Van’da Bir Tandır Faciası Daha

Van’da Bir Tandır Faciası Daha

Tandır denilince herkesin aklına tandırda yapılan lezzetli ekmekler ve yemekler geliyor.

Ancak tandır işi o kadar da masum değil.

Özellikle ekmek pişirilmek için kullanılan ve yerin altında bulunan tandırlar bazı evlerin ocağını da söndürüyor.

Tandırlar, aralarında kadınlar ve çocukların olduğu birçok insanın ölümüne sebep olurken son zamanlarda tandır kaynaklı yanıklarda da ciddi artışlar olduğu belirtiliyor.

Özellikle kırsal kesimlerde tandır kazalarının ardı arkası kesilmiyor.

En son tandır faciası Van’ın Muradiye İlçesi Kandahar Mahallesinde yaşandı.

Van’ın Muradiye ilçesinde ekmek pişirirken tandıra düşen 55 yaşındaki Şerife Çoksu feci şekilde hayatını kaybetti.

Olay, ilçe merkezindeki Kandanlar Mahallesi’nde meydana geldi. 55 yaşındaki Şerife Çoksu, ekmek pişirdiği esnada dengesini kaybederek ateş dolu tandıra düştü.

Yakınları tarafından tandırdan çıkartılan ve vücudunun büyük bölümünde yanık oluşan Çoksu, Muradiye Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Çoksu, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

NELER YAPILABİLİR?

Tandır kazaları bir halk sağlığı sorunu olarak ele alınıyor. Kadınlar artan ekmek fiyatlarına karşı ekonomik açıdan ekmek pişirmeye mecbur kaldıklarını dile getiriyor.

Bu kazaların nasıl minimize edileceğine ilişkin somut çalışmalar ise yeni yeni yapılmaya başlandı.

Uzmanlara göre bu kazaların önüne geçmek adına; tandır evleri ıslah edilebilir yanı ayakta kullanılabilen tandırlar tercih edilebilir ve koruyucu ekipmanlar giyilebilir.

Ayrıca tandır yakılırken çıkan yoğun dumana karşı maske kullanımı öneriliyor.

Tandır evlerindeki dumanın geniş bir bacayla tahliye edilmesi gerektiği de dikkat çekilen bir başka konu Van Bölge ve Araştırma Hastanesince yapılan en son çalışmada, Van’da halk sağlığı sorununa dönüşen tandır kazalarına ilişkin bir rapor hazırlamıştı.

Araştırma sonucunda tandıra düşerek hayatını kaybeden kadın ve çocukların yanı sıra yine kadınlarda fazla görülen hastalıklar saptandı. Tandır yanıkları, tandır dumanı ve beraberinde oluşturduğu hastalıklarla ilgili araştırmalarda, tandırda ekmek pişiren kadınlarda sigara içmemelerine rağmen KOAH da gözlendiği belirtildi.

Yine kadınların uzun yıllar tandır dumanına maruz kaldıklarını ve görme ile ilgili önemli sorunlar yaşadığı saptandı.

10 YILDA 5 BİN VAKA

Yine Van ve çevre illerde ekmek pişirmek için kullanılan tandırlar birçok defa ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan kazalara yol açıyor. Özellikle kırsal alanlarda yaşanan bu kazaların başlıca nedenleri arasında yer altında olan tandırın yapısı, dalgınlık ve dikkatsizlik olarak belirtiliyor. Tandır, bölgede çok ciddi travmalara yol açıyor.

Hem organlarda fonksiyon kaybı hem de ciddi psikolojik sorunlar ortaya çıkıyor. Ayrıca tandır kazalarının yol açtığı yanıkların tedavisi çok uzun sürüyor.

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi verilerine göre son on yılda Van’da 5 bine yakın yanık hastası olmuş. Bunlardan yaklaşık beş yüzden fazlası tandır yanığıyla ilişkili. Yani çoğu kadın tandırda ekmek pişirirken kendini yakmış.

Hastane raporuna göre 20 yıl ve üzeri tandırda çalışmış kadınlarda yemek borusu kanserinin ciddi bir oranda arttığı da belirtiliyor.

Raporda, hastanenin göğüs kliniğinde yatan hastaların çoğunun kadınlardan oluştuğu kaydediliyor. Hastane web sitesinde yer alan bilgiye göre Yanık Ünitesi Birimi 2008 yılından beri Van, Ağrı, Şırnak, Hakkari, Batman, Siirt ve Muş başta olmak üzere bölgedeki il ve ilçelerden gelen hastalara hizmet veriyor.

Yine son 12 ayda Van ve çevre illerden başvuran 604 hastanın yatarak tedavi edildiği ünitede yüzlerce yanık vakasının ise ayaküstü tedavi gördüğü bilgisi yer almakta.

#vanhaber #tandır #kaza

Diğer Güncel Haberler İçin TIKLAYNIZ

İlginizi Çekebilir

MHP Van Milletvekili aday adayları belli oldu!

MHP Van Milletvekili aday adayları belli oldu! Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 28. Dönem Milletvekili Genel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir