Urartu Kalesi Bekçisinden Profesörlük Ders

Van Gürpınar’daki, Urartu eseri Çavuştepe Kalesinin yaklaşık 60 yıllık sadık bekçisi olan Mehmet Kuşman, kaleyi ziyarete gelen Tur Rehberlerine, Urartu dilini nasıl öğrendiğini ve Urartu Tarihi konularında, en kral profesörlere taş çıkartan etkileyici bir ders veriyor.

Mehmet Kuşman Kimdir?

Urartu Krallığı’nın bugüne ulaşan en görkemli yapılarından, Van’ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi’nde yaklaşık 60 yıldır bekçilik yapan ve dünyada Urartu alfabesini okuyup yazmayı bilen ender kişilerden olan 80 yaşındaki Mehmet Kuşman, görevini büyük bir aşkla yapmaya devam ediyor.

Gürpınar’a 10 kilometre uzaktaki kalede bekçilik yapan Kuşman, ikinci evi olarak gördüğü kaleyi hem korudu hem de kendi imkanlarıyla Urartu çivi yazısını okuyup yazmayı öğrendi.

Kalede kazı çalışması yapan akademisyenlerden aldığı bilgilerle kendini geliştiren ‘Urartuların Sadık Bekçisi’ bu sürede Kültür ve Turizm Bakanlığının emriyle 5 kez Amerika’ya, Almanya, Belçika, Hollanda’ya gitme imkanı buldu. Katıldığı birçok sempozyumda da katılımcılara Urartu alfabesini anlattı.

Çavuştepe Kalesinde hem bekçilik hem rehberlik yapan Kuşman, çivi yazısını taşlara kazıyarak yapıp sattığı takılarla da 11 çocuğunu okuttu.

Video: Tur Rehberi ve Coğrafya Öğretmen Hülya Gürcü

#VanGürpınar #UrartuKalesi #MehmetKuşman

İlginizi Çekebilir

Van'da Deprem

Van’da Deprem!

Son Dakika Van’da Deprem! Van’ın Muradiye ilçesi 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir