Van’da Muhtarlar Günü Dengbej ve Halaylarla Kutlandı

Van’da Muhtarlar Günü Dengbej ve Halaylarla Kutlandı

Van Büyükşehir Belediyesi, ‘19 Ekim Türkiye Muhtarlar Günü’nde 13 ilçedeki 693 mahalle muhtarını bir araya getirdi. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in öncülüğünde gerçekleştirilen buluşma renkli görüntülere sahne oldu.

Mahalle temsilcileri olan muhtarlarla ilgili önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde de bir ilke imza atarak kentteki tüm mahalle muhtarını buluşturdu. İskele Mahallesi’ndeki 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda düzenlenen programda dengbej Doç. Dr. Metin Barlık’ta bir konser verdi. Dengbej muhtarlarında sahne aldığı etkinlikte sanatçı Elif Abalı’da seslendirdiği Türkçe ve Kürtçe şarkılarla etkinliğe renk kattı.

Etkinlikte konuşan Vali Bilmez, muhtarlığın tarihi bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, muhtarların devlet ile vatandaş arasında köprü vazifesi gördüğünü söyledi.

Tarihte mahalle yöneticilerine çeşitli isimler verildiğini, hatırlatan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Muhtar kavramını biz tazminat da birlikte sistemimize girdiğini görmekteyiz. 1829’da Anadolu’da mahalle yönetimi oluşturuldu. Demokratik yapımızın gelişimi ile muhtarlık meselesi sistemimizde tartışılmış ve ilk muhtarlık seçimi elimizdeki kayıtlara göre Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde 1833 yılında yapılmıştır. Osmanlı döneminde mahallesinde olan kişi anlamındaki muhtar; mahallede can ve mal güvenliğini sağlayan, vergi toplayan, mahalleye yapılan tahsisleri dağıtan kişi konumundadır. 1930’da belediyelerin kurulması ile birlikte belediye sınırlarında mahalle muhtarlıkları kuruldu” dedi.

“MUHTARLARA BİRÇOK YENİ İMKAN SAĞLANMIŞTIR”

Van’ın 2014 yılında Büyükşehir olmasıyla birlikte kentteki bütün köy muhtarlıkların mahalle muhtarlığına dönüştürüldüğünü hatırlatan Vali Bilmez konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“Mahalle muhtarı o mahallede oturan seçmenler tarafından seçilen, Cumhurbaşkanlığı sisteminde mahallede devletin temsilcisi olarak, birliğin, düzenin, hükümet kararlarının ve yasaların uygulanmasında rol alan kişidir. Bizim bölgemizde ise mahalle muhtarı toplumsal uzlaşmada görev alan ağaların ve beylerin misyonunu yüklenmiştir. Bölgemizde muhtar mahallenin her işi ile ilgilenmek durumundadır. İki vatandaş arasındaki ihtilaftan tutun mahallenin cenazesiyle de düğünüyle de kız istemesiyle de birebir ilgilenmektedir. Geçmişte pek haktan mahrum olan muhtarlarımız, 2014 yılında itibaren birçok imkan sağlanmış hem sigortası devlet tarafından yatırılmaktadır. Hem asgari ücret düzeyinde bir ücret verilmesi sağlandı. Hem de muhtarlık görevi sona erse bile ücretsiz silah ruhsatını alabilme imkanı sağlandı.”

“MUHTARLARLA İLGİLİ YENİ BİR ÇIĞIR AÇILDI”

Cumhurbaşkanımız muhtarlarla buluşmaya karar verdiği zaman birçok kişinin, ‘Siz bu ülkeyi muhtarlarla mı yöneteceksiniz?’ eleştirisine maruz kaldığını hatırlatan Vali Bilmez sözlerini şöyle tamamladı.

“Daha sonra o eleştiri yapanlar dahil herkes toplumla iletişim halinde olan muhtarlarla buluşmaya başladı. Cumhurbaşkanımız, muhtarların toplumda, kamu yönetiminde daha ciddiye alınması için talimatlar verdi. Belediyelerde Muhtar Daire Başkanlıklarının, Valiliklerde muhtarlarla ilgili birimlerin kurulması, bir vali yardımcısının muhtarlarla görevlendirilmesi, Muhtar Bilgi Sistemi’nin kurulması, tüm taleplerin elektronik ortamda alınması, muhtarlarımızın tüm idareciler tarafından muhatap alınması, dinlenmesi konusunda neredeyse bir çığır açıldı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve İçişleri Bakanımıza muhtarların toplumdaki farkındalığını ve statüsünü artırmak için yaptıkları tüm hizmetlerden dolayı muhtarlar adına şükranlarımı sunuyorum.”

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise muhtarların kamu kurumlarıyla güzel diyaloglar geliştirdiğini belirterek, “Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir Cumhurbaşkanı ve Başbakan muhtarları makamına davet edip onlarla hasbihal etmemişti. 20 yıldır Cumhurbaşkanımız tüm bölge muhtarlarıyla görüşüyor. AK Parti’den önceki dönemlerde muhtarlarımızın sigortası yapılmıyordu, maaşları yoktu. İktidarımız döneminde bu sorunlar giderildi” diye konuştu.

Mahalle muhtarlarının da söz aldığı programa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, MHP İl Başkanı Salih Göngöralp, Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcıları ve daire başkanları katıldı.

Program çekilen halaylar ve dengbejlerin söylediği şarkılar eşliğinde, şenlik havasında son buldu.

İlginizi Çekebilir

Van’ın Bir Değeri Daha Coğrafi İşaret Alarak Tescillendi

Van’ın Bir Değeri Daha Coğrafi İşaret Alarak Tescillendi VANTB’nin tescillediği Gevaş Fasulyesi’nde bulunan yüzde 2,5 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir