Van Barosu Yaban Keçisi Av İhalesinin İptali İçin Dava Açıyor

Van Barosu Yaban Keçisi Av İhalesinin İptali İçin Dava Açıyor

Van Barosu Yaban Keçisi Av İhalesinin İptali İçin Dava Açıyor

YABAN KEÇİSİ AV İHALESİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Tarım ve Orman Bakanlığı 14. Bölge Müdürlüğü-Van İl Şube Müdürlüğü tarafından ilimizde bir (1) adet YabanKeçisinin avlattırılmasının ihale edilmiş olduğunu 24/09/2022 tarihinde öğrenmiş bulunmaktayız.

05/10/2022 tarihinde yapılacak ihale ile Van’ın Gürpınar ilçesinde bağlı Pagan bölgesinde doğal koruma altında bulunan bir yaban keçisinin zevk uğruna katledilmesi amaçlanmaktadır.

Yaban Keçisi ve Çengel Boynuzlu Dağ Keçileri Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nin (BERN) Ek Liste II Kesin Koruma Altına Alınan Fauna Türleri kategorisinde bulunmaktadır.

Bu bakımdan Yaban Keçisi ve Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi türlerinin avlattırılması için ihale açılmasına karar verilmesinin koruma altındaki hayvan türlerinin yok olma tehlikesini yaratacağı açıktır.

Doğal yaşamın bir parçası olan bu canlıların yaşamlarının ihale edilmek suretiyle sonlandırılmak istenmesini kabul etmiyoruz. Türleri yok olmaya yüz tutmuş bu nadide canlıların bir kısım paralı insanların kişisel keyifleri için öldürülmek üzere ihaleye çıkarılması vicdana ahlaka ve hukuka aykırıdır.

Hukuk yok sayılmak suretiyle diğer canlılarının hayatlarını yok etme anlamına gelen bu karara şiddetle karşıyız. Ulusal değerimiz olan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan dağ keçilerinin öldürtülmesinin temel amacının para/kazanç olduğunu belirtmek isteriz. Bukararının hiçbir hukuki ve kanuni bir gerekçesi yoktur. Bu nedenlerle doğal yaşam alanları elinden alınan yabani canlıların av sporu, av turizmi vs. ismi altında katledilmesinin ihale edilmesi kamu vicdanı ziyadesiyle rahatsız etmektedir.

Söz konusu ihale kararının, koruma altındaki türün devamı noktasında telafisi imkansız zararlara yol açmaması için Van Valiliğine, Tarım ve Orman Bakanlığıile diğer ilgili kurumlar nezdinde gerekli başvuruları yapacağımızı ve ihalenin iptali konusunda Van Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu olarak sonuna kadar hukuksal mücadelemizi yapacağımızı belirtiyoruz.

Van Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu.

İlginizi Çekebilir

Van’da Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Kesin Listesi Belli Oldu!

Van’da Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Kesin Listesi Belli Oldu! AK Parti’de milletvekilliği aday adaylığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir