Van’ın Bir Doğa Harikası Daha Korunma Altına Alınıyor

Her köşesinde ayrı bir doğa harikası barındıran Van’ın Çatak ilçesindeki Kanispi Çayı da korunma altına alınıyor.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı ‘Çatak ilçemiz Kanispi Şelalesi doğal sit alanı Bakanlığımız Makam Olur’u ile Nitelikli Doğal Koruma Alanı ve Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edilmiş olup Kesin Korunacak Hassas Alan tesciline dair idari süreç devam etmektedir. Hayırlı olsun.’ dedi.

Kanispi Şelalesi Nerede? Kanispi Şelalesi Kaç Km? Kanispi Ne Demek? Van’da Gezilecek Yerler Nerelerdir? Van Gezilecek Yerler Blog?

Kanispi Şelelesi

Van iline 75 km, Çatak İlçe merkezine 5 km uzaklıkta olup , Van Çatak yolu üzerinde yer almaktadır.

Bu şelale Nisan ayı sonunda çok gür bir şekilde akmaya başlar ve ağustos ayı ortalarında azalmaya başlar ve en son Eylül ayı başında tamamen biter.

Çok güzel bir mesire yeri olup yaz aylarında sıkça ziyaretçi akınına uğramaktadır. Hemen yanında Alabalık tesisleri kurulmuş olup istendiği dakikada canlı alabalık almak mümkündür. Akarken, oluşturduğu sütbeyazı renginden dolayı beyaz şelale anlamına gelen Kanispi ismi verilen su kaynağı, ağustos ayı ortalarından itibaren başlayan azalmanın ardından tamamen kuruyor.

Aynı zamanda çok güzel bir mesire yeri olarak da kullanılan ve yaz aylarında sıkça ziyaretçilerin akın ettiği Kanispi, akmaya başladığı dönemlerde muhteşem bir görüntü oluşturuyor.

#VanÇatak#KanispiŞelalesi#VanGezilecekYerler

İlginizi Çekebilir

Son Dakika Van Spor Haberleri

Vanspor Eski Başkanla Yola Devam Kararı Aldı

Vanspor Eski Başkanla Yola Devam Kararı Aldı Başkan aday çıkmadığı için fesh edilmesi gündeme gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir