Van YYÜ Akademisyenleri “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” Listesine Girmeyi Başardı

Van YYÜ Akademisyenleri “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” Listesine Girmeyi Başardı

Van YYÜ Akademisyenleri “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” Listesine Girmeyi Başardı

Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. IOANNIDIS ve araştırma ekibi tarafından, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında Dünya’daki bilim insanları arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 200.409 bilim insanının yer aldığı liste Elsevier veri tabanında yayımlandı.
 
Stanford Üniversitesi tarafından Elsevier veri tabanında yayınlanan ve 2021 alıntı yılına göre, ilk %2’lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi; “Kariyer boyu etki” ve “Yıllık etki (2021 yılı çalışmalar)” olarak iki kategoride listelendi.


 
Liste oluşturulurken akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin etki değeri, çalışmalara yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi temel ve önemli uluslararası ölçütler kullanıldı.
 
22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında ilk % 2’lik dilime giren 200.409 bilim insanının yer aldığı listeye Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nden Prof. Dr. Cemil Tunç, Eczacılık Fakültesi Eczacılık Temel Bilimleri’nden Prof. Dr. Yavuz Yardım, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Sağlık Teknikerliği Bölümü’nden Doç. Dr. Halil Durak, Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Zübeyir Huyut ve Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden Doç. Dr. Zafer Ceylan olmak üzere beş isim girmeyi başardı.


 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli konu ile ilgili düşüncelerini; “Dünya’nın en etkili bilim insanları arasında yer almayı başaran akademisyenlerimizi şahsım ve Üniversitemiz adına tebrik ediyor, sevinçlerini paylaşıyor ve başarılarının devamını diliyorum. Bilimin ışığında bir dünya üniversitesi olma yolunda hızlı ve kararlı adımlar atan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin bilimsel birikimiyle her geçen gün hem ulusal hem de uluslararası mecralardaki konumunu iyileştirmesi bizleri gururlandırmaktadır.” sözleriyle ifade etti.

İlginizi Çekebilir

Van’da Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Kesin Listesi Belli Oldu!

Van’da Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Kesin Listesi Belli Oldu! AK Parti’de milletvekilliği aday adaylığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir