Van Gölü İçin Validen Destek Çağrısı

Van Gölü İçin Validen Destek Çağrısı

NASA’nın düzenlediği ‘Dünya Turnuvası’ isimli yarışmada Van Gölü, uzaydan çekilen fotoğrafı ile yarı finale kaldı.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, oylama çağrısında bulundu. NASA, 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan astronotlar tarafından çekilmiş dünya fotoğraflarının yer aldığı bir yarışma başlattı.

Astronot Kate Rubins tarafından 2016 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yörüngesinde dolanırken, dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün eşsiz bir fotoğrafını çekti. ‘Dünya Turnuvası’ isimli online yarışmada Van Gölü’nün uzaydan çekilmiş fotoğrafı, bu kez 4 turda 30 fotoğrafı eledi.

NASA Earth: Van Gölü ezici çoğunlukla önde Van Gölü fotoğrafı, yarı finalde en yakın rakibi bulut kulesine karşı oyların yüzde 94’ünü aldı. Van Gölü şimdi 5’inci turda rakibi “Hareket Halindeki Yıldızlar” fotoğrafıyla finalde yarışırken, NASA sosyal medyada bir paylaşım yaptı.

NASA Earth hesabında yapılan paylaşımda, “Külkedisi hikayelerini unutun. Türkiye’nin Van Gölü Turnament Earth yarışında juggernaut (acımasız, yıkıcı ve durdurulamaz) oldu. Alkali gölün bu fotoğrafı çeyrek finallerde yüzde 94 oranında dikkat çekici bir oy aldı ve finalde de aynısını yapmaya hazırlanıyor” ifadelerine yer verildi.

Vali Bilmez oyunu kullandı Van’da oylama için bir seferberlik başlatılırken Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de oy kullandı. Kullandığı oy sonrası açıklama yapan Vali Bilmez, NASA’nın fotoğraf yarışmasında Van Gölü’nün finale kalması Van ve ülke açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Yarışma sonucunun bölgeye ciddi bir katkısı olacağını ifade eden Vali Bilmez, “Van Gölü dünyada sahip çıkılması gereken ender yerlerdendir. Van Gölü konusunda farkındalık oluşturmak, vatandaşın göle sahip çıkması, kirletilmemesi ve gelecek nesillere aynı mavilikle teslim edilmesi için ciddi bir katkısı olur inşallah. Bunun turizme de ciddi bir katkısı olacağını düşünüyorum. Hem Vanlı hemşehirlerimizı hem de bütün yurttaşlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyorum” dedi.

12 Nisan’da sona erecek fotoğraf oylaması için aşağıdaki linkten oy kullanabilirsiniz https://earthobservatory.nasa.gov/tournament-earth

Kaynak: Van Telgraf

#VanGölü #Nasa #TurnamentEarth

İlginizi Çekebilir

erciş lahanası hasadı

Erciş’te Lahana Hasadı Başladı

Erciş’te Lahana Hasadı Başladı Van’ın Erciş ilçesinde yetiştirilen lahana, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin ihtiyacını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir