Van Dışında Milletvekili Adayı Gösterilen Vanlı İsimler Kim?

Van Dışında Milletvekili Adayı Gösterilen Vanlı İsimler Kim?

Van Dışında Milletvekili Adayı Gösterilen Vanlı İsimler Kim?

2023 Milletvekili seçimlerine, CHP ile ittifak yapan; Deva, Gelecek ve Saadet Partililer Van’dan aday göstermeme kararı nedeni ile Van dışındaki illerdeki CHP kontenjan listelerde aday gösterildiler.

Gelecek Partisinden iki Vanlı isim Chp’nin kontenjan listelerde yer bulabilirken, Deva Partisinden bir kişi yer bulabildi.

Saadet Partisinden ise hiçbir Vanlı isim Chp’nin il dışındaki kontenjan listelerinde yer bulamadı.

İşte Van dışındaki listelerde yer bulan o isimler;

Gelecek Partisinden İki Vanlı İsim Listeye Girebildi

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Bilici İzmir 2. Bölge 7. Sıradan Aday Gösterildi.

MUSTAFA BİLİCİ KİMDİR?

Mustafa Bilici, 1 Ocak 1969’da Van Muradiye’de doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Kefser’dir.

Bağımsız Denetçi-Mali Müşavir; Atatürk Üniversitesi Muhasebe Bölümü ile Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi.

Bağımsız Denetçi, mali müşavir olarak çalıştı. Mali danışmanlık yaptı. Van’da ilk yerel alışveriş merkezlerini kurdu. Sivil toplum örgütlerinde yöneticilik yaptı. 24.Dönem Van Milletvekilliği görevinde bulundu. 12 Aralık 2019’da kurulan Gelecek Partisi’nde Kurucular Kurulu üyesi olarak yer aldı. 

İyi düzeyde Kürtçe, orta düzeyde İngilizce, Fransızca ve Farsça bilen Bilici, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Donat ise İstanbul 3. Bölge 15. Sırada Aday Gösterildi.

Fevzi Donat Kimdir?

5 Termmuz 1973’de Van’ın Gürpınar ilçesinde doğdu.

Özel Çavuşoğlu Koleji ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.   

Yüksek lisans için gittiği  Amerika’da University of California Berkeley’de PreMBA programına katıldı. 

İyi derecede İngilizce ve çok iyi derecede Kürtçe konuşmaktadır.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Aile Özgeçmişi ve Sosyal Statü; 

Van’ın en büyük aşireti olan ”Bruki” aşiretinin ileri gelen DONAT ailesine mensuptur. Amcası Mecit DONAT Adalet Partisi’nden 2 dönem Van Gürpınar İlçesi’nde Belediye Başkanlığı görevini yapmıştır. Amcası Sabri DONAT Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) nin kurucu üyesidir ve 1987 yılında Demokratik Sol Parti (DSP) den Van ili milletvekili adayı olmuştur. Aile her dönemde siyasi anlamda aktif görev almıştır. 

Sivil Toplum Kuruluşları;

2014 –         : Van Dernekler Federasyonu (VANFED) Genel Başkanı (2.dönem)

2016 –         : Anadolu Konfederasyonu (ANA-KON) Genel Başkan Yardımcısı

2015 –         : Doğu ve Güneydoğu Platformu Genel Başkan Yardımcısı

2008 – 2014: Van Dernekler Federasyonu (VANFED) Kurucu Başkan Yardımcısı. 

İstanbul’da kurulan tüm Van derneklerinin kuruluş ve gelişim aşamasında maddi, manevi desteklerini ve katkılarını esirgememiştir.

2013 – 2014 : Van İşadamları Derneği (VİŞAD) Kurucu Başkan Yardımcısı 

2008 – 2014: Van Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

                     : Folklor Kurumu üyesi

                     : İstanbul Üniversitesi Siyasal Vakfı üyesi

                     : İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunlar Derneği

                     : MUSİAD üyesi

                     : Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) üyesi

                     : Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yat.Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi

Siyasi Kariyer;

2020 yılında Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyesi 

2018 yılında Ak Parti Van aday adayı 

2015 yılında Ak Parti İstanbul 3.Bölge aday adayı

2011 yılında Ak Parti İstanbul 1.Bölge aday adayı 

2010 Referandumlarında Ak parti Kadıköy ve Ataşehir İlçelerinin SKM Başkan Yardımcılığı görevini başarıyla tamamlamıştır.

2002 ve 2007 Genel Seçimlerinde, 2004 ve 2009 Yerel Seçimlerinde ve 2007 ve 2009 yılında Ak Parti Ataşehir İlçesinde Kurucu Başkan Yardımcılığı  

2001 yılında Ak Parti Kadıköy İlçesinde Kurucu Başkan Yardımcılığı ile siyaset hayatına adımını atmıştır. Kadıköy İlçesinde sırasıyla Sosyal İşler, AR-GE ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini başarıyla üstlenmiştir. 2003 yılında Ak Parti Siyaset Akademisi’ni dereceyle tamamlamıştır.                                                    

İş Deneyimi;

2011 –         : Arkitek İnşaat ve Otopark işletmeciliği – Yönetim Kurulu Başkanı

2008 –         : Kalite Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık Ltd.Şti :  

Broker ve Takım Lideridir. Birçok yerli/yabancı firmaya yatırım danışmanlığı yapmaktadır.

2015 –         : FD Petrol Ürünleri Gıda Turizm İnş.San. ve Tic. A.Ş 

                      Yönetim Kurulu Başkanı

2000 – 2003: Tepe Eğitim Kurumları Kurucu – Yönetim Kurulu Başkanı

1997 – 2000: Donat Şirketler Grubu – Yönetim Kurulu Başkanı

Kariyerinin yanında ideal bir aile yaşantısı olan Fevzi Donat evli ve üç çocuk babası, eşi Tolunay Donat, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı’nı tamamlamış, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı nda Klasik Batı Müziği Piano eğitimi almıştır. TRT1 “Seksenler” Dizisi Oyuncusudur, 

Çok iyi derecede Fransızca ve iyi derecede İngilizce konuşmaktadır. 

Deva Partisinden Bir Kişi Chp’nin Kontenjan Listelerine Girebildi

Deva Partisi GMYK Üyesi Evrim Rızvanoğlu CHP’nin kontenjan listesinden aday gösterildi.

EVRİM RIZVANOĞLU KİMDİR?

1980 yılında Van’da doğdu.

Eğitimini California State Üniversitesi ve Florida International Üniversitesi’nde tamamladı. Amerika’daki çalışma hayatının ardından, Türkiye’de yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren aile şirketinde 3. kuşak olarak aktif yöneticilik yapmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine ek olarak, kadın istihdamını arttırmak amacı ile kurulan sosyal ticari projelerde girişimci oldu ve kadınların çalışma hayatındaki girişimlerini destekledi.

İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde İspanyolca bilmektedir

Saadet Partisinin Chp Kontenjanından hiçbir Vanlı isim yer alamadı.

Van Dışında Aday Gösterilen İsimlerden Biri de Seyithan İzsiz

Bir dönen Vanspor Kulüp Başkanlığı da yapan Vanlı İş İnsanı Seyithan İzsiz Millet İttifakı ortağı olan İyİ Parti’den İstanbul 3. Bölge 2. sıradan aday gösterildi.

Seyithan İzsiz Kimdir?

Seyithan İzsiz 1976 Van Çatak doğumludur. 47 yaşındaki İzsiz evli ve iki çocuk babasıdır. İş insanı İzsiz inşaat, mobilya, otel ve restoran işletmeciliği alanlarında faaliyet gösteriyor.

Siyaset ve Sivil Toplum kuruluşlarında da aktif olarak rol alan İzsiz Van Federasyonu Kurucu Başkan’ı, Doğu-Güneydoğu Üst Çatı Kuruluşu Başkan Yardımcılığı, Van Spor Kulüp Başkanlığı, Beylikdüzü Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı, Esenyurt İl Dernekler Birliği Üyeliği, Beylikdüzü Gönüllüleri Vakfı Kurucu Başkanı ve İstanbul Doğu-Güneydoğu Federasyonu Kurucu Üyeliği vazifesinde bulundu.

Siyasi geçmişine 2003’te Ak Parti Gençlik Kollarında başladı. 2009’da Beylikdüzü Belediye Başkan A.Adaylığı, 2014’te Beylikdüzü ve İ.B.B Meclis Üyeliği, 2018 yılında Milletvekili A. Adaylığı, 2019’da Esenyurt Belediye Başkan A. Adaylığı olan İZSİZ, 2 Dönem İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliğini üstlendi. 

Listemizdeki son Vanlı isim de Harun Çelik

Harun Çelik İstanbul 3. Bölgede Ak Parti Listesinden aday gösterildi.

Harun Çelik Kimdir?

1987 Van Erciş doğumlu Harun Çelik, Pamukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunudur. 2011-2015 yılları arasında mühendislik alanında proje müellifliği, müşavirliği, yapı denetim ve yapı laboratuvarı alanlarında hizmetler verdi.

Erciş Morgedik Barajı, Alanya İlksan Ananas Otel, Erciş Sönmez AVM, Erciş Şeker Fabrikası Camisi, Bursa Halk Kütüphanesi, Sakarya Devlet Hastanesi, Erciş Jandarma Binası, Malatya SGK Lojmanları ve Van’daki TOKİ inşaatları gibi birçok önemli projenin sorumluluğunu üstlendi. 2011 Van depreminde bilirkişi, proje ve müşavirlik görevlerinde bulundu.

Pamukkale Üniversitesi İnşaat Fakültesi Temsilciliği, Pamukkale Üniversitesi Genç İMO Başkanlığı ve TMMOB Genç İMO Konsey Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2013-2014 döneminde TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Erciş Temsilciliği Başkanlığına seçilen Çelik, 2015 yılında da uluslararası bir firmanın CEO görevini üstlendi.

Rahmetli babası Hüsamettin Çelik’in Van Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanlığı, Erciş Şoförler Odası Başkanlığı ile Van’daki aktif sivil toplum çalışmaları sayesinde çocukluk yıllarından bu yana sivil toplum kültürüyle iç içe olan Çelik, sivil toplum ve sosyal-politik çalışmalarını İstanbul’da geliştirerek devam etti.

Yine Türkiye yakın dönem siyasi tarihine ışık tutan ve belge niteliğinde olan Son Demokratlar, Bir Devlet Adamı Fatin Rüştü Zorlu, Tekrar ve Fark, Darbelerle Mücadele Yöntemleri 6, 5. Darbe ile Mücadele Kitabı, Demokratik Hukuk Devletini Yeniden Düşünmek Kitabı, 3. Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Kitabı eserlerinin hazırlanması ve yayına alınması süreçlerinde farklı seviyelerde katkılar sundu.

İstanbul’daki siyasi hayatına AK Parti Sarıyer İlçe Mahalle Başkanlığı, Sarıyer İlçesi Seçim Koordinatörlüğü görevleriyle başlayan Çelik, siyasi çalışmalarını İstanbul, Ankara, Denizli ve Van bölgelerinde sürdürmektedir.

Uluslararası alanda taşımacılık sektöründe faaliyetlerini aktif olarak yürüten Harun Çelik; aynı zamanda hava, kara ve deniz taşımacılığı sektöründe 20 yıllık birikime sahip, Türkiye’nin en büyük lojistik firmalarından birinin ortağı, evli ve iki çocuk babasıdır.

YEŞİL SOL PARTİNİN DİYARBAKIR ve GAZİANTEP LİSTELERİNDE VANLI İSİMLER VAR

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Vanlı Mehmet Kamaç, Diyarbakır Yeşil Sol Parti 5. sıra adayı oldu.

HDP’nin önceki dönem Van Milletvekili Murat Sarısaç, Gaziantep’ten aday olarak gösterildi.

Murat Sarısaç Kimdir?

Murat Sarısaç, 7 Ağustos 1983’te Van – Gürpınar’da doğdu.

Murat Sarısaç’ın baba adı Sabri, anne adı Cevahir’dir. Siyasetçi olan Murat Sarısaç, Aksaray Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümünü bitirdi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) üyeliği ve DBP Van İl Eş Başkanlığı yaptı.

3’üncü Olağan Kongrede Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM üyesi olarak seçildi.

İyi düzeyde Kürtçe (Kurmancca) bilen Sarısaç, bekârdır.

İlginizi Çekebilir

Son Dakika

Van’da Dev Operasyon! Tonlarca Esrar Ele Geçirildi…

Van'da Dev Operasyon! Tonlarca Esrar Ele Geçirildi...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir