Ali İhsan Öztürk Kimdir
Vanlı Fotoğraf Sanatçısı Ali İhsan Öztürk

Usta Fotoğrafçı Ali İhsan Öztürk

Hürriyet Yazarı Rıza Özel’in,Van‘ın Usta Fotoğrafçısı Ali İhsan Öztürk’e ayırdığı köşesinden.

Sanat dünyasında belli yaşın üzerinde şöhreti yakalayan pek çok isim gibi foto muhabirleri arasında da değeri geç fark edilen ustalar var. Anadolu Ajansı foto muhabiri Ali İhsan Öztürk, Türkiye’de bu isimlerin başında geliyor.

Yalnızca son birkaç yılda onlarca fotoğrafla ödül kazanarak 17 sergi açan, fotoğraf makinesi ile çektiği video görüntülerle bile ödül almayı başaran 60 yaşındaki foto muhabiri, fotoğraflarıyla Anadolu’nun az bilinen pek çok noktasını dünyaya tanıtıyor.

Vanlı Fotoğraf Sanatçısı
Vanlı Fotoğaraf Sanatçısı Ali İhsan Öztürk

Fotoğraf öğrenilebilir ve eğitimle geliştirilebilir. Ama bazı insanlar, yıllar alacak eğitimler sayesinde erişebilecek fotoğraf gözü ile doğabiliyor. Anadolu Ajansı’nda çalıştığım yıllarda kendisini yakından tanıma şansı bulduğum Ali İhsan Öztürk, iç güdüleri ile fotoğraf çekebilen bu ender isimlerden biri. 

Vanlı Fotoğrafçı Ali İhsan
Işığın Efendisi Ali İhsan Öztürk

Van’ı çektiği fotoğraflarla Türkiye’ye tanıtan Öztürk, Anadolu Ajansı’nın pek çok projesinde Türkiye’yi dünyaya tanıttı. Son olarak geçtiğimiz ay yapılan G20 Zirvesi öncesinde çektiği fotoğraflarla, Antalya’yı dünya medyasına taşıyan Öztürk’le fotoğraf tutkusunu ve geç gelen şöhretini konuştuk. Türkiye’de fotoğrafını çekmediği yalnızca bir kaç kentin kaldığını söyleyen Öztürk’le sohbetimizden notları onun cümleleri ile aktarıyorum:

“Fotoğraf aşkı ilkokul öğretmenim sayesinde başladı. 1960’lı yılların sonu. Sanıyorum 4’üncü sınıftaydım, Lubitel-2 marka üstten bakmalı fotoğraf makinesini okula getirdiğinde. O makine ile fotoğraflar çekmeme izin vermesi sayesinde başlayan bu aşk gelecekte hayatıma yön verdi. Eğitimimi tamamladıktan sonra devlet memuru oldum. Ancak yine fotoğraf çekmeye devam ediyordum. Bu tutkum sayesinde Van’da yayın yapan ‘Bölge’ adlı gazetede mesleğe atıldım. Sonrasında İHA ve Anadolu Ajansı yılları başladı.

Vanlı Fotoğrafçı
Fotoğraf’ta Işığın Efendisi Ali İhsan Öztürk

AĞRI DAĞI’NDA 37 KEZ ZİRVE YAPTIM

Bu fotoğraflar ajansın ortak çalışmalar yaptığı yabancı ajanslarında sayesinde dünya medyasında yer buldu. Çok şanslı olduğumuza inanıyorum. Dört mevsimi farklı güzelliklerle yaşayan bir ülkede nefes alıyoruz. Yaşadığımız kentlerin iki adım ötesi eşsiz güzelliklere sahip. Dağcılık sporu ile ilgileniyorum bir taraftan. Bu da benim doğa fotoğrafarındaki başarımın kaynaklarından birisi. Yalnızca Ağrı Dağı’nda 37 kez zirve yaptım. Kaşkarlar’dan Süphan Dağı’na pek çok dağın zirvesini gördüm. Doğada olmak kentin keşmekeşinden uzaklaşıp, orada fotoğraflar çekmek ruhumu besliyor.

Ali İhsan Öztürk'ın Hayatı
AA Foto Muhabiri Ali İhsan Öztürk Kimdir

ALİ İHSAN ÖZTÜRK KİMDİR?

VAN’ın Özalp ilçesi Seydibey köyünde 1959’da doğdu. 1992’de Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü’nde göreve başlayan Öztürk, Van İl Özel İdaresi çatısı altındaki Basın ve Halkla İlişkiler Bürosunda görev yaptı. Bu görevi sırasında Van Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu’nda da çalışan Ali İhsan Öztürk, 2011 yılında emekli oldu. Van’da Özel İdare’de çalıştığı sırada bir yandan da gazetecilik yapmaya başladı. Yerel yayın yapan Bölge Gazetesi’nde, İhlas Haber Ajansı’nda çalıştı. 13 yıldır Anadolu Ajansı Van Bölge Müdürlüğü’nde mesleğini sürdürüyor. Fotoğraflarıyla değişik şehirlerde 17 kişisel sergi açtı ve 5’i Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yılın Basın Fotoğrafları’nda, biri Türkiye Haber Kameramanları Zoom ödüllerinde olmak üzere çok sayıda ödül kazandı. Son olarak çektiği Bursa fotoğrafları 22 Aralık’ta İstan bul’da Cemal Reşit Rey’de sergilenmeye başlayacak.

İlginizi Çekebilir

Van'da halk ekmeğe zam

Van’da Ekmeğe Zam

Van’da Ekmeğe Zam Van’da bu yıl sık sık gündemi meşgul eden zamlar gelmeye devam ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.