Van’daki Mülteci Dramını Anlatan ‘Sar’ Filmine Yoğun İlgi

Van’daki Mülteci Dramını Anlatan ‘Sar’ Filmine Yoğun İlgi

‘Göç her zaman biraz mecburi ve trajedilere gebe bir yolculuktur.

Göçmenler ve Mülteciler, öngörülmezliklerle dolu bu mecburi yolculuğu sağ salim tamamlasalar dahi yolda her zaman bir şeylerini yitirmişlerdir.’

Çekimleri Van’da yapılan ve Van’da yaşanan; İnsan Kaçakçılığı ve Mülteci Dramını anlatan ‘Sar – The Cold’ adlı filmin özel gösterimi Van Barosu Tahir Elçi Konferans salonunda yapıldı.

Yoğun ilgi gören özel gösterim sonrası; Filmin Yönetmeni Adar Baran Değer, Ortak Yapımıcı/Başrol Oyuncusu Selam Salar Çakay ve Van Barosu Mülteci Komisyonu Başkanı Av.Jindar Uçar’ın katıldığı bir söyleşi yapıldı.

‘Öncelikli Teşekkür Sanata Destek Olanlar’

Moderatörlüğünü Van YYÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Afif Ataman’ın yaptığı söyleşide, filmin yönetmeni öncelikli olarak bu kısa filme destek veren Van Barosu ve Hakkari Tabipler Odasına teşekkür etti.

Aslında filmin konusunun uzun metrajlı bir film olabileceğini belirten yönetmen, kısıtlı imkanlar nedeni ile böyle bir film çektiklerini belirtti.

‘Ulusal ve Ulaslararası Bir Çok Festivale Katıldı’

Filmin ortak yapımcısı ve başrol oyuncularından Selam Salar Çakay ise çağımızın en can alıcı insanlık dramlarından biri olan mülteci sorununa dikkat çeken ‘Sar/The Cold’ filminin Cannes Film Festivali başta olmak üzere bir çok film festivali tarafından ilgi gördüğünü; Antalya Altın Portakal, Boğaziçi Film Festivali, İsviçre Orientexpress ve Almanya Hamburg Film Festivaline seçildiğini ve hala da seçilmeye devam ettiğini belirtti.

Van Barosu Mülteci komisyonu başkanı Av. Jiyan Uçar ise Van’da mülteci konusunda büyük dramlar yaşandığını, bu konuda baronun yaptığı çalışmaları belirterek konuya ilişkin rakamlar verdi.

Söyleşi katılımcıların soruları ile son buldu.

Türkiye’deki en büyük mülteci mezarlığının bulunduğu Van’daki binlerce trajik hikayeden sadece birisini anlatan ‘Sar’ filminde emeği olanları tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.

Aslında konusu uzun metrajlı olan bu kısa filme; Daka, Van TSO, Eczacılar Odası ..v.b kurumların da destek olması temennisinde bulunuyoruz.

FİLMİN KARNESİ

Yönetmen Adar Baran Değer

Senaryo Adar Baran Değer

Görüntü Yönetmeni Semih Yıldız

Kurgu Yılmaz Özdil

Müzik Bilim Serhat İlim

Sanat Yönetmeni Erol Küçük

Oyuncular

Şilan Düzdaban

Selam Salar Çakay

Abdullah Tarhan

Emrullah Çakay

Ramin Değer

Yapımcı Selam Salar Çakay

Türkiye, 2021 Kürtçe, Farsça DCP Renkli 16’

#mültecidramı #sar #kısafilm

İlginizi Çekebilir

otobüs zulası kaçak göçmen

Kaçak Göçmenler Bu Kez Otobüs Zulasından Çıktı!

Kaçak Göçmenler Bu Kez Otobüs Zulasından Çıktı! Van’ın Erciş ilçesinde polis ekipleri tarafından durdurulan 2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.