Van Haberleri
Van'da İnsanlık Seferberliği

Van’da İnsanlık Seferberliği

Van’da İnsanlık Seferberliği

Van’da donan gölde buzun kırılması sonucu mahsur kalan yavru köpek için Van Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü ve AFAD ekipleri seferber oldu. Uzun uğraşların ardından dalgıç tarafından kurtarılan yavru köpek hayvan hastanesine götürüldü.

Van-Özalp karayolu üzerinde bulunan Sıhke gölünde yiyecek aramak için dolaşan sahipsiz yavru köpek buzun kırılması sonucu suya düştü. Düştüğü yere sıkışan ve hareket edemeyen yavru köpeği gören vatandaşlar köpeğin kurtarılması için Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine haber verdi. Olay yerine giden Veteriner hekimler kıyıdan 150 metre ileride bulunan köpeğe müdahale edemeyince polisi aradı. Köpeği kurtarmak için göle gelen Emniyet Müdürlüğü Dalgıcı Polis Burak Ökten, suya girerek buzları kıra kıra köpeğe ulaştı. Soğuk ve açlıktan mest olan köpeği sırtına alıp yüzerek kıyıya getiren Ökten, köpeği veteriner hekimlere teslim etti. Kıyıda hazır bulunan ekipler köpeği alarak hayvan ambulansıyla Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine götürerek tedavi altına aldı.

Köpeği kurtardığı için çok mutlu olduğunu belerten Dalgıç Burak Ökten, “Göl kısmı olarak buz tutmuş. Köpeğe ulaşmak gölün donmasından dolayı zor oldu. Donan köpek, maalesef vücut ısısının düşmesine bağlı hipodermi geçirmiş. Zor bir yüzüş olmasına rağmen kurtarmanın mutluluğunu yaşıyorum. Şimdi veteriner hekimlerimiz tedavisini yapacak. Umarım hayata tutunur” dedi.

Veterinerler Seferber Oldu

Yavru köpeği yaşatmak için veterinerler olarak seferber olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Şah İsmail Bilge, “Bize vatandaşlardan gelen ihbar üzerine Van Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım Rehabilitasyon Merkezi olarak olay yerine gittik. Olay yerine gittiğimizde köpek kıyıya 150 metre uzaklıkta buzun üzerinde donmuş bir şekilde duruyordu. Su ve buz arasında kalmıştı.  Olay yerine gittiğimizde baş hareketlerinin olduğunu gördük. Bunun üzerine 155 Polis ihbar hattını arayarak su altı polis dalgıç ekiplerinden yardım istedik. Beraber yürüttüğümüz operasyonla köpeği oradan kurtardık. İlk tedavisinde refleksini aldık. Hipodermi geçirmiş. Durumu ağır. Nefes aldığı için bize ümit vaat etti. Buna istinaden şuan arkadaşlarımız köpeği yoğun tedavi altına aldı. İnşallah tedaviye cevap verir ve iyileşir” dedi.

Van’daki diğer güncel haberler için tıklayınız

İlginizi Çekebilir

Van’ın Bir Değeri Daha Coğrafi İşaret Alarak Tescillendi

Van’ın Bir Değeri Daha Coğrafi İşaret Alarak Tescillendi VANTB’nin tescillediği Gevaş Fasulyesi’nde bulunan yüzde 2,5 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir