Van’ın Efsane Müdürü

Van’ın Efsane Müdürü Servet Aydınoğlu.

Namı diğer; Dadaş.

Erzurumlu olduğu için ‘Dadaş’ lakabı ile anılırdı.

Dadaşı Kimdir? Hayatı?

1948 yılında Erzurum Hınıs ilçesinde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da, lise öğrenimini Muş’ta yaptı.

1964 yılında Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fransızca Filoloji bölümünü kazandı.

1967 yılında Van Atatürk lisesinde Fransızca öğretmeni olarak göreve başladı.

1970 yılında başladığı Müdürlük görevini yirmi yıldan fazla yaptı.

1992 yılında Van’dan ayrılarak Fener Bahçe lisesin tayinli olarak gitti. 11 Mart 2016 yılında İstanbul’da vefat etti.

Van’ın efsane okulunun efsane eğitimcisi, Van’ın köklü ailelerinden olan Hadanoğlu ailesinin damadıydı.

Evli ve üç kız (Feza, Berivan ve Dicle) çocuk babasıydı. Yaklaşık 30 idarecilik yaptığı okulda, içlerinde Van’ın önemli isimlerinden olan binlerce öğrenci yetiştirdi.

#VanUnutulmazlar #EfsaneMüdür #Dadaş

Arkasından Kim? Ne Dedi?

İdolümüzdü bizim. Kendisinin hem öğrencisi olmak, hem de emrinde Öğretmen olarak çalışma şansını elde eden, birlikte THM Yarışmalarına katılma onurunu elde eden biri olarak. Ruh’u şad mekanı Cennet olsun inşallah diyorum. Ruh’u önünde saygı ile eğiliyorum.

(Abdullah Faruk Taşdemir)

Allah rahmet eylesin benim hocamdı sağlam dayak yemiştim hocamdan nurlar içinde yatsın bir gün okulumuza saldırı olmuştu bende nöbetciydim gelip beni arkasına sakladığını hiç unutmam

(Cem Ünsal)

Allah mekanını cennet eylesin tenefüste ön bahçeye çıktığı zaman bütün okul arka bahçeye geçerdi.arka bahçeye gelince ön bahçeye geçerdik yangın söndürücü kovasına su doldurup ellerini ıslatıp tütün döküntüsü arardı.

(Ferit Kenan Kandemir)

Allah Rahmet etsin. Babaydı servet hocam. O iki kapılı odayı hiç unutmadım sınıfın haylazlarını misafir etmişti ))) Eğilerek odasından çıktık saygı gereği 🙂

(Mehmet Tuğrul)

Dadaşımızı, müdürümüzü, öğretmenimizi yitirdik. Yaşayan bir efsaneyi yitirdik. Bir kaç kuşağın eğitim hayatında kocaman yeri ve emeği olan büyük yürekli büyük insan! Mekanın cennet olsun,nur içinde yat.

(Haluk Bekiroğlu)

Yetişmemde büyük emeği ve katkısı olan mümtaz insan, örnek eğitimci “Dadaş” lakaplı

emaneti sahibine layığı ile iade etmiştir. Yüce Rabbim rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, ailesine ve yakınlarına sabırlar versin. Eğitim camiasının, öğrencilerinin ve tüm Van halkının başı sağolsun. Nur içinde yatsın.

(Murat Bayramoğlu)

Evet bir efsaneydi kendisi ama eli ağır bi hocaydı dayağını yiyenler bilir

(Levent Esen)

Onun tokatları sayesinde o dönem okuyan her öğrenci makam ve mevki sahibi oldu Vanlı olupta servet beye minnettar olmayan var mı diye düşünüyordum varmış meğer müdürüme allahtan rahmet diliyorum.

(Turan Özbek)

Allah rahmet etsin. Kızı Dicle ile aynı sınıftaydık. Atatürk Lisesi’nde okurken de koridora çıktığında öğrencilerin fare gibi sınıflara kaçıştığı  herkesin tir tir titrediği, Van’ın efsane müdürü…

(Rabia Tanrıtanır Türkoğlu)

Dadaş ki istanbul fenerbahce lisesine müdürlük yapmış. Her babayiğidin hakkı değil zengin şımarık çocukları disipline etmek. Mekanın cennet olsun DEĞERLİ MÜDÜRÜM

(Sonbahar Özcan)

adam gibi adam derlerya işte o dadaştı mekanı cennet olsun müdürümüzün.

(tamer gül)

onun zamanında lise de disiplin ve huzur vardı. hani şimdi nerdeeee. ışıklar içinde uyusun.

(abdurrahman akşak)

Benim tanıdığım en değerli idareci eğtimci vede disiplin timsali

Şimdiki idarecileri rahmetli tanısa çoğunu okulun bahçe kapısından eçeri almaz

Mekanı cennet olsun

(Yavuz Dalgın)

Dadaş bir Marka’ydı. Nurlar içinde uyusun

(Abdurrahman Ünsal)

Mekani cennet olsun .Allah rahmet eylesin.Cok otoriter dürüst bir insandı

(Gülşah Saydan)

Efsane okulun efsane müdürü. VAN Atatürk Lisesi Müdürü Servet Aydınoğlu Van Folklor Ekibinin de ekip başıydı.

(Asuman Kılavuz)

o da bizim mahmut hocamızdı…..yani vicdanı eğitmendi öyle de olun derdi sağlıklı uzun ömürler inşallah

(Serap Orman)

Böyle kabiliyetli, taşın altına tüm bedenini koyan fedakar Öğretmenlere çok ihtiyacımız var.

(Ahmet Özkartal)

Allah rahmet etsin.Mekanın cennet olsun Saygı değer Hocam. Dığaların seni özleyecek.

(Serdar Soylu)

Dadaş müdürüm cebimdebafra cigarasıni ilk yakalayan adam allah rahmetini esirgemesin

(Cumhur Ök)

Güzel insandı, mizacı sertti disiplinliydi ama pamuk gibi bir yüreğe sahipti… Nurlarda uyu hocam… Cennet mekanın olsun… Okul olarak katıldığımız bir bayramdan… Yer Cumhuriyet caddesi…

(Bülent Baysal)

Saygı ve rahmetle anıyoruz. Belki birgün onu kaybedeğimizi ve elbette üzüleceğimizi biliyordum. Ama inanın bu kadar çok üzüleceğimi hiç ummazdım…

Mekanı cennet olsun inşallah

(Muhammet Veysel Zortul)

Kaç müdür öğrencisini polislerden korumuş mekanın cennet olsun cesur yürek

(Fuat Fuat)

Adam gibi adam bendeki emeğini inkar Edemen MEKANI cennet olsun

(remzi dede)

Evet onun kadar öğrenci psikolojini bilen hoca görmedim. .o yüzdendir ki tatlı sert tavrıyla herkes severdi..müthiş bir hafızaya sahipti..allah bağışlayan esirgeyendir..

(Sabri Tur)

Sayın hocam ATATÜRK LİSESİNİN ÇINARI (osman nalçacı)

Ne mutluki böyle değerli bir eğitmenin öğrencileriyiz

(hakan ilvan)

hocam vana ve vanlıya öğrettiklerinizi hiç unutmayacağız ve unutturmayacağız

(Murat Türkoğlu)

Sayın Müdürüm insanın hayatı boyunca iz bırakan insanlar vardır sizde varlığınızla bir Ömür benliğimizde varolacak çok değerli biri oldunuz.

(Hakdan Sancak)

Sayın Hocam, sizin öğrenciniz olmak şansını ve onurunu yakalayan kişilerden biriyim. Sizden insan gibi insan olmayı öğrendik

(okşan durmaz bahtiyar)

ogrenciniz olmak herkese nasip olmadı van da yer yüzünde bu kadar sert ve disiplinli olan bir anca bu kadar sevilir vanin gerçekten size minnet borcu var

(turan özbek)

Hocam keşke sizinle birlikte olsamda bana sabaha kadar dığa deseniz bende sabaha kadar ellerinizi öpsem nasıl olsa cumhuriyet caddesinde sizi gördüğümüzde karşı kaldırıma kaçma korkusu da yok sizi çok özledik

(M.taner erinç)

sevgili hocamız hem çok korkardık hem çok severdik,şimdiyse sadece seviyor ve saygıyla karışık derin bir muhabbet duyuyoruz….

(ihsan rua)

Everest tepesi gibi dimdik, başındaki karlar gibi temiz hayallerdeki gibi yine korkulan, bilinmeyen dağ, adam gibi adam

(osman atabay)

Hababam sınıfının Mahmut hocası varsa…. VAN Atatūrk lisesinin de namıdeğer DADAŞ’ı Servet Aydınoğlu mūdūrū vardı 7.2 neki… 10 şiddetinde titretiyordu…..hocam saygı ve sevgi… sağlık ve huzur dileğimle…..

(ali atifi)

Hocam sizi çok özledim..

(orhan cevat akyüz)

sayın abim ceketinizin sol üst cebinde grand prix cep saatini göremiyorum birde tütün tabakası bordo yerine gri ceket ama buda yakışmış sizi özledim sayın hocam ALLAH a emanet olun

(Mehmet şakir turan)

 ADAM ĞİBİ ADAM DERLER YA İŞTE ÖYLE BİR İNSANDINIZ MÜDÜRÜM.VAN SİZİN GİBİLERLE AYAKTA DAİMA DURDU AMA YA ŞİMDİ?…

(M.NACİ BÜYÜKBAY)

hocam ellerinden öperim senin hocam bizlerde çok emeğin olmuş hakını helal et hocam saygılarımı sunarım.

(AZMİ BEYDE)

hocam sizde bizim mahmut hocamızdın sizi çok özledik be hocam ellerinizden öprim (NESİMİ DEDEVAN)

halla benliğimizdesiniz…balkona da ki konuşmalarınız ve bizlere bağırmanız bile başka bir güzelliği vardı…(CANER ERZENGİN)

Nesillerin hocası, ne büyük bir sevgi seli biriktirmiş arkasında. Burada fotoğrafını görünce bile birçok insanı bu kadar sevindiren, hepimizin hayatında imzası olan heybetli hocam.

.(diğdem özbahçeci sönmez)

Koridorda olağanüstü gürültünün aniden kesilmesi tek bir sebeple olurdu… arkadaşlardan birinin tek bir kelimesi sağlardı bu sessizliği: “Dadaş” ya da “Xoxo” Yiğit lakabıyla anılır derler ya, yiğitti gerçekten sevgili Servet hoca. (Necmettin salaz)

saygıdeğer hocam;Van’da geçmişe ait değerlerin giderek yok olduğu bir dönemde, sizi burada görmek ne büyük mutluluk saygıyla ellerinizden öpüyorum. (m.macit Mumcuoğlu)

 VAYBE YILLARIN YORGUNLUĞU DAĞ GİBİ DADAŞ

(Veysel kuba)

canım benim yaaaaaaaaaaaaaa, babam, öğretmenim, herşeyim (senem uçar)

Şu an bile içim ürperdi. Biraz korku, ama çok büyük sevgi ve saygı.

(kenan karael)

Herkese eşit duruşun ve Van Atatürk Lisesi’ne kişilik kazandırman önemliydi…Yıllar sonra o Van’da yediğim tekme sevgiyle dolu olarak konuşuldu Taiwan’da, USA da’ Kanada’da…Tanzanya ormanlarında….Sen uzay adamı yetiştirdin:-))

(adnan mahcup)

Gerçek bir eğitimci, efsane müdürÜmüz, hakiki anlamda demokrat, sevgili hocam mekanın cennet olsun. Okul birinciliğimi parayla satın almaya kalkanların karsısinda dimdik durmuştu tam ona yakışırcasına. Seni unutabilir miyim dadaş, sadece ben değil, tüm öğrencilerin hatta Van seni unutabilir mi?Bu şehre sadece eğitimde değil sosyal anlamda ne çok şey kattın. Işıklar içinde uyu.

(Mine Kılavuz Ongün)

Rahmetli Erzurum’dan Van’a görev için gelip Vanlı olmuş değerlerimizdendi. Vatanını, milletini, Allah’ını, kitabını seven bir insandı. Sevdiği değerleri ne şahsi çıkarlarına ne başkalarının çıkarlarına reklam etmezdi. Okul müdürlüğü döneminde disipline ve eğitime verdiği önemle veliler tarafından büyük saygı görürdü. Nice yolunu şaşırmış serseri ruhlu öğrencilerini inatla yola getirmiş, sosyal hayata kazandırmıştı. Onu tanımadan eleştirmek hatıralarına saygısızlıktır. Öğrenciliğimde en saygı duyduğum öğretmenlerimden olan namı değer DADAŞ Servet Aydınoğlu’nu rahmetle anıyorum.

(Şahin Akçap)

Servet Aydınoğlu’nu namı diğer DADAŞ’ı bugün kaybettik. Disiplin için sadece ismi yetiyordu. Hiç kimsenin susturmaya gücünün yetmediği okulda sadece onun ismi okulda hiç insan yokmuş gibi bir sessizliğe yol açabiliyordu.
Mert bir insandı, hiçbir zaman kimseye zulmettiğini görmedim. Onu susturmak için kurşunladılar. Emekliye ayrılmıştı ama sefalet onun peşini bırakmadı…

İstanbul’da bir emekli maaşıyla geçimi sağlamak mümkün değildi, o da bir yerde az bir parayla çalışıyordu. Ama yaşam şartları ve dertler onun belini bükmüştü. O Atatürk Lisesi koridorundaki heybetli insandan eser kalmamıştı. Bir arkadaş onu ziyarete gitmeyi teklif etmişti, ama benim yüzüm de yüreğim de buna cesaret edememişti. O çaresizliği görmek istemedim. Çaresizlik karşısında çaresiz kalmaktan daha zor bir şey olabilir mi!
Yüzlerce binlerce insanın okumasında katkısı vardı, yoksulluk içerisinde olan öğrencilere elinden gelen her türlü yardımı yapardı. İnsan olmak böyle bir şey…
Yeri cennet olsun. Geride kalanlara Allah’tan sabır diliyorum.

(yakup aslan)

Servet Aydınoğlu (Dadaş)Namı diğer Efsane müdür…
Eğitim kurumlarına veya öğrencisi olduğumuz okullara, yüzlerce öğretmen,
idareci veya müdür gelir gider,,,,zaman geçtikçe çoğunu unutur gideriz.
belki hiç hatırlamayız. Ama birileri vardır ki, Vizyonuyla, duruşuyla, iletişimiyle, Disipliniyle, sevgi ve saygısıyla ,İNSANLIĞIYLA yüreklerde hep iz bırakır.
Uzun yıllar benimde öğrencisi olduğum, Van Atatürk Lisesi müdürlüğünü
yapmış yukarda sıraladığım vasıflara tamamen denk düşen bir İdareci,
bir abi,bir baba….ve bir EFSANE.

Servet Aydınoğlu’nun ismindeki gibi bize bıraktığı SERVET içinde ilim ve irfan olan soyadındaki AYDINLIK Olmuştur. Anısı önünde saygıyla eğilirken, Biz öğrencileri ve Van halkı böyle bir Değeri Asla Unutmayacağız.
Saygıdeğer hocam, Ruhun şad Mekanın Cennet olsun.

(Abdurrahman Doğar)

İlginizi Çekebilir

Eski Van Gravürleri

Van Şehri Gravürleri (1800’lü Yıllar)

Van Şehri Gravürleri (1800’lü Yıllar) Fotoğrafın olmadığı 1800-1900 yılları arasında Van’a gelen yabancı seyyah ve …

4 Yorumlar

 1. Takyeddin Zahid Arvas

  VAN–1970: Uzun bir boy. Saçlar kumral. Bıyık ve kaşlar kumralın sarıya yakın tonu. Geniş alnı kızgınlık anında dalgalı çizgiler üretmeye oldukça müsait. Kartal gagasını andıran mukavves burun, şahin bakışlar ve yeniçeri tipi bıyıklar muhatabına haklı bir ürküntü vermekte. Zayıfça simasının ortasında yer alan kocaman ağzı çevreleyen dudaklar, istediğinde bir çuval ağzı kadar genişleyebilmekte, istediğinde göstericilere su sıkan polis aracı gibi, şiddetli bir tazyikle, geniş bir sahayı kaplayan tükürüğü yelpaze hâlinde dışarı atacak kadar daralabilmektedir. Yukarıdan aşağıya doğru simetrik şekilde gittikçe daralan yüzü ince bir çenede son bulmaktadır.

  Sesi gür olup Türk alfabesinde bulunmayan hı(x), kaf(q), ayn(‘a) gibi harflere tekabül eden sesleri en sert aksanda, genellikle kızgınlık halinde çıkarabilmektedir. Meselâ; hiza-mesafeyi muhafaza edemeyen öğrenciye, bir başkasının aynı tonda çıkarmaya çalışması hâlinde ses lenflerinden birkaçını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya gelebileceği “xırt” lafzını o gayet kolay çıkarabilmektedir. “Xırt (hırt)” onun en çok kullandığı hakaret sözüdür. İkinci hakaret sözü ise “tığa”. Ermeni dilinde oğul-uşak demektir.

  Öne hafifçe eğik vücudu hasmına yumruk sallamaya hazır bir boksör tavrını andırmaktadır. Zaten rivayete göre orta sıklette şampiyonluk kazanmış bir boksörmüş. (Göğsüme, çeneme, sırtıma indirdiği darbeler bu rivayeti doğrulamıştır.)

  Ayağına sıkılan bir kurşunun eseri olarak hafif aksamakta, bu aksaklık ona fazladan bir heybet kazandırmaktadır. Yürürken kurşun yiyen ayağının çaprazındaki kolunu mübalağalı şekilde sallamaktadır. Caddede bu vaziyette yürüdüğünde karşıdan gelenler koluna hedef olup sakata gelirim endişesiyle yol vermek zorunda kalmaktalar.

  Lise müdüründen bahsediyorum. Memleketinden dolayı “dadaş” diye maruf Servet AYDINOĞLU öyle bir dehşet havası estirmiştir ki teneffüs saatinde bile koridorda dolaşan öğrenciler, onun gölgesini fark ettikleri anda en yakın sınıfa dalmanın çaresine bakarlar. Öğretmenler bile ondan çekinirler. Öğretmenler odasına girip “haydi hırtlar; sınıflarınıza” diyerek öğretmenleri adeta uyardığına lisede görev yapan herkes şahittir. Öğretmen ve öğrencilerle aynı tarzda konuşur. Dolayısıyla hakaret noktasında öğretmen-öğrenci farkı gözetmez.

  Çok da âdildir; öğrencilere eşit muamelede bulunur. Buna delil olarak, erkek öğrencilere attığı dayağın aynısını kızlara da reva görür. Ondan en çok dayak yiyenlerden biri olarak söyleyebilirim ki eğer bu şiddet politikası olmasaydı liseyi idare etme konusunda büyük zaaf yaşanabilirdi. Liseye adımını atmış olan herkes şu veya bu şekilde onunla mutlaka dayak manasına fizikî bir temas yaşamıştır.

  Fransızca dersini uhdesine almıştır. Kendisinin geliştirdiği bir sistemle Fransızca öğretmektedir. Onun dersinde kimse sınıfta veya ikmale kalmış değildir. Dayak zoruyla herkes dersinde başarılı olmuştur.

  (Bu yazı, merhumun vefatından üç sene önce, (2013 yılında) basılan “Cezir-Van’dan Buyana” isimli hatıra kitabımın lise hayatıma dair kısmından alınmıştır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir