Van Haber Son Dakika
Van'da İki Mahallenin Adı Değişti

Van’da İki Mahallenin Adı Değişti

Van Valiliği Van’da iki mahallenin adının değiştirildiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada;

Gürpınar ilçemizin yerleşim yerlerinden “Güzelsu”  ismi  “Hoşab”, Tuşba İlçemizde “Ağartı” Mahallesinin ismi de “Ayanıs” olarak değiştirildi. İsim değişikliği Van Valiliği tarafından uygun görülerek tescillendi. 

Van-Hakkari ve İran yolu üzerinde bulunan Hoşab Kalesi’nin bulunduğu Güzelsu Mahallesi ilçe merkezine 40 kilometre mesafededir. 

19. yüzyıl ortalarında terk edilmiş olan Hoşab Kalesi, içerisindeki bölgenin dikkat çeken tarihi yapılarından biri olarak günümüze kadar gelmiştir. 

Mahalle sakinlerinin talebi ve ilçe belediyesinin almış olduğu karar üzerine, halk arasında da Hoşab olarak bilinen Güzelsu yerleşim yerine tarihi Hoşab kalesinin isminin verilmesi Valiliğimize teklif edilmiştir.  

Öte yandan Tuşba İlçemize bağlı  “Ağartı” mahallesinde Urartular tarafından yapılmış olan 2700 yıllık Ayanıs Kalesi bulunmaktadır.

Bu yerleşim birimimiz de halk arasında Ayanıs olarak bilinmektedir. İlçe belediye meclisinin almış olduğu kararla Ağartı mahallemizin isminin de Ayanıs olarak değiştirilmesi Valiliğimize teklif edilmiştir. 

Van Ayanıs Kalesi

Tarihi değerlerimizin korunması ve yaşatılmasının yanı sıra vatandaşlarımızın haklı talepleri de dikkate alınarak, her iki yerleşim biriminin de isim değişikliği,  Valiliğimizce uygun görülerek tescil edilmiştir. 

Ayrıca, ilimiz Başkale İlçesinin Esenyamaç Mahallesine bağlı Sualtı ve Dereboyu  (mezralarının)  Esenyamaç Mahallesine uzak olmaları,  burada yerleşik durumda olan vatandaşlarımızın resmi iş ve işlemlerinin yürütülmesinde sıkıntıların yaşaması nedeniyle Esenyamaç Mahallesinden ayrılarak “SUALTI” ismiyle, 

Gevaş İlçesine bağlı Yoldöndü Mahallesinin coğrafi konumu itibari ile geniş bir alana sahip olması ve nüfus yoğunluğu nedeniyle, kamusal hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi için Barışık (mezrası) Yoldöndü Mahallesinden ayrılarak “ BARIŞIK” ismiyle yeni mahalle kurulmasında; 

Kamu yararı görüldüğünden 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 9 uncu maddesi gereği iki yeni mahallenin kurulması Valiliğimizce uygun görülerek tescil işlemleri tamamlanmıştır.

İlginizi Çekebilir

Son Dakika Van Spor Haberleri

Vanspor Eski Başkanla Yola Devam Kararı Aldı

Vanspor Eski Başkanla Yola Devam Kararı Aldı Başkan aday çıkmadığı için fesh edilmesi gündeme gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir