Van Haberleri
Van için Devasa Proje

Van’da Hayvancılığı Canlandıracak Devasa Proje Onayladı

Van’da Hayvancılığı Canlandıracak Devasa Proje Onayladı

Van’daki hayvancılığı geliştirmek için, Van Valiliği himayesi ve paydaş kurumların katkısı ile Van Ticaret ve Sanayi Odası  tarafından hazırlanarak Tarım Bakanlığı onayına sunulan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Hayvancılık Bölgesi Projesi (TDİOHB) onaylandı.

Van Haberleri
Van Organize Hayvancılık Bölgesi

Bakanlık tarafından onaylanan devasa proje Edremit, Gevaş ve Gürpınar sınırları içinde bulunan Van-Et karşısında  uygulanacak.

Sevindirici haberi Projenin hazırlanması ve onaylanmasında büyük emekleri olan Eski Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva Twitter hesabından duyurdu.

Van Haberleri
Müjdeyi Necdet Takva Verdi

Van için hayati önem taşıyan ve Van’ın Vizyon Projelerinden olup oluşturulan komisyonlarca hazırlığı için büyük emek verilen proje Tarım Bakanlığına sunulmuş ve onaylanması için büyük bir sabırsızlıkla bekleniyordu.

Van Haberleri
Van’da Hayvancılığı Yeniden Canlandıracak Proje

Onaylanan Projenin uygulanmaya başlaması ile Van Merkezdeki bütün ahırlar boşaltılarak bu Organize Hayvancılık Bölgesine taşınacak.

Yaklaşık 8 milyon m2’lik bir alanı kapsayan Organize Hayvancılık Bölgesinin, Van ekonomisi için oldukça önemli olan Hayvancılığı yeniden canlandıracağı ve yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacağı düşünülüyor.

Organize Hayvancılık Bölgesi Projesi ile; besiciler bir araya gelerek, üretim safhasının kontrolü sağlanacak.

Hijyen, verim, kalitenin en üst seviyeye çıkacağı ve ucuz maliyetle daha verimli bir üretim yapılacağı Bölgeye giriş-çıkışlar da kontrol edilmiş olacak.

Besicilerin kümelenmesi ve ihtisaslaşması sağlanacak.

Tarım-sanayi entegrasyonu sağlayacak proje ile toplam 7,815 dekarlık alanda,100 işletme ile, yılda 11.750 büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, 4.000 ton et işleme, 592 ton deri işleme, Biyometan tesisi ile yılda 75.000 ton gübre değerlendirme, 2,2 mw/h elektrik üretimi hedefleniyor.

Ayrıca proje ile yılda 4.500 bin ton yonca üretimi, 385 doğrudan, 115 dolaylı olmak üzere net 500 kişilik istihdam sağlaması planlanıyor.

Van’ın diğer güncel haberleri için TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

Vanspor Fk – Zonguldak Kömür Spor Maçı Canlı İzle

Vanspor Fk – Zonguldak Kömür Spor Maçı Canlı İzle Lige 5’te 5 yaparak flaş bir …

Bir Yorum

  1. Bu projenin başına kesinlikle geçmesi gereken tek isim var oda FERİDUN IRAK…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir