçten düşmüş sakat olan sokak hayvanlarımız ise buradaki uygun mekanlarımızda sürekli tutacağız. Merkezimiz bugün resmi açılışını yapıyoruz. Ancak merkezimiz bir süredir hizmet veriyor. 2018 yılı Şubat ayı itibariyle gerek vatandaşlar tarafından gerekse basın yoluyla yapılan ihbarlar sonucu 2 bin 283 hayvan merkezimizde tedavi edilmiştir. 850 hayvanın kısırlaştırma, küpeleme, çip ve aşıları da ayrıca yapılmıştır.” şeklinde konuştu.

Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde bir taraftan sokak hayvanları ile ilgili işlemler gerçekleştirilirken, bir taraftan da çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılayabilmek eğitim faaliyetlerine ev sahipliği yapacağını anlatan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu sözlerini şöyle noktaladı:

“İlkokullarımızdan, Ortaokullarımızdan çocuklarımız, gençlerimiz bu merkezimiz ziyaret edecek ve burada hayvanlarla ilgili temel bilgileri alacaklar, aynı zamanda hayvanlarla ilgili varsa bir takım yanlış anlayışlar da burada düzeltilmiş olacak. Yine bu hizmetin bir tamamlayıcısı olarak Büyükşehir Belediyemizin Sokak hayvanlarına verdiği önemin de bir gereği olarak kent merkezine müteyimimi olarak yeni 19 adet hayvan beslenme odağı kurduk. Toplam 60 adet odakta bu güne kadar sokak hayvanları için toplam 21 ton mama kullanıldı. Bu hizmet buradan bağımsız olarak ama buranın bir bütünleyicisi olarak veriliyor. İlçe belediyelerimiz tarafından da bu katkı sağlanıyor. Üniversitemiz STK’larımız bu için içerisindeler.

Büyük Şehirin Vizyon Projelerinden

İnşallah elbirliği içerisinde bu uygulamayı daha da yaygınlaştırarak, sokaklardaki hayvanlarımızın beslenmesine imkan sağlamaya çalışacağız. Burası Büyükşehir belediyemizin önemli önemli vizyon projelerinden bir tanesidir. Benim ve bizzat eşimin de çok yakından ilgilendiği çok özel önem verdiğimiz ve vermeye devam edeceğimiz bir projedir. Merkezin eksikliklerini süratle tamamladık tamamlamaya devam edeceğiz. Sokak hayvanları noktasında da ilimizde öneli bir rahatlama sağlayacak. Burada hayvan toplayıcısından hayvan bakım elemanından teknisyenine, veteriner hekimine, ilgili dairenin memurundan şube müdüründen daire başkanına, Büyükşehir Belediyemiz genel sekreter yardımcılarından genel sekreterine kadar bizlere destek olan üniversitemize veterinerlik fakültemize yine STK’lar olarak bu alanda faaliyet gösteren ve bu mekanın bugün çok daha fonksiyonel bir şekilde hizmet vermesine katkı sağlayan değerli dernek yöneticilerimize kısacası emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Tesisimiz hayırlı uğurlu olsun”

Yapılan konuşmanın ardından Vali Zorluoğlu ve beraberindekiler merkezin açılış kurdelesini kesti. Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezindeki alanları tek tek gezen Vali Zorluoğlu, yeni alınan 2 adet hayvan toplama aracını da ayrıca inceledi.

Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin açılış programına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, 6. Hudut Alay Komutanı Albay İlker Ertuğrul, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, AK Parti Van İl Başkanı Kayahan Türkmenoğlu, MHP İl Başkanı Salih Güngöralp, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ülker Cem Kaplan, Daire Başkanları, kurum amirleri, STK’lar ve çok sayıda hayvan sever katıldı.

Van’daki diğer günce gelişmeler için Tıklayınız

İlginizi Çekebilir

Van Büyükşehir’in Mavi Şehir Projesi Kapsamında Arsa Satışları Başladı

Van Büyükşehir’in Mavi Şehir Projesi Kapsamında Arsa Satışları Başladı Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Edremit ilçesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir