Van'ın Değerleri Tescillendi

Van’ın Değerleri Törenle Tescillendi

Van Ürünleri Törenle Tescillendi

        Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen çalışmalar sonucu, Keledoş, Murtuğa, Kavut ve Savatlı Gümüş İşlemesinin coğrafi işaret tescil belgeleri alındı.

Van’ın markalaşması yolunda hummalı bir çalışma içerisine giren Van Tso, Van’a has yöresel tatların tescillenmesi amacıyla faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın yürüttüğü çalışmalar sonucunda Van ile özdeşleşen Keledoş, Murtuğa, Kavut ve Savatlı Gümüş İşlemesinin coğrafi işaret tescil belgeleri Türk Patent ve Marka Kurumunda yapılan törende alındı.

“Van’ın değerlerine, lezzetlerine sahip çıkıyoruz”

Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak Van’ın değerlerine, kültürüne ve lezzetlerine sahip çıktıklarını belirten Başkan Takva; “Şehrimizin markalaşması için başlattığımız çalışmalarla yöresel tatların tescillenmesi amacıyla yoğun bir mesai harcıyoruz. Bununla ilgili önemli bir ilerleme kaydettik. İlk etapta başvurusunu gerçekleştirdiğimiz dört değerimize ilişkin tescil belgelerini aldık. İnanıyorum ki bu tescil işlemleri,  kültürel değerlerimizin bizden sonraki nesillere doğru şekilde aktarılmasını sağlayacak dedi.

Kültürel değerlerin ulusların kimliklerini oluşturduğunu ifade eden Takva, Yöresel değerleri ekonomiye kazandıran ve daha da önemlisi bunları yaşatarak gelecek nesillere aktarmayı sağlayan coğrafi işaretlerde bu çerçevede önemli bir sınaî mülkiyet hakkı. Atalarımızdan bize miras kalan kültürel ve milli değerlerimiz hem bizim için birer emanet hem de gelecek nesillerimiz için korunması gereken kıymetlerimizdir. Bu süreçte destekleriniz esirgemeyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumunda yapılan belge takdim törenine Van TSO Başkanı Necdet Takva’nın yanı sıra Meclis Başkanı M.Yasin Ertürk, Meclis Başkan Yardımcısı Turan Avcı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Faruk Biner, Fevzi Çeliktaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer İnanç, Murat Beyaz, İlhan Kaya  ve Meclis Üyesi Yusuf Konak katıldı.

Törenin ardından Coğrafi işaret tescil belgesi alan ürünlere ilişkin hazırlanan sergide katılımcılara Keledoş, Murtuğa ve Kavut ikramı yapıldı.

Van ile ilgili diğer güncel gelişmeler için Tıklayınız

 

İlginizi Çekebilir

van son dakika su kesintisi

VASKİ’den Su Kesintisi Duyurusu!

VASKİ’den Su Kesintisi Duyurusu! Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (VASKİ) Van Merkezdeki bazı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir