Van'da Kimler Hangi Partiden Milletvekili İçin Aday Adaylığı Başvurusunda Bulundu?

Van’da Kimler Hangi Partiden Milletvekili İçin Aday Adaylığı Başvurusunda Bulundu?

Van’da Kimler Hangi Partiden Milletvekili İçin Aday Adaylığı Başvurusunda Bulundu?

13 Mart 2023 Pazartesi günü milletvekili aday adayı başvuruları başlayan Van’da bugüne kadar kaç kişi adaylık başvurusunu kesinleştirdi?

İşte yerel haberlerden ulaşabildiğimiz isimler…

13 Mart 2023 tarihinde başlayan 14 Mayıs 2023 milletvekilliği seçimleri aday adaylık başvuruları devam ediyor.

Aday Adaylık ön başvurusunu online olarak yapan çok sayıda isim bulunuyor.

Ön başvuru yapanların 22 Mart 2023 Çarşamba günü saat 17’ye kadar evraklarını teslim ederek başvurularını kesinleştirmesi gerekiyor.

VAN’DA BUGÜNE KADAR KİMLERİN ADAYLIK BAŞVURUSU KESİNLEŞTİ?

Van‘da AK Parti’den Kimler Milletvekilliği İçin Aday Adaylığı Başvurusu Yaptı?

Van Postası Gazetesi’nden edinilen bilgiye göre evraklarını AK Parti Van İl Başkanlığına teslim ederek alındı belgesini alan adaylar;


1- Nimetullah Arvas


2- Murat Demir


3- Ebubekir Kaçmaz 


4- Nizamettin Ağar


5- Fatma Değer Ergenç


6- Cihan Saydaş


7- Savaş Nurullah Kıylık


8- Özge Burak Değer


9- Nedim Sağlam


10- Ferhat Yaşar


11- Havva Duran


12- Seyfullah Çelenk


13- Adnan Yörük 


14- Veysi Dayan


15- Muhammed Mücahit Arvas


16- Berrin Sürmeli


17- Paşa Kurşunluoğlu 


18- Cevdet Yıldız

19- Zübeyt Hakan Perihanoğlu


20- Cengiz Yağız


21- Ahmet Erdoğan


22- Ali Zor


23- Malik Özbey


24- Hatice Erdoğan


25- Çetin Ebinç 


26- Suzan Türkoğlu


27- İlhami Taşdemir


28- Ahmet Koçak

29- Affan Orhan

30- Eren Adıgüzel

31- Hamide Durmuş

32- Abdullah Arvas

33- Yıldırım Yıldız

34- Galip İlhaner

CHP’ye Van’dan Kadın Aday Adayı Taciser Çiftçi

Van Ekspres’in haberine göre; uzun yıllardır siyasette olan Taciser Çiftçi Cumhuriyet Halk Partisinden Milletvekili aday adaylığını duyurdu.

CHP’NİN ÜÇÜNCÜ ADAYI ÇİFTÇİ

Daha önce  CHP’den aday  adaylıklarını açıklayan Cafer Gürsel, Seracettin Bedirhanoğlu ve Coşkun Selçuk’tan sonra bu kez de Taciser Çiftçi aday adaylığını duyurdu.

 Çiftçi, “Bilindiği üzere Cumhuriyet Halk Partisi adına bir adaylık sürecine giriyorum. Uzun zamandır siyaset içerisinde yer almakla birlikte bir de çalışma hayatında 20 yılı geride bıraktım.

Artık çalışmalarımızı halk adına yükselterek yürümek istiyoruz. Vakıf ve dernek çalışmalarımız yıllardır hak, hukuk ve adalet mücadelesiyle geçti. Şimdi artık sonuç alma zamanı diyoruz inşallah.

BEDİRHANOĞLU RESMEN MÜRACAAT ETTİ

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu milletvekilliği aday adaylığı için müracaatını yaptı.

Bedirhanoğlu; ‘Hak, hukuk ve adalet için çıktığımız bu yolda resmi başvurumuzu yaptık.

Ben de bundan böyle CHP Van Milletvekili Aday Adayıyım.

Aday Adayı olan arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

Van çoğulcu siyasi anlayışa sahip olarak, makus talihini yenebilir.

Bunun da yolu CHP’den geçer.’ ifadelerini kullandı.

Van’da Yeniden Refah Partisi ‘nden Kimler Milletvekilliği İçin Aday Adaylığı Başvurusu Yaptı?

Murat Ergin Milletvekilliği aday adaylığı için Yeniden Refah Partisinden aday başvurusunda bulundu.

Van’da DEVA Partisi ‘nden Kimler Milletvekilliği İçin Aday Adaylığı Başvurusu Yaptı?

Şehrivan Gazetesinden edinilen bilgiye göre 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için çalışmalar sürerken Van‘da da DEVA İpekyolu İlçe Başkanı Hanifi Taşkıran da aday adaylık başvurusunu açıkladı.

Türkiye’de siyasi partiler için aday adaylığı başvuruları sürerken Van’da da Demokrasi ve Atalım Partisi’nden (DEVA) de milletvekili aday adaylığı başvurusu sürüyor.

Van’da siyasi partilere aday adaylığı için başvurular devam ederken DEVA İpekyolu İlçe Başkanı Hanifi Taşkıran da aday adaylık başvurusunu açıkladı.  Sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan Taşkıran, “Van İpekyolu ilçe başkanlığı görevinden istifa edip, 28. Dönem milletvekili aday adaylığı başvurusunu resmi olarak yapmış bulunmaktayım. Hayırlara vesile olmasını dilerim.”

İş insanı Kılıç, DEVA Partisi Van milletvekili aday adaylık başvurusu yaptı!

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için çalışmalar sürüyor.

Van’da da bu anlamda çalışmalar devam ederken Şehrivan’ın haberine göre iş insanı Yılmaz Kılıç, DEVA Partisi milletvekili aday adaylığı için başvuru yaptı.  

DEVA Partisinden 3. isim olarak da Avukat Nedim Güler Milletvekilliği aday adaylığı için müracaat etti.

Son olarak da Fehmi Yıldız ve Afet Kuşman’ın milletvekilliği aday adaylığı için müracaat ettiği öğrenildi.

Van’da MHP Partisi ‘nden Kimler Milletvekilliği İçin Aday Adaylığı Başvurusu Yaptı?

65.Saat.Com’un haberine göre Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) Yahya Cancan Milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu yaptı.

14 Mart itibarıyla başlayan ve 21 Mart’a kadar devam edecek olan 28. dönem milletvekilliği aday adaylığı başvuruları, MHP Genel Merkezi’nde devam ediyor.

Ayhan Kahraman MHP’den Van Milletvekili Aday Adayı Oldu

Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Kahraman 14 Mayıs 2023 Genel seçimleri için Milliyetçi Hareket Partisi ((MHP)’den Van Milletvekili aday adayı oldu.

MHP’den 3. isim olarak da Abdulselam Arvas’ın Milletvekilliği aday adaylığı için müracaat ettiği bilgisin ulaşıldı.

Halkların Demokratik Partisinden müracaatlar ise bugün başlıyor

HDP, Genel Seçimler için milletvekili aday adayı başvurularını 17-25 Mart tarihleri arasında almaya başlayacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm kentlerde İl Seçim Koordinasyonu oluşturan HDP, partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyeleriyle çalışmaların her aşamasını takip edecek.

Belediye eş başkanlarının aday olmayacağı ve iki dönem kuralının esnetilmeyeceği öğrenildi.

SEÇİLMİŞLER BAŞVURU YAPMAYACAK

Yerel seçimlerde Belediye Eşbaşkanı, Belediye Meclis üyesi ve İl Genel Meclisi üyesi seçilenler, başvuru yapmayacak. HDP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında da masaya yatırılan milletvekili adaylığı için iki dönem kuralının esnetilmemesinde görüş birliğine varıldı. 

İŞTE YEŞİLYOL SOL PARTİ ADAY ADAYLARI

Resmi başvuru henüz yok ancak kulis haberleri olarak geçenler var;

1- Ümit DEDE

2- Mustafa AVCI

ŞEHRİVAN GAZETESİNİN ÖZEL HABERİNE GÖRE;

Van ithal Milletvekiline sıcak bakmıyor!

Son 10 yılda hem AK Parti’nin hem de HDP’nin her dönem listesine dahil ettiği Van dışındaki milletvekilleri konusu seçim öncesi yeniden gündem oldu.

Mayıs 2023’te yapılacak seçimler öncesi Van’da yine dışarıdan gelen isimlerin liste başlarında olması tartışılırken Vanlılar da farklı platformlarda bu isimlerle ilgili tepkilerini dile getirmeye başladı.

VEKİL BAŞVURULARI ‘ADAYLIK’ TARTIŞMALARI İLE BAŞLADI

Partilerin milletvekilliği aday adaylık süreci, Van’da bir kez daha adaylar ve isimlerin tartışmaya konu edildiği bir zeminde başladı. Son 20 yılda sadece Ak Parti’nin ve HDP’nin milletvekili çıkarabildiği Van kentinde bu yıl Millet İttifakı’nda yer alan partiler de iddialı bir süreç için hazırlanmaya başladı.

CHP’nin de vekil çıkarma konusunda ısrarlı olduğu kentte CHP ve Millet İttifakı’na mensup partilerde de yoğun bir adaylık başvurusu olması beklenirken dışardan getirilecek isimler bu partiler için de tartışma konusu oldu.

2011’DEN BU YANA İTHAL İSİMLER İLK SIRALARDA YER ALIYOR!

Van dışından gelen ve kentte de ‘ithal’ siyasetçiler olarak bilinen siyasetçiler kentin siyasi arenasında ilk kez 2011 yılında görülmeye başlandı.

2011 yılında HDP ile birlikte başlayan dışarıdan milletvekili adaylarını listeye dahil etme süreci sonraki yıllarda da devam etti.

12 Haziran 2011 seçimlerinde Van’da AK Parti 4, HDP 4 milletvekili çıkarırken Aysel Tuğluk dönemin bağımsız olarak gösterilen adaylarından birisi olarak 2’inci sırada meclise girdi. Tuğluk, BDP olarak siyasi arenada bulunan partinin önemli isimlerinden birisi olarak dikkat çekerken, partinin en güçlü olduğu illerden birisi olduğu için Van’dan aday gösterilmişti.

2015’TE DIŞARIDAN GELEN İSİMLERİN SAYISI ARTTI

Türkiye’nin hükümetin kurulmaması nedeniyle iki kez sandık başına gittiği 2015 yılındaki seçimlerde dışarıdan gelen siyasetçilerin sayısı da arttı.

AK Parti’de, Beşir Atalay hükümetin geçmişteki en güçlü isimlerinden birisi olarak Van’da 1’inci sıra adayı olarak gösterildi ve 1 Kasım 2015’te Van Milletvekili olarak seçildi ve AK Parti’nin dışarıdan getirdiği ve seçtiği ilk isim oldu.

HDP’de ise eşgenel başkan görevini yürüten Figen Yüksekdağ Van’da 1’inci sırada meclise giren isim olurken, Yurdusev Özsekmenler de 7 Haziran’daki seçimde Van dışından gelip listeye giren ikinci isim oldu. 1 Kasım seçimlerinde ise Figen Yüksekdağ yine birinci sıradaki isim olarak HDP’nin Van’dan çıkardığı 6 vekilden birisi ve ilk sıra adayı olarak meclise girdi.

DIŞARIDAN ADAY ALIŞKANLIĞA DÖNÜŞTÜ

2018 seçimlerinde de Van’da dışarıdan aday gösterme geleneği devam etti. HDP bir kez daha ilk isim olarak dışarıdan bir siyasetçiyi ve genel başkan düzeyinde bir ismi Van’dan aday gösterdi. HDP genel başkanı Sezai Temelli, Van’dan 1’inci sıra adayı olarak listeye dahil edildi ve 27. Dönem Van Milletvekili olarak seçilen isim oldu.

AK Parti’de ise aynı seçimde dışarıdan aday getirileceği yönündeki iddialar son ana kadar gündemdeki yerini korurken o seçimde 1’inci sıra daha önce de Belediye Başkan Adayı olan Osman Nuri Gülaçar’a verildi. 2018 seçimlerinde AK Parti Van’da 3, HDP ise 5 milletvekili kazandı.

İTHAL ADAYLAR YİNE GÜNDEMDE!

Öte yandan partilerin aday adaylığı süreci başlarken ithal aday tartışmaları bir kez daha baş gösterdi. HDP cephesinde yeni bir parti olan Yeşil Sol Parti ile seçime girme hazırlığı sürerken, A takımından isimlerden birisinin yine Van’dan aday gösterilme ihtimali konuşulmaya başlandı. HDP’nin en yüksek oy aldığı 3 ilden birisi olan Van’da yine genel başkan düzeyinde adaylıklar olabileceği beklentisi oluştu.

Öte yandan AK Parti cephesinde ise anketlerde daha önce Adalet Bakanlığı da yapan Abdulhamit Gül’ün ilk sıradan aday olacağı iddiaları konuşulmaya başlandı. Halihazırda da Güziantep milletvekili olarak görev yapan Gül’ün isminin anket şirketleri tarafından da Vanlılar’a sorulduğu bilgisi edinildi.

VANLILAR ÇOK SICAK BAKMIYOR!

Kentte son 20 yılda bir alışkanlığa dönüşen bu durum partilerin tabanı tarafından çok memnuniyet ile karşılanan bir durum olmadı. Her seçim döneminde Van’da en çok konuşulan isim ithal ya da kentte hiç yaşamamış isimlerin Van’dan aday gösterilme durumu olurken, kent sakinlerinin büyük bölümü kentte yaşayan isimlerin partilerden aday gösterilmeden yana olduğu biliniyor.

Önümüzdeki günlerde yeniden tartışılması beklenen konu siyasette suların ısınmaya başladığı süreçte konuşulmaya başlarken yaklaşık 8 ay önce kurulan Van’a Vefa Platformu üyeleri geçtiğimiz günlerde yaptıkları bir açıklamada bu yönde tepkiyi gösterip çağrıyı yapan ilk kesim oldu. Platform başkanı Osman Yıldız 14 Mayıs tarihide yapılacak seçimlerde ithal milletvekili istemediklerini belirterek,

“Van’daki siyasi partilerin belirleyeceği milletvekili adayları kesinlikle ithal olmamalıdır. Vanlılar olarak ithal milletvekilli dayatmalarını kabul etmiyoruz. Siyasi partiler milletvekili aday tercihlerini Van’ın öz evlatlarından yana kullansın” dedi.

GEÇMİŞTE DE TEPKİ ALMIŞTI!

Öte yandan Vanlı olmayan ve Van dışından isimlerin kentte aday gösterilmesi geçmişte de Vanlılar nezdinde de tepkiyle karşılanmıştı.

Dışarıdan gelen isimlerin kentle ilgili çalışmalarda yer almaması, seçim sonrasında kenti ziyaret etmemesi, sorunlarını bilmemesi ve sorunların çözümünde rol almaması dönem dönem tepki almıştı.

Daha önceki örneklerden dolayı bu seçimde de benzer sorunları yaşamak istemeyen Vanlılar, farklı platformlarda adaylık ile ilgili hassasiyetlerini dile getirmeye başladı. Konu sosyal medyada da adaylıklar ile ilgili en çok tartışılan konu oldu.

KAYAK: Şehrivan Gazetesi

İlginizi Çekebilir

Van’da Sporcuları Taşıyan Minibüs Devrildi!

Van’da Sporcuları Taşıyan Minibüs Devrildi! Vanin Kalbi Instagram sitesinden edinilen bilgiye göre Van’ın Gürpınar ilçesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir