Van FED’den Yenitürk’ün İddialarına Cevap

İstanbul Van Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu yaptığı basın açıklamasında, Servet Yenitürk’ün iddialarına cevap vererek, “Servet Yenitürk’ü bu açıklamalarından dolayı esefle kınıyor ve bu iftiralarını ispat etmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde, ispat edemez ise kendisini müfteri olarak ilan ediyoruz” dedi.

Vanspor Futbol Kulübü Başkanı Servet Yenitürk 15 Ağustos’ta Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan fakat başkan seçilemeyen kongre sonrası yaptığı açıklamada, “Federasyonun bir tek binasına sahip çıkamayıp icraya kaptıran, federasyonun şuanda tabelası yok, şuanda binası yok, sekretaryası yok. Eğer ki 35 bin üyesi olan bir federasyona bir bina tutup 3 bin lira kiraya veremeyen bir arkadaşımızın gelip burada Vanspor’a aday olmasına takibi ben inanmıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Servet Yenitürk’ü kınayan İstanbul Van Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu yayımladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“TARAFSIZ BİR ŞEKİLDE KONGRE SÜRECİNİ TAKİP ETTİK”


Vanspor olağan genel kurulunda, Vanspor kulübü Başkanı Sn. Servet Yenitürk’ün Van Dernekler Federasyonu hakkındaki asılsız iddialarına cevabımızdır; 08.08.2020 tarihinde düzenlenen Vanspor olağan genel kurulunda, Vanspor mevcut başkanı Sn. Servet Yenitürk’ün yönetim kurulunda olan ve aynı zamanda Van Dernekler Federasyonu 1. Bölge Başkanımız Sn. Murat Çevik diğer adaylar gibi Vanspor başkanlığına adaylığını ilan etmiştir. Bizler Van Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu olarak herkes gibi süreci basın ve kamuoyuna yapılan açıklamalar vasıtasıyla takip ediyoruz. Mevcut adaylar içerisinde herhangi bir yönlendirmede ve tesirde bulunmadan VanFed yönetim kurulu olarak tarafsız bir şekilde kongre sürecini takip ettik. 

“SERVET YENİTÜR’Ü BU AÇIKLAMALARINDAN DOLAYI ESEFLE KINIYOR VE BU İFTİRALARINI İSPAT ETMEYE DAVET EDİYORUZ”


08.08.2020 tarihindeki genel kurulun toplanması için yeterli çoğunluk sağlanmadığından kongre 15.08.2020 tarihine ertelenmiştir. 15.08.2020 tarihindeki Vanspor genel kurulunda, divan teşekkülü ve mali bütçeye olan itiraz ve aday Murat Çevik’e divan kurulu tarafından söz verilmemesinden dolayı kendisinin başkan adaylığından çekilmesi ve diğer başkan adayı Sn. Turgut Lenk’in listesinde olan arkadaşların, Van Spor delegesi olmamasından dolayı divan kurulu tarafından adaylığı reddedilmiş ve Vanspor genel kurulu bu sebeplerden ötürü başkan ve yönetimini seçemeden kongre sonlanmıştır. Genel kuruldan sonra Vanspor mevcut başkanı Sn. Servet Yenitürk basın ve kamuoyu önünde Sn. Murat Çevik üzerinden Van Dernekler Federasyonu’na haksız ve mesnetsiz iftiralarda bulunmuştur. Öncelikle Sn. Servet Yenitür’ü bu açıklamalarından dolayı esefle kınıyor ve bu iftiralarını ispat etmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde, ispat edemez ise de kendisini müfteri olarak ilan ediyoruz.

“VANFED VAN’IN TÜM FARKLILIKLARINI ZENGİNLİK KABUL EDEN ŞEFFAF VE DEMOKRATİK BİR KURUMDUR”


2008 yılında kurulmuş olan VanFed, samimiyetle, sevgi, saygı, muhabbet ve inançla tüm hemşerilerimize eşit mesafede durarak #HerŞeyVanİçin anlayışı ile güzel hizmetlerde bulunan, Van’daki ve Van dışında yaşayan hemşerilerimiz ile gönül köprüsü kuran, bu toplumun ortak aklı, vicdanı ve sağduyusu olma sorumluluğu ile ülkemiz ve Van ile ilgili tüm konularda duyarlılık gösteren, demokratik seçimle iş başına gelen yönetimiyle, hiç kimsenin tekelinde olmayan kurumsal yapısını oluşturmuş, ortak akıl ile yönetilen 86 adet dernek ve on binlerce üyesi ile Van’ı temsil eden, Türkiye’deki en büyük çatı kurumdur. VanFed hemşerilerinin derdi ile dertlenen, mutluluk ve sevinçlerine ortak olmaya çalışan, kapısı tüm hemşerilerine açık olan, ihtiyaç sahibi hemşerilerinin haklı taleplerine, iş, aş ve diğer konulardaki sıkıntılarına çare olmaya çalışan, Van’ın tüm farklılıklarını zenginlik kabul eden şeffaf ve demokratik bir kurumdur.

“İSTANBUL’DAKİ HİÇBİR VAN STK’SININ BORCU YOKTUR“


2015 yılında Van Dernekler Federasyonu yönetimi olarak göreve geldiğimiz dönemde kurumumuz kiradaydı. Biz yeni yönetim olarak, başta yönetim kurulu üyelerimiz, derneklerimiz ve kıymetli iş insanı hemşerilerimizin desteği ile mülkünü satın aldığımız Beylikdüzü Delta İş Merkezi A2 Blok 12. Kat Daire:23 adresinde kurumsal yapımızla tüm hemşerilerimize hizmet vermekteyiz. Şükürler olsun ki hiçbir kişi ve kuruma Van Dernekler Federasyonu’nun borcu bulunmamaktadır ve yönetimde olduğumuz süre içerisinde federasyonumuz hiçbir zaman icralık olmamıştır. Ayrıca Van’ımızı gururla ve başarıyla temsil eden yaklaşık 30 tane derneğimizin mülkiyeti de kendilerine aittir. İstanbul’daki hiçbir Van STK’sının da borcu yoktur. Bu mülklerin de yaklaşık piyasa değeri 20 Milyon Türk Lirasıdır. 

“SERVET YENİTÜRK’ÜN BU TUTARSIZ AÇIKLAMALARINDAN DOLAYI KINIYORUZ”


Servet Yenitürk’ün yönetim şeklini bir başka adayın uygulamasını eleştiri konusu yapmasını doğru bulmadıklarını açıklayan Donat, “Bir kurumda yönetici olan birinin başka bir kurumda görev alması gayet doğaldır. Şu anda mevcut Vanspor Başkanı Sn. Servet Yenitürk’ün yönetiminde, İstanbul’daki Van Sivil Toplum Örgütlerinden; Van Vakfı, Van Federasyonu ve dernek başkanı olarak görevler üstlenmiş yönetici arkadaşlarımız vardır. Vanspor Başkanı Sn. Servet Yenitürk’ün başvurduğu böylesi bir yönetim şeklini bir başka adayın uygulamasını eleştiri konusu yapmasını doğru bulmadığımızı da belirtmek isteriz. Başkan adayından ziyade Van Dernekler Federasyonu’nu muhatap alarak, çekememezlik ve hasetlik duygusu yaşayan belli merkezlerin kiralık aklı ve düşüncesi üzerinden bize dil uzatmasını doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz. Sn. Servet Yenitürk’ün bu tutarsız açıklamalarından dolayı da kendisini kınıyoruz” dedi. 

“VAN’A, VANLIYA HESAP VERMEYENLERİN, DÜŞTÜKLERİ ACİZLİKTEN DOLAYI BAŞKASINA HESAP SORMAYA HAKKI YOKTUR!”


Vanspor’un içinde bulunduğu özellikle mali ve ekonomik durumu, liglerin başlamasına sayılı günler kalmasına rağmen elinde futbolcusu kalmayan, mevcut futbolcularımıza borcu olan, vergi ve SSK borcundan dolayı TFF Sayfası kapalı olan, tesisleri elinden alınmış, idari çalışanları olmayan, bir kongre sürecini dahi yönetemeyen, keyfilik ve tek adamlık anlayışıyla kulübü yönetmeye çalışan, şeffaf olmayan, haklarında kamuoyu vicdanını rahatsız eden onlarca iddianın bulunduğu, Van’ın en büyük marka değeri olan Vanspor’u kendi malıymış gibi gören ve bunu başkan adaylarıyla pazarlık konusu yapan Sn. Servet Yenitürk’ün Vanspor’un içinde bulunduğu durumu Van halkı ve Vanspor taraftarlarının vicdanına havale ediyoruz. Van’a, Vanlıya hesap vermeyenlerin, düştükleri acizlikten dolayı başkasına hesap sormaya hakkı yoktur!

Van Postası Gazetesi

İlginizi Çekebilir

Van Tescilli Ürünler

Van’ın Tescilli Ürünleri

Van Coğrafi İşaret almış patentli tescilli ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir