Van’da Dalış Okulu Açıldı

Van Gölü’nün Turizmine Katkı Sağlayacak Dalış Okulu Açıldı

Van Gölü’nün su altı turizmine katkı sağlayacak Edremit Dalış Okulu Vali Mehmet Emin Bilmez’in katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Edremit Belediyesi tarafından hayata geçirilen projeyle açılışı gerçekleştirilen okul hem su altı turizmine hem de nitelikli dalışçıların yetişmesine katkıda bulunacak.

Van Gölünde Dalış Okulu Açıldı

Açılış töreninde konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, okula ilişkin projenin hayata geçirilmesinde emeği bulunanlara teşekkür etti.

Dalışseverleri Van Gölü dibindeki gizemi, mikrobiyalitleri ve canlıları keşfetmeye davet eden Vali Bilmez, “Van mercan balığımız da yeni keşfedildi. Yaklaşık 500 bin yıllık bir geçmişe sahip. Onun için bütün dalgıçları Van’a bekliyoruz. Okulumuz hayırlı, uğurlu olsun.” dedi. Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise bölgede özellikle dalış turizminin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapacakları sözü verdiklerini anımsatarak “İnşallah dalış okulu ile Van Gölü havzasında da dalış turizmi gelişecek. Denizin üstü gibi altındaki zenginliklerle de tüm halkımız buluşmuş olacak.” diye konuştu.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan da ülkede lisanslı 400 bin civarında dalgıç bulunduğuna dikkat çekti. Kurumun, kentte resmi olarak açılan yetkili tek dalış okulu niteliği taşıdığını aktaran Ceylan, “İnanın buranın her tarafında mutlaka bir dalış merkezinin olması gerekiyor. Çünkü Van Gölü, 600 bin yıllık bir geçmişe sahip. Çok fazla sırlarla dolu. Bu sırları aralamak dalgıçlara düşüyor.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Mehmet Emin Bilmez ile törene katılan protokol üyeleri kurdeleyi keserek okulun açılışını gerçekleştirildi. Açılışa, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel ve dalgıçlar da katıldı.

Van’daki Diğer Güncel Haberler İçin TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

Van’da Sazlık Alanı Yakan Kişilere Rekor Ceza!

Van’da Sazlık Alanı Yakan Kişilere Rekor Ceza! Geçtiğimiz aylarda başlayan sazlık yangınları Van’da gündem olmuştu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir