TURSAB Başkanı Van’daki Festivalleri Eleştirdi: Van’ın Tekelinde Kalıyor

TURSAB Başkanı Van’daki Festivalleri Eleştirdi: Van’ın Tekelinde Kalıyor

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe Van’da yapılan festival ve fuarların bilinçsiz bir şekilde düzenlediğini söyleyerek bu tür festivallerin Van’a turizm anlamında katkısı olmadığını söyledi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe Van’da yapılan festival ve fuarların bilinçsiz bir şekilde düzenlediğini söyleyerek bu tür festivallerin Van’a turizm anlamında katkısı olmadığını söyledi.

TÜRSAB Başkanı Cevdet Özgökçe Van’da bazı kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan fuar ve festivallerin yeteri düzeyde tanıtılmadığını ve turizm sektörlerinin yapılan bu etkinliklerde yer verilmediğini söyledi. Özellikle Nisan ayında Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen badem çiçeği festivalinin yanlış bir zamana denk getirildiğini belirten Özgökçe bu tür etkinliklerin Van’a zarar verdiğini kaydetti. Van’da yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Özgökçe, “Van’da Birçok işletme ve kurum festivaller yaptı, festivaller yapmaya devam ediyor, maalesef bizim festivaller sadece Van tekelinde kalıyor.

Ne ulusal basında yer alıyor, ne de dünyada gündem oluyor, buda haliyle bizleri üzüyor, bunun en büyük sebebi festivalleri yanlış yapıyoruz, reklamını yapamıyoruz, duyurusunu yapamıyoruz ya da TÜRSAB’ı bunun içine katmıyoruz. Bakın Edirne’de bir 9-8 Festival yapıldı, binlerce insan katıldı. TÜRSAB, Edirne Valiliği ve Ticaret Odası öncülüğünde yapıldı, çokta ses getirdi, bütün Ulusal ve uluslararası basında, tüm televizyon kanallarında yer aldı. Birkaç gün önce balık festivali ve kahvaltı festivali yapıldı, ilki bu sene oda TÜRSAB tarafından organize edildi ve büyük bir ses getirdi. Maalesef bizim festivallerimiz sadece Van’da bir gündem oluşturmak için yapılıyor. Yanlış yapılıyor, doğru yapılmıyor. Gönül ister ki bütün paydaşları, bütün bileşenleri bir araya getirsin haberi yapılsın, duyurusu yapılsın, Van çok güzel bir coğrafyada, İran bize komşu, Ermenistan bize komşu, Irak bize komşu ülke oralardan da misafirler davet edilsin. Türkiye’den de bütün şehirlerden misafirler davet edilsin, biz sadece festivalleri kendi yanımızda, kendi içimizde, biz bize yapıyoruz” dedi.

FESTİVAL VE FUARLARI BÜTÜN ŞEHİR SAHİPLENMELİ

Van’da düzenlenen festivallerin sönük geçtiğini ifade eden Özgökçe, “Van’da bir kahvaltı festivali yapıldı, katılımcı sayısı belliydi, maalesef çok sönük geçti. Ben bile davet edilmemiştim. Sektör davet edilmeli, bileşenler davet edilmeli biran önce buna çekidüzen vermeliyiz. Yani herkes işi kendi tarafına çekmemeli, festivalleri bütün şehir sahiplenmeli, bütün şehir desteklemeli, bütün şehir arkasında durmalı başka şehirler böyle yapıyor. Başka illerde bütün bileşenler sahipleniyor. Mülk İdare Amirleri sahipleniyor. Sektör sahipleniyor ve ses getiriyor biran önce inşallah bizde kendimizi düzeltiriz. Van’da her hafta fuar var biliyorsunuz ama Vanlılar olarak fuarın başladığını afişler de ya da Billboardlarda görüyoruz, duyuyoruz.

“YANLIŞ YAPIYORUZ”

Fuar ve festivallerin yanlış organize edildiğini anımsatan Özgökçe, “Festivaller zamanında yerinde yapılmalı geçmiş tarihte bir badem çiçeği festivali oldu, Van’da 28 Nisanda biz bu festivalden aylar öncesinden toplantılar yaptık. Eski Van valimiz Mehmet Emin Bilmez beyin öncülüğünde bir araya geldik. O toplantıda festival tarihini 7,8 Mayıs diye kararlaştırdılar ben itiraz ettim. 7,8 Mayısta badem çiçeği kalmaz ismini değiştirelim. Badem Festivali yapalım ya da inci kefali festivali yapalım dedim, oylama yaptılar maalesef benim söylediğim tarihte kabul edilmedi. 7,8 Mayıs diye karar aldılar sözüm ona tanıtım lansmanını Kültür Turizm İl Müdürlüğü öncülüğünde yapılacaktı. Bize haber verilmeden 27 Nisanda bir gece yarısı Kültür Turizm İl Müdürlüğümüz bir twit attı, festival yarın diye, valimiz adaya gidiyor bakıyor badem çiçeği kalmamış talimat veriyor, yarın festivali yapın diye, festivaller öyle olmaz. Festivallere önceden çalışılır, reklamı yapılır, tanıtımı yapılır, bütün paydaşlar davet edilir, festivaller öyle yapılır. Bir yerde yanlış yapıyoruz, hata yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

VAN’DA KİMSE KİMSEYİ SEVMİYOR

Yapılan çalışmalara turizm sektörünün davet edilmediğini belirten Özgökçe, “Van’da kimse kimseyi sevmiyor. Kimse kimsenin yaptığı işi takdir etmiyor. Eğer bir festival yapacaksanız ki bu ne festivali olursa olsun TÜRSAB mutlaka içinde olmalıdır. Birçok arkadaşımız ya da birçok kurum dediğim gibi biz siz yapıyorlar, hata yapıyorlar, yanlış yapıyorlar, yani beni sevmeyebilirler, benim şahsımı sevmeyebilirler ama benim oturduğum koltuğa saygı duymaları gerekiyor. Hata yaptıkça böyle sönük kalıyoruz festivallerde” şeklinde konuştu.

Video/Haber: Van Basın

#van #festival #türsab

İlginizi Çekebilir

Van’da Sporcuları Taşıyan Minibüs Devrildi!

Van’da Sporcuları Taşıyan Minibüs Devrildi! Vanin Kalbi Instagram sitesinden edinilen bilgiye göre Van’ın Gürpınar ilçesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir