Van Gölündeki Kötü Kokuya İsyan Eden Vatandaş Eylem Yaptı!

Van Gölündeki Kötü Kokuya İsyan Eden Vatandaş Eylem Yaptı!

Van’daki Arıtma Tesisinden yayılan koku halkı isyan ettirdi.

Tuşba İlçesindeki mahalle sakinleri bugün sabah saatlerinde arıtma tesisinin bulunduğu noktaya gelerek seslerini duyurmak için eylem yaptı.

Temizliğe Rağmen Kötü Koku Devam Ediyor

2021 Eylül ayında Büyükşehir Belediyesi tarafından Van Gölü’nü kirlilikten arındırmak amacıyla başlattığı balçık ve dip çamuru temizlik hızla devam ediyor.

Yeni arıtma tesisinin devreye alınma süreciyle birlikte yapılan çalışmalarda şu ana kadar 500 bin metreküp dip çamuru çıkarıldı.

Van Gölü temizliği kentin tamamından destek görmesine rağmen temizlik sonrası Van İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi civarında artan koku ve çıkarılan dip çamurunun yine gölün birkaç metre ötesindeki alana boşaltılması tartışma konusu oldu.

Eski ve yeni arıtma tesisinin bulunduğu alanda etrafa yayılan koku Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni bile aşarken, civarda oturan vatandaşlar kokudan dolayı oturamaz oldu.

Öte yandan çıkarılan dip çamurunun iş makineleriyle arıtma tesisi civarındaki alana dökülmesi olay oldu. ÇED raporu olmadan yine göl yakınına dökülen ve ciddi koku yayan dip çamurunun bölgeye dökülmesi ciddi bir sorun yaratırken, o alana her gün onlarca kamyon gölden çıkarılan dip çamurunu ve atığı dökmeye devam ediyor.

Koku Halkı İsyan Ettirdi

Dip çamuru birlikte gölün kirlilikten kurtulması için umut vermesine rağmen dip çamurunun sahile dökülmesi ise civardaki kokuyu kat be kat arttırdı. Civardaki vatandaşların kokuya dayanamaz hale geldiği süreçte, arıtma tesisinin olduğu alandan yayılan koku onlarca kilometrelik alanda bile hissedilir oldu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi akademik ve idari personelinin de son dönemlerde gündemi olan ve konutlarda kalmakta güçlük çekmesine sebep olan koku için dört bir yandan tepki yükselmeye başladı.

Bu tepkilere rağmen kokunun sebebi ve çıkarılan dip çamurunun sahile dökülmesi konusunda resmi bir açıklama ve değerlendirme gelmezken, vatandaşlar sorunun çözülmesi için ses yükseltmeye başladı.

Mahalle Sakinleri Eylem Yaptı

Sahildeki kötü kokuya dayanamayan mahalle sakinleri bugün sabah saatlerinde toplandıkları arıtma tesisinin önünde kötü kokuyu protesto etmek ve seslerini yetkililere duyurmak için eylem yaptı.

İlginizi Çekebilir

Vanspor FK – Adıyaman 1954 Maçı Canlı İzle

Vanspor FK – Adıyaman 1954 Maçı Canlı İzle TFF 2. Lig’de ligin 23. haftasında Kırımızı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir