Van YYÜ Bahar Şenlikleri Başladı

Van YYÜ Bahar Şenlikleri Başladı

13-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Bahar Şenlikleri’nin açılışı yoğun bir katılımla Alle Yolu’nda yapıldı. 2011 yılından sonra ilk kez gerçekleşecek olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 15. Bahar Şenlikleri; konserler, tiyatro ve sinema gösterileri, paneller, spor müsabakaları, kermes ve atölye etkinlikleri ile 10 gün boyunca öğrencileri bir araya getirecek. Bu doğrultuda Bahar Şenlikleri’ne Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Halk Oyunları Ekibi’nin folklor gösterisi ve Türk Müziği Devlet Konservatuarı öğretim üyeleri ve öğrencilerinin konseri ile coşkulu bir atmosferde start verildi.


 
15. Bahar Şenliklerinin açılış törenine katılan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli; “Van Depremi ile ara verdiğimiz ve pandemi nedeniyle de bir türlü başlayamadığımız 2011 yılından sonra ilk kez düzenlenecek olan Üniversitemizin Bahar Şenliklerine hepiniz hoş geldiniz. 15.sini düzenlediğimiz şenliklerde öğrencilerimizin ders yoğunluğunu ve sınav streslerini azaltmak ve baharın gelişini güzel bir şekilde karşılamak amacıyla dolu dolu bir program hazırladık. Öğrencilerimizin eğitim-öğretim süreçlerini birikimli ve donanımlı bir şekilde sürdürmeleri yanında sosyal ve kültürel açıdan da gelişmelerinin önemli olduğu kanaatindeyim. Bu düşünce doğrultusunda, üniversitemizin kuruluşunun 40. yıl dönümü kutlamaları vesilesiyle de öğrencilerimizi odak noktasına alarak birçok etkinlik hâlihazırda gerçekleşiyor. Ek olarak bahar şenliklerini de sadece belirli bir zaman dilimine hapsetmeyip yılın geneline yaymayı planlamaktayız.’ sözlerini kaydetti.


 


Üniversitemizin Bahar Şenliği kültürünü ve geleneğini bu seneden itibaren tekrar başlatmak istediklerinin altını çizen Rektör Şevli; “Her sene siz sevgili öğrencilerimizin de taleplerini ve isteklerini dikkate alarak Bahar Şenliklerimizi daha da çeşitlendirmek arzusundayız.  Bu vesileyle bahar şenliği etkinliklerinde emeği geçen kıymetli hocalarımıza, özverili personelimize ve her biri birbirinden değerli öğrenci topluluklarımıza kalbi hislerimle teşekkür ediyorum. Başlangıcını büyük bir coşkuyla yaptığımız, kampüs alanında ve şehrimizin çeşitli noktalarında gerçekleşecek ve 23 Mayısa kadar sürecek olan bahar şenliklerimizin huzurlu, neşeli, eğlenceli bir şekilde geçmesini arzu ederek hepinize sevgilerimi sunuyorum.’ cümleleriyle konuşmasını sonlandırdı.
 
Törende açılış konuşması yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenay Baydaş ise öğrencilerimizin nitelikli eğitim almalarına katkı sağlayan her bilimsel ve akademik etkinliğe olduğu gibi; sergiler, konserler, şiir dinletileri, spor müsabakaları, bahar şenlikleri gibi sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımlarının da en doğal gereksinimleri ve hakları olduğunu dile getirdi.


 
İlyas Yalçıntaş, Mehmet Erdem, İrem Derici, Zakkum, Nigar Muharrem gibi birbirinden ünlü sanatçılar ve müzik gruplarının da konserler vereceği şenlikler kapsamında, pazartesiden itibaren Alle Yolunda 40 öğrenci topluluğumuz tarafından gerek çeşitli tanıtımların gerekse ikramların yapılacağı stantların açılacağını; 17 Mayıs salı günü Sağlık Komisyonunun organize ettiği kermesin, 20 Mayıs cuma günü üniversitemiz atletizm sahasında uçurtma şenliğinin, antik suyolundan Çarpanak Adasına yürüyüş etkinliğinin de yapılacağının bilgisini veren Rektör Yardımcısı Baydaş, Tiyatro Topluluğu’nun Macbeth oyununun, Rock Topluluğu’nun konserinin, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yapılacak açık hava film gösterimlerinin planlanan zengin etkinlik programlarından sadece bazıları olduğunu belirtti.
 


Üniversitemizin Alle Yolu’nda, sahilinde ve de kampüsümüzün çeşitli noktalarında hafta sonu da dâhil olmak üzere yine SKS tarafından düzenlenecek spor etkinliklerinin akabinde önümüzdeki hafta gerek kampüste gerek Hacı Bekir Kültür Merkezi gibi şehrin belirli yerlerinde her gün birbirinden farklı programlarla öğrencileri bir araya getirmeye devam edeceklerini de vurgulayan Baydaş; “ Bahar Şenlikleri kapsamında ayrıca Gençlik Sokağı kuruyoruz. Rektörlük karşısındaki prefabriklerde TÖMER bünyesinde kurulacak Gençlik Sokağı’nda saat 16.00’da başlayan müzik, söyleşi, oyunlar ve farklı sosyal etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bu etkinlikler, Bahar Şenlikleri sonrasında da devam edecektir.  Bugün başlayan konserler, sinema, tiyatro gösterimleri, kermesler, atölye çalışmaları ile seminerlerin ve panellerin de yer aldığı, kampüs alanında ve şehrimizin çeşitli noktalarında 23 Mayısa kadar sürecek olan bahar şenliklerimizin huzurla, sevinçle, keyifle,  geçmesini diliyor ve hepinize saygılarımı sunuyorum.” temennileri ile konuşmasını tamamladı.


 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 15. Bahar Şenlikleri açılış törenine Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin yanı sıra; Rektörümüzün Eşi Duygu Şevli Hanımefendi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenay Baydaş, Prof. Dr. Murat Kayri, Prof. Dr. Sedat Yayla, 40. Yıl Etkinlik Komisyonu Üyeleri ve fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, birçok akademik ve idari personel ile öğrenci katıldı.

İŞTE GÜN GÜN VAN YYÜ BAHAR ŞENLİKLERİ ETRİNLİK PROGRAMI

ŞENLİK KAPSAMINDA YAPILACAK YARIŞMALAR İÇİN TIKLAYNIZ

İlginizi Çekebilir

Van’da HDP’den (Yeşil Sol) Hangi İsimlerin Milletvekilli Aday Adaylığı İçin İsimleri Geçiyor?

Van’da HDP’den (Yeşil Sol) Hangi İsimlerin Milletvekilli Aday Adaylığı İçin İsimleri Geçiyor? Van HDP 2023 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir