Van Mutfak Kültürü

Van Mutfak Kültürü

Hızla değişen Dünyamızdan, Ülkemiz ve ilimizde de etkilenmektedir. Bu süreç içinde maalesef kültürümüzün çeşitli zenginlikleri de birer, birer yok olmakta ve unutulmaktadır. Toplumları, toplum yapan onları bir araya getiren kültürel değerler, gelenek ve görenekleridir. Bu değerlerin en başında ‘Mutfak Kültürü’ yer alır. Bizlere düşen öz değerlerimize sahip çıkmak ve bu değerlerimizi nesilden nesile aktarmaktır.

Van Otlu Peyniri
Van Mutfağının Baş Tacı

Van’ın eşsiz güzellikleri 7000 yıllık tarihe dayanır. En önemli değerlerimizden biri olan Van Mutfağı, çok zengin çeşitlere sahiptir. Türkülere, şiirlere, manilere, hikayelere , efsanelere konu olmuştur.

Van Kahvaltısı

Kahvaltımızın baş tacı olup yöresel yiyeceklerimiz en başında Otlu Peynirimiz gelir. Van yaylarında bahar aylarında toplanan eşsiz lezzetlere değer katan peynir otlarımız, ( sırmo, mendi, siyabo, kekik, heliz  ve yaklaşık 30 çeşit otlarla yapılan peynirimiz Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir. Kahvaltımızın en leziz menüsü Murtuğa da yine Van TSO’nun müracaatı üzerine tescillenerek Van’a ait olan değerler arasında yerini almıştır.

Van kahvaltısının en gözde değerleri, yöresel çeşitleri ile sofralara hitap etmesidir.

Doğu Anadolu Bölgesinde Van Mutfak Kültürü, zengin çeşitleri ile ayrı değer kazanır. Türkiye’nin en büyük Gölü olan Van Gölünde yetişen Van Balığı , yanında olmazsa olmazı ayran aşı geleneksel kültürü ile farklı lezzetlere sahiptir.

Van Mutfağının Olmazsa Olmazı Keledoş

Yine bahar aylarında dağlardan toplanan otlardan Akpancar,  Keledoş yemeğinin farklı lezzetidir. Kentin yemek kültürünü oluşturan en önemli değerlerden olan ve dağlarda toplanan otların kurutulmasıyla hazırlanan tescilli lezzet “Keledoş” yörede yapımı en zahmetli yemek olmasına rağmen özel günlerde sofralardan eksik olmuyor.

Van Mutfağı
                          Van Mutfağının Olmazsa Olmazı Keledoş

Yöresel yemeklerimizin yanı sıra Van çay kültürümüzde yöresel tatlarda önemi büyüktür. Çayın yanında ikramlıkları Van’ın vaz geçilmez değerleridir. Bir çok türkülere, manilere konu olan çay kültürünün önemi Van Mutfağında ayrıdır.

Elbette ki Van Mutfağına değer katan, Van adıyla özdeşleşen Van Balığı, Van Kahvaltısı, Van yöresel tatları unutulmamalıdır. Van Balığının Van halkına kattığı ekonomik değer ile farklı özelliktedir. Van mutfağının her mevsim ayrı ayrı lezzetler ve yemek davetleri de yörenin sosyal yönden bağların güçlenmesini sağlar.

Van Balığı Nasıl Yapılır
                                                             Van Balığı

Nuran Demirhan- Mavi Fularlılar Temsilcisi

20.12.2018-Van

Van Mutfağı hakkında diğer yazılar için Tıklayınız

İlginizi Çekebilir

81 İlin Yöresel Lezzetini Van’da Buluşturan Mutfak ve Gurme Fuarına Katılacak Ünlü Şefler Belli Oldu!

81 İlin Yöresel Lezzetini Van'da Buluşturan Mutfak ve Gurme Fuarına Katılacak Ünlü Şefler Belli Oldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir