Usta Belgeselcinin Restore Edilen Van Belgeseli Yıllar Sonra Yayınlandı

Usta Belgeselcinin Restore Edilen Van Belgeseli Yıllar Sonra Yayınlandı

Usta Belgeselcinin Restore Edilen Van Belgeseli Yıllar Sonra Yayınlandı Meslek hayatında 30’un üzerinde yapıta imza atan, 2004 yılında vefat eden Türk belgesel sinemacılığının ustası Suha Arın’ın, 1976’da Van’da çektiği ‘Urartu’nun İki Mevsimi’ Belgeseli restore edilerek yıllar sonra tekrar izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Nesli Çölgeçen, Yalçın Yelence, Kemal Sevimli gibi nice sinemacıları, yönetmenleri ve televizyoncuları sektöre kazandıran Suha Arin, 1 Şubat 2004’te tedavi gördüğü İstanbul Haseki Kardiyoloji Enstitüsünde hayatını kaybetmişti.

URARTU’nin İKİ MEVSİMİ

‘Anadolu Uygarlıklarından İzler’ dizisinin üçüncü filmi olan “Urartu’nun İki Mevsimi” belgeseli, 2800 yıl önce bugünkü Van kenti merkez olmak üzere Doğu Anadolu’da kurulmuş olan görkemli Urartu uygarlığını konu alıyor. Yakın zamanlara kadar haklarında pek az şey bilinen Urartular, Doğu Anadolu’nun sert doğa koşullarında üstün bir uygarlık geliştirmişler ve komşularını büyük ölçüde etkilemişlerdir.

Belgeselde bunların yanı sıra, yaz ve kış aylarında yapılan çekimlerle Urartuların yaşam koşulları da vurgulanmaktadır. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından hazırlatılan Urartu’nun İki Mevsimi, Urartular hakkında yapılan ilk film olma özelliğini de taşıyor.

İki Mevsim Urartu delgeselinin orijinali 40 Dakika olup söz konusu belgeselden kısaltılarak paylaşım yapılmıştır.

Yapım-Yönetim: Suha Arın

Yapım-Yönetim Yardımcıları: Nesli Çölgeçen, Cemal Karman, Kemal Sevimli, Yalçın Yelence

Kamera: Ümit Gülsoy Anlatan: Süreyya Arın

Müzik: Nevit Kodallı

#van #belgesel #eskivan

İlginizi Çekebilir

Master Chef’teki Yarışan Keledoş’a Vanlılardan Tepki Yağdı! İşte Tescilli Keledoş Tarifi

MasterChef’te Yarışan Tescilli Yemeğimiz Keledoş’a Vanlılardan Tepki Yağdı! TV 8’in sevilen programlarından Master Chef’in dün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir