Van’da yeni kent mezarlığı kuruluyor

Van’da Yeni Kent Mezarlığı Kuruluyor

Van’da yeni kent mezarlığı kuruluyor

Van kent merkezinde bulunan 12 mezarlığın tamamen dolması üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, yeni mezarlık alanları oluşturmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Bu kapsamda alınan Meclis Kararıyla yeni kent mezarlığının kurulacağı yer belirlendi.

Van Büyükşehir Belediyesinin verilerine göre, kent genelindeki 12 mezarlıktan 6’sı 2019 yılında yüzde yüzlük doluluk oranına ulaşmıştı.

Yılda ortalama bin 200 definin gerçekleştirildiği kentte Şabaniye, Eskişehir, Garipler, Akköprü, Doğu ve Hacıbekir mezarlıklarında yer kalmadı.

Vatandaşların mezarlık alanı konusunda yer sıkıntısı yaşamaması için Büyükşehir Belediyesi, 250 hektarlık bir alanda yeni kent mezarlığı kurulacağını açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısında alınan Meclis Kararları kapsamında, Van merkez ve Başkale ilçesine 2 yeni mezarlık alanı açılacağı duyuruldu.

KENT MEZARLIĞI KEVENLİ’DE KURULACAK

Yapılan açıklamada, “Mülkiyeti kamu orta malına ait ilimiz İpekyolu ilçesi Kevenli Mahallesinde bulunan mera parsel: 4974’te kayıtlı 4.608.892,30 m2’lik taşınmazın 250 hektarlık kısmının “kent mezarlığı” olarak kullanılmak üzere;

Tarım ve Orman Bakanlığınca, Belediye Başkanlığımız adına tahsis edilecek olan söz konusu taşınmazın, Emlak İstimlak Dairesi Başkanlığınca “Kamu İdarelerine Ait Taşınmazların Tahsis ve Devri Hakkında Yönetmelik” uyarınca gerekli izinin alınarak, tahsisinin yapılmasının kabulüne, oybirliğiyle karar verilmiştir” denildi.

BAŞKALE’YE YENİ MEZARLIK ALANI

Aynı kararda, Başkale ilçesine yapılması planlanan mezarlık alanına ilişkin de şu ifadelere yer verildi: “Mülkiyeti kamu orta malına ait ilimiz Başkale ilçesi Yanal Mahallesinde bulunan mera vasıflı ada: 106, parsel:31’de kayıtlı 1.575.687,40 m2’lik taşınmazın 132.930,52 m2’lik kısmı ve ada: 163, parsel: 22’de kayıtlı 1.468.578,93 m2’lik taşınmazın 43.323,21 m2’lik kısmının “mezarlık alanı” olarak kullanılmak üzere;

Tarım ve Orman Bakanlığınca, Belediye Başkanlığımız adına tahsis edilecek olan söz konusu taşınmazın, Emlak İstimlak Dairesi Başkanlığınca “Kamu İdarelerine Ait taşınmazların Tahsis ve Devri Hakkında Yönetmelik” uyarınca gerekli izinin alınarak, tahsisinin yapılmasının kabulüne, oybirliğiyle karar verilmiştir.

Kaynak: Vanolay – Kasım Keklik

GÜNCEL HABER VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

TOKİ Van Dahil Bir Çok İlde Uygun Fiyata Konut Satacak!

TOKİ Van Dahil Bir Çok İlde Uygun Fiyata Konut Satacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir