son dakika haberleri
Vanlı Sanatçı Sokak Orasında Öldürüldü

Van’ın Adaları İçin Tarihi Karar

Van Gölü‘nde bulunan, Van’ın tarihi ve doğal güzelliklerinden olan Akdamar, Çarpanak ve Adır Adaları “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edildi.

05.07.2019 tarih ve 30822 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre Adana, Bitlis, Hakkari, Mersin ve Van’da bulunan bazı yerler doğal sit alanı kapsamına girdi.

Akdamar Adası
Akdamar Adası Hassas Sit Alanı Olarak İlan Edildi

Kararda ” kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edilen alanlar Van’ın Tuşba ilçesinde bulunan Çarpanak Adası ve Adır Adası ile Gevaş ilçesinde bulunan özellikle Van Turizmi için önemli bir yer olan Akdamar Adası “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edilmesinin kararlaştırıldığı yazıldı.

Çarpank Adası
Van’ın Önemli Mekanlarından Çarpanak Adası İçin Önemli Karar

Adır Adası
Van Gölünün Önemli Adalarından Adır Adası

Kaynak: Vandahaber

İlginizi Çekebilir

Van Büyükşehir’in Mavi Şehir Projesi Kapsamında Arsa Satışları Başladı

Van Büyükşehir’in Mavi Şehir Projesi Kapsamında Arsa Satışları Başladı Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Edremit ilçesinde …

Bir Yorum

  1. Selam bu adalar acilen ağaç dikilmeli.Akdamar ayak bastı parası alınmamalı bu ne hengi ülkeye gidiliyor ayak bastı parası alınıyor çoğu insanlar bi uygulamada rahatsız zaten vapur partisi ödeniyor.Lutfen gündeme getirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir