Kuzu Adası Korunma Altına Alındı
Van'daki Kuzu Adası Korunma Altına Alındı

Van’daki Kuzu Adası Korunma Altına Alındı

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan Kuzu Adası da kesin korunacak bölgeler arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, kesin korunacak hassas alanlar arasında Antalya’da Lara kıyı bandı ve Zeytintaşı Mağarası, Denizli’de Saklıgöl ve Kamara traverten sırtı, Van’da Kuzu Adası, Rize’de Ayder Yaylası ve Adana’da Tuzla Gölü yer alıyor.

Van’ın Saklı Güzelliklerinden Kuzu Adası

Van'ın Doğal Güzellikleri
Van’ın Doğal Güzelliklerinden Kuzu Adası Korunma Altına Alındı

Van Gölü, 3713 km²’lik büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük gölüdür. Görünümü ile adeta bir denizi andıran Van Gölü, büyüklüğünün yanı sıra eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir.

Van Gölü’nün içinde dört büyük ada bulunmaktadır. Bu adalardan en büyüğü Adır Adası en küçüğü ise Kuzu Adasıdır.

Van’ın pek bilinmeyen güzelliklerinden olup hatta Van İl Kültür Müdürlüğünün Doğal Değerler Envanterinde bile adı geçmemektedir.

Van Gölünün güneyine, Akdamar Adası’nın da batısında bulunan Kuzu Adası, Kuş Adası olarak da adlandırılmaktadır. Martı başta olmak üzere pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan Kuzu/Kuş Adasında kalıntıları bulunan küçük bir de şapel bulunmaktadır.

Kuzu Adası (Gıre Kavran) denmesinin sebebi de tam karşısında yer alan köylerde  (Uysal, Akdamar, Dereğazı) yaşayanların sel dedikleri eski bir kayık türü ile adaya bıraktıkları kuzulardan alır.

Vikipedi kayıtlarında, 1305 yılında inşa edildiği tahmin edilen şapelin bulunduğu adanın ‘Arter Adası’ olarak da adlandırıldığı belirtilmektedir.

İlginizi Çekebilir

TOKİ Açık Artırma İle Van Dahil 42 İlde Konut Satacak

TOKİ Açık Artırma İle Van Dahil 42 İlde Konut Satacak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir