Van Konferans
Vani Mehmet Efendi Konferansı

Vani Mehmet Efendi Konferansı

Tanınmış Vanlı Müderris ve Ordu Şeyhi Vani Mehmet Efendi için Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce; hayatının, kişiliğinin ve eserlerinin anlatılacağı konferans düzenliyor.

28 Mayıs 2019 günü Saat: 14:00’te, Van Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Konferans Salonunda düzenlenecek konferansın konuşmacısı Doç. Dr. Ferzende İdiz olacak.

Vani Mehmet Efendi Kimdir?

Asıl ismi Mehmed’dir. Peygamber Efendimizin soyundan olup Seyyiddir.
Van’ın Hoşap ( Güzelsu ) kasabasında doğdu. İlk tahsilini Van’ da yaptı. 1682 de Ordu Şeyhi olarak görev aldı. Vani denmesinin sebebi Vanlı olmasından ileri gelir.

Vanlı Tanınmışlar
Vani Mehmet Efendi Cami

Padişah, çok sevdiği bu vaize, cizye ve gümrük muhasebelerinden iki bin akça verdiği gibi, Bursa Kestel kalesi ve çevresindeki birçok köyü ona temlik etmişti. Bunun yanında eskiden Papaz Bahçesi şimdi de Vaniköy ismiyle anılan, Boğaziçi’nde yer alan yeri de ona vermişti.
Bu yörede gezmeyi avlanmayı seven, buradaki kasrı ve bahçeleri yeniden düzenle­ten IV. Mehmed, şehzadelerine hocalık eden Vanlı Vanî Mehmed Efendi’­ye buradan büyük bir toprak ve koruluk da bağışlamıştır.

Van'ın Tanınmış İsimleri
Vani Mehmet Efendi Cami ve Türbesi

İstanbul’da Boğaz semti olan Vaniköy Ali Ağaoğlu, Murat Ülker, Mustafa Latif Topbaş, Fatih Karamancı gibi ünlü işadamlarının oturduğu bölgedir. Semtte birçok güzel yalı bulunur. Vaniköy’de adı yaşayan ve eskiden bu semtin tamamının sahibi olan Vanlı Müderrisin kabri adına mahalle, okul, çeşme vakıf olan Bursa Kestel’deki Vani Mehmet Efendi cami içindedir.

İlginizi Çekebilir

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu Van‘ın Edremit Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıklarını birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.