Van Kültür Evine Dönüştürülen Tarihi Tekel Binasında Sona Rotuşlar

Van Kültür Evine Dönüştürülen Tarihi Tekel Binasında Sona Rotuşlar

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kültür merkezi olacak tarihi Tekel binasının son aşamaya gelindiğini söyledi.


Van’da Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında “Van Bedesten Çarşısı Yapımı ve Tarihi Tekel Binasının Turizme Kazandırılması” projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmıştı.

Yarım asırdır atıl durumda olan tarihi Tekel binası, restorasyon çalışmalarının ardından içinde Van’a özgü yöresel ürünlerin bulundurulacağı kültür evine dönüştürülüyor.

Kentin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan ve yıllardır sahipsiz bir halde kalan Tekel binasında yapılan restorasyon çalışmaları son aşamaya geldi.

“Ana binayı kültür evi olarak kullanacağız”


İHA muhabirine konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, projenin Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteğiyle Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yürütüldüğünü belirtti.

Ana binada restorasyonun hemen hemen bittiğini ifade eden Vali Bilmez, “Ana binayı kültür evi olarak kullanacağız. Arkasındaki sahada da bir bedesten çarşısı yapılacaktır. Bedesten çarşının projesi de yapıldı. Proje ilgili kurullardan geçirildi. Onun da önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız. Ancak Tekel binasının kendisinde son aşamaya geldik” diye konuştu.

Van’da Gezilecek Yerler Nerelerdir? Van Kültür Evi Nerede? Van Kültür Evi Açıldı Mı? Van Kültür Evi Konum? Van Kültür Evi Nasıl Gidilir? Van Kültür Evi Hangi Günlerde ve Hangi Saatlerde Açık?

Van Kültür Evi Van Cumhuriyet Caddesinde bulunmaktadır.

Restorasyonu henüz tamamlanmayan Van Kültür Evinin bu yılın sonunda açılması planlanmaktadır.

Van Kültür Evi açıldığında ve hangi gün ve hangi saatlerde açık olduğunda sitemizden paylaşılacaktır.

İlginizi Çekebilir

eski van fotoğrafları resimleri

YYÜ Arşivinden Eski Van Fotoğraflar

YYÜ Arşivinden Eski Van Fotoğraflar Sitemizdeki Diğer Haberler #yyü #arşiv #eskivan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.