Van Son Dakika Haberleri
Van'da HDP'li Bir Meclis Üyesi Daha Görevden Alındı

Van’da HDP’li Bir Meclis Üyesi Daha Görevden Alındı

Van‘da Çaldıran Belediye Meclis Üyesinin görevden alınmasından sonra Edremit Belediye Meclis Üyesinin de İçişleri Bakanlığınca görevinden alındığı belirtildi.

Konuya ilişkin Van Postası Gazetesi aşağıdaki haberi paylaştı;

İçişleri Bakanlığı’nın görevden uzaklaştırma kararları, Van‘ın Edremit ve Çaldıran Belediyelerinde görev yapan HDP’li 2 belediye meclis üyesine bugün tebliğ edildi. İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırma kararları kendilerine bugün tebliğ edilen Van’ın Edremit Belediyesi HDP’li Meclis Üyesi Medeni Özer ile Çaldıran Belediyesi HDP’li Meclis Üyesi Faruk Demir’in görevleri sona erdi.


HDP’Lİ MECLİS ÜYELERİNİN GÖREVDEN ALINMA GEREKÇELERİ

Edremit Belediye Meclis Üyesi HDPli Medeni Özer ile Çaldıran Belediyesi HDP’li Meclis Üyesi Faruk Demir, Anayasanın 127. Maddesi 4. Fıkrası ve 5393 Sayılı Belediye Kanununun 47. Maddesi gereğinde görevden uzaklaştırıldı. HDP’li belediye meclis üyelerinin görevden uzaklaştırılmasına gerekçe gösterilen Anayasa’nın 127. Maddesi 4. Fıkrasında şu hüküm yer alıyor;

“Mahalli idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri konusundaki denetim
yargı yoluyla olur. Ancak görevleri ile ilgili bir suç sebebiyle hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir.”

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMA SIRASI KİMDE?

Seçim öncesi Van Potası Gazetesi olarak HDP’nin suça karışmış veya sicili sıkıntılı adaylar ile seçime gittiğine dikkat çekmiştik. HDP yöneticilerini ve seçmeni bilgilendirmek için 31 Mart 2019 seçimlerinden önce “HDP seçimlere neden terör suçlarından mahkemelik isimlerle gidiyor?” başlıklı bir haberimizi yayınlayarak uyarmıştık. İçişleri Bakanlığı terör suçları nedeniyle mahkemelek olan veya haklarında soruşturma ve kovuşturma açılan belediye meclis üyeleri ile ilgili başlattığı inceleme devam ediyor..Haklarında terör suçundan dava açılmış, soruşturma veya kovuşturma başlatılmış meclis üyelerin görevden alınma süreci de işlemeye başladı. Van Kamuoyu “Görevden uzaklaştırılma sırası kimde?” sorusuna cevap bulmaya çalışıyor.

Kaynak; Van Postası Gazetesi

İlginizi Çekebilir

MHP Van Milletvekili aday adayları belli oldu!

MHP Van Milletvekili aday adayları belli oldu! Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 28. Dönem Milletvekili Genel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir