Van Kuzu Adası

Van’ın Bilinmeyen Güzelliklerinden Kuzu Adası

Van’ın Bilinmeyen Güzelliklerinden Kuzu Adası

Van Gölü, 3713 km²’lik büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük gölüdür. Görünümü ile adeta bir denizi andıran Van Gölü, büyüklüğünün yanı sıra eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir.

Van Gölü’nün içinde dört büyük ada bulunmaktadır. Bu adalardan en büyüğü Adır Adası en küçüğü ise Kuzu Adasıdır.

Van’ın pek bilinmeyen güzelliklerinden olup hatta Van İl Kültür Müdürlüğünün Doğal Değerler Envanterinde bile adı geçmemektedir.

Van Gölünün güneyine, Akdamar Adası’nın da batısında bulunan Kuzu Adası, Kuş Adası olarak da adlandırılmaktadır. Martı başta olmak üzere pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan Kuzu/Kuş Adasında kalıntıları bulunan küçük bir de şapel bulunmaktadır.

Kuzu Adası (gıre kavran) denmesinin sebebi de tam karşısında yer alan köylerde  (Uysal, Akdamar, Dereğazı) yaşayanların sel dedikleri eski bir kayık türü ile adaya bıraktıkları kuzulardan alır.

Vikipedi kayıtlarında, 1305 yılında inşa edildiği tahmin edilen şapelin bulunduğu adanın ‘Arter Adası’ olarak da adlandırıldığı belirtilmektedir.

Van’ın diğer doğal güzellikleri içi Tıklayınız

İlginizi Çekebilir

Dolunay’ın Van Gölü’nde Oluşturduğu Yakamoz Mest Etti

Dolunay’ın Van Gölü’nde Oluşturduğu Yakamoz Mest Etti Dolunayın Van Gölü’nde oluşturduğu yakamoz Bitlis’in Ahlat ilçesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir