son dakika van deprem nedeni
Van'daki Son Depremlerin Nedeni Kuraklık mı?

Van’daki Son Depremlerin Nedeni Kuraklık mı?

Van’daki Son Depremlerin Nedeni Kuraklık mı?

İnşaat Yüksek Mühendisi Faruk Görünüş, Van‘da son günlerde yaşanan depremlerin nedeninin ‘Kuraklık’ olabileceğine dikkat çekti.

İnşaat Yüksek Mühendisi Faruk Görünüş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi;

‘Tuşba’da bir haftadır meydana gelen depremlerin yüzeye çok yakın derinlikte gerçekleşmesinin sebebi İspanyalı bilim insanlarının raporunda yazan bu konu olabilir mi? Bu depremlerin sebebi kuraklık etkisiyle azalan yeraltı sularının yarattığı etki olabilir mi?’ dedi.

İspanyalı Bilim Adamları Ne Demişti?

İspanya’nın Lorca kentinin altından geçen fay hattını inceleyen bilim insanları, yeraltı sularının boşaltılmasının, geçtiğimiz yıllarda İspanya’da meydana gelen ve ölümle sonuçlanan depremi tetiklemiş olabileceğini belirtmiş ve raporla ilgili haberde şu ifadelere yer verilmişti;

‘Uydu aracılığıyla çıkarılan ayrıntılı yüzey haritası sayesinde yer tabakasının hangi bölümlerinde kayma gerçekleştiği tespit edildi.

Nature Geoscience dergisinde yayımlanan raporda, kayma olan tabakaların bulunduğu yerlerle uzun yıllar boyunca yeraltı suyu çıkarılan bölgeler arasında örtüşme olduğu belirtildi.

Rapor, su çıkarılması ya da sondaj gibi işlemlerin geniş kapsamlı depremsel etkide bulunabileceğine dikkat çekiyor.

Batı Ontario Üniversitesi’nden Pablo Gonzalez ve arkadaşları uydulu radardan elde ettikleri verileri kullanarak Lorca depreminde yerkabuğu hareketlerinin kaynağını bulmaya çalıştı. Araştırma sonunda, kentin güneyindeki bir su havzasıyla yan yana bulunan ve fazla derin olmayan bir fay hattının kayması sonucu depremin meydana geldiği tespit edildi.

Fay hattındaki kaymanın sadece 3 km derinde gerçekleşmesi, hafif şiddet kategorisindeki 5.1 ölçekli depremin büyük hasar doğurmasına neden olmuştu.

Faydaki kaymanın nedenini araştıran ekip, hattın yanındaki Alto Guadalentin su havzasındaki su oranının, sulama amaçlı su çıkarılması nedeniyle son 50 yılda 250 metre düşüş gösterdiğini tespit etti.

Ekibin yaptığı hesaplar, su boşalmasıyla oluşan boşluğun yarattığı etkinin fay hattındaki hareketi tetiklediğini ortaya çıkardı.’

Deprem Profesörü Naci Görür Van’deki Depremler İçin Ne Dedi?

Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Van Gölü çevresi için ciddi bir uyarıda bulundu.  

Sosyal medya hesabından haritayla paylaşım yapan Görür, Van ve çevre illerdeki değişimleri gösterdi. ‘Dünden beri Van Gölü’nün doğusu hareketli’ diyen “Bu depremler yerleri itibariyle daha büyük depremleri tetikleyebilir diye beni endişelendirmiyor” dedi.

Görür Yükselmeye Dikkat Çekti

‘Arkadaşlar, dünden beri Van Gölünün doğusu hareketli. Arısu-Tuşba/Van, Çitören-Tuşba/Van, Mollakasım/ Van yörelerinde 2,0-3,5 aralığında depremler oluyor.

Bu depremler gölün doğusundaki bindirme fayları ile ilgili. Burası yavaş yavaş yükseliyor. Biliyorsunuz Van ilimiz deprem kenti.

Tarihsel dönemlerde çok sayıda şiddeti VI-IX arasında değişen deprem var. Aletsel dönemde bu bölgede 1976 7,3 Çaldıran ve 2011 7,2 Van Depremi var.

Şu anda olan depremler yerleri itibariyle daha büyük depremleri tetikleyebilir diye beni pek endişelendirmiyor’

İlginizi Çekebilir

van vaski su kesintisi duyurusu

VASKİ’den Su Kesintisi Uyarısı!

VASKİ’den Su Kesintisi Uyarısı! VASKİ, Van Merkezdeki bazı mahallelerde zorunlu su kesintisine gidileceğini duyurdu. VASKİ‘den …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.