Van’daki Balık Ölümlerinin Nedeni Açıklandı

Van’daki Balık Ölümlerinin Nedeni Açıklandı

Van Erciş Kopköprü ve Muradiye Sarımemet Barajlarındaki balık ölümleri konusunda, Van İl Tarım Müdürlüğünce yapılan açıklamada şu ifadelere yer varildi;

‘İl Müdürlüğümüz Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekipleri, Koçköprü Barajı ve ve Sarımemet Barajlarında balık ölümlerinin olduğu ihbarı üzerine harekete geçti.

İl Müdürlüğümüz ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi ekipleri tarafından bölgeye gidildi.

‘Yaşanan Kuraklıktan Dolayı Su Seviyesi Düşmüş’

Yapılan ilk incelemelerde barajların çevresinde ölmüş balık iskeletlerinin olduğu ve barajların kıyılarında balıkların su içeresinde sersemlemiş halde yüzdükleri ve bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı su seviyesinin düştüğü görüldü.

Ayrıca Koçköprü Barajında suyun çekildiği yerlerde bazı cepler oluştuğu, bu ceplerde kalan sazan balıklarının öldükleri tespit edildi.

Sarımehmet ve Koçköprü Barajlarında yerinde yapılan analizlerde (PH, Çözünmüş Oksijen, Sıcaklık, İletkenlik, tuzluluk) herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığını belirtildi. Barajların çevresinde yerleşim yerlerinin yoğun olmadığı, suya karışmış herhangi bir kimyasal atığın olmadığı belirlendi.

‘Ölüm Nedeni Ani Su Sıcaklık Değişimi’

Ayrıca barajlarda su ve balık numunesi alınarak incelenmek üzere Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine gönderildi. Yapılan açıklamada; yerinde ölçülen parametre (PH, Ç.O, sıcaklık, tuzluluk, E. İ) değerleri sazangiller için uygun olduğu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Hastalıklar Ana Bilim Dalında yapılan Bakteriyal analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadı.

Balıkların ölüm nedeninin ani su sıcaklık değişiminden dolayı balıkların şoka girerek ölmüş olabileceği ancak kesin ölüm nedeni Üniversitede yapılacak diğer su analiz sonuçlarından sonra belli olacağı bildirildi.’

#van #vanhaber #sondakika

İlginizi Çekebilir

van gökyüzü gözlem etkinliği

Van’da Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Devam Ediyor

Van’da Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Devam Ediyor 9 – 12 Haziran tarihleri arasında Diyarbakır Zerzevan’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.