Van Haberleri
Van'a Tekstilkent Müjdes

Van’a 50 Fabrikalık İkinci Tekstil Kent Müjdesi

Van’da yatırımların devam edeceğini müjdeleyen Bakan Mustafa Varank, “İkinci Tekstilkent’i kuruyoruz. 50 fabrikaya ev sahipliği yapacak Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB altyapı projesinin imzasını atıyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından düzenlenen ‘Cazibe Merkezleri destekleme programı Van yatırımları açılış ve imza töreni’ne katıldı. Van’da 55 milyon lira harcayarak Tekstilkent’i kurduklarını ve burada 15 büyük firmanın 2 bin kişiye iş imkanı sağladığını belirten Varank, “İlimizde istihdam oluşturacak yatırımlara önümüzdeki dönemde de hız kesmeden devam edeceğiz. 16 milyon liralık kaynağı buraya aktarıyoruz. İkinci Tekstilkent’i kuruyoruz. 50 fabrikaya ev sahipliği yapacak Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB altyapı projesinin imzasını bugün huzurlarınızda atıyoruz. Bu sayede 15 bin Vanlı kardeşimize yeni istihdam imkanları oluşturacağız. Bu şehir enerjisini gençlerinden alıyor. Biz bu enerjiyi yenilik yapma, icat çıkarma iştahıyla birleştirmek istedik” dedi.

Sanayi ve Yatırım Kolaylığı

Van’da bir otelde düzenlenen törende konuşan Bakan Varank, bakanlığın uyguladığı tüm politikaların merkezinde yatırım ve üretim olduğunu söyledi. Güçlü kamu özel sektör iş birliğinin, istikrarlı ve yüksek büyümeyi de beraberinde getirdiğini kaydeden Varank, “Daha çok istihdam oluşturun diye son dönemde birçok yeniliklere imza attık. Aralık 2020’ye kadar işe alacağınız her yeni çalışanın SGK primi ve vergilerini 12 ay boyunca biz ödeyeceğiz. Nisan sonuna kadar her bir ilave istihdamınızın üç ay boyunca maaşını devlet ödeyecek. Çabalarımızı karşılıksız bırakmayın ve işlerinizi büyütmekten çekinmeyin. Üretim tarafında da attığımız önemli adımlarımız var. OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamını geliştirdik ve arsa tahsis sürelerini hızlandırdık. Bakanlığımızın sera yatırım teşviklerini artırdık. Hedefiniz yeni pazarları keşfetmek, yeni ürünler geliştirmek ve üretim süreçlerini iyileştirmek olmalıdır” diye konuştu.

22 Milyonluk Projeler Programda konuşan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ise, “Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı olarak inandığımız, altını doldurarak hazırladığımız, paydaşlarla birlikte hayata geçirmek için yola çıktığımız projelerimiz Bakanlığımız tarafından kabul gördü. Bu gün sözleşmesini imzalayacağımız iki projemizin toplam bütçesi, 22 milyon TL’dir. 22 milyon TL’lik projemizi hayata geçireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak; Sanayi Gazetesi


İlginizi Çekebilir

Van'da halk ekmeğe zam

Van’da Ekmeğe Zam

Van’da Ekmeğe Zam Van’da bu yıl sık sık gündemi meşgul eden zamlar gelmeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.