Van Otlu Peyniri Tescillendi

Van Otlu Peyniri Tescillendi

Van Otlu Peyniri Tescillendi

Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türk Patent Kurumu tarafından tescillenerek Coğrafi İşaret Belgesi aldı.

200 yılı aşkın süredir Bölgemizde üretilen Van Otlu Peyniri; yörede yetişen birçok otun eklenmesiyle yapılan, tuzlama yapıldıktan sonra taze veya salamurada olgunlaştırılarak tüketilen bir peynirdir.

20’ye Aşkın Ot Kullanılıyor

Van Otlu Peyniri toprak altında 4-7 ay kadar gömülmek suretiyle olgunlaştırılmaktadır. Otlu peynirde tercihe göre yirmiye aşkın bitki kullanılabilmektedir. Sirmo, Mendo ,Heliz, Siyabo olmazsa olmazlardır. Bu bitkiler yörede toplanmaktadır. 

Van Otlu peyniri Van’a gelen herkesin ilk olarak tatmak istediği yöresel bir değerimizdir.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Van ilini anlatırken, otlu peynirden de bahsetmiştir. Van ilinin bitki örtüsünün zenginliği, geçimi hayvancılığa dayanan bölge halkının konar-göçer yaşam sürmesi yabani bitkileri yakından tanımasını sağlamış ve otlu peynir geleneğini oluşturmuştur. Van Otlu Peyniri yöre insanı tarafından günün her öğünü tüketilmektedir.

Başvuruyu Van TSO Yaptı

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Faruk Biner, Ülke çapında önemli bir bilinirliğe sahip olan Van Otlu Peynirinin kalitesini koruyarak, belirli bir standartta üretilmesini sağlamak amacıyla 2017 Yılında Odamız tarafından coğrafi işaret başvurusu yapıldığını belirterek “Bir seneyi aşkın süre içerisinde gerek Türk Patent Kurumunun gerekse ilgili bakanlığın talep ettiği bilgiler ve veriler hazırlandı. Eksikliklerin tamamlanmasıyla birlikte 17 Eylül 2018 tarihli Coğrafi İşaret Bülteninde yayınlandı. İlan süresi tamamlandıktan sonra 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle tescillendi” ifadesini kullandı.

Biner , Otlu peynir halkımızın genel yaşantısı içerisinde önemli bir yere sahip. Ekonomi yönüyle de bölge halkının geçim kaynakları arasında yer alıyor.  İlimize mal olmuş bu ürünün ekonomiye daha fazla kazandırılması için çalışmalar yapacağız. Coğrafi işaret tescili bunun ilk adımı oldu. Bundan sonra ki süreçte peynirimizin kalite standardının korunması, ulusal market zincirlerinde satışa sunulabilmesi için girişimlerde bulunacağız. Bunun yanında halen Van Otlu Peyniri ismiyle üretim yapan ulusal markalarla görüşme yaparak, standart çerçevesinde üretim yapmalarını sağlayacağız. Otlu Peynirin coğrafi alanına Hakkari ilini de dahil ettik. Çünkü Hakkari ilinde de Van Otlu peyniri üretimi var. Ayrıca Otlu Peynirde kullanılan otların birçoğu Hakkari’de de yetişiyor. Bu tescil bir anlamda bölge için önem arz ediyor. 

Bu süreçte bizden desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz şeklinde konuştu.

Van’daki diğer güncel gelişmeler için TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

van son dakika su kesintisi

VASKİ’den Su Kesintisi Duyurusu!

VASKİ’den Su Kesintisi Duyurusu! Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (VASKİ) Van Merkezdeki bazı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir