Tarihi Van Peynirciler Çarşısı Yeni Haliyle Göz Kamaştırıyor

Tarihi Van Peynirciler Çarşısı Yeni Haliyle Göz Kamaştırıyor

Van’ın önemli değerlerinden biri olan Tarihi Peynirciler Çarşısı restorasyon çalışmasının ardından kavuştuğu yeni görünümüyle göz kamaştırıyor.

Van’ın tanıtımı ve kente ait marka değerlerin yaşatılması amacıyla çalışma başlatan Van Büyükşehir Belediyesi, cumhuriyet dönemine ait olan Tarihi Peynirciler Çarşısı’nı restore etti.

Restorasyon çalışmalarının ardından baştan sona yenilenen çarşı, yeni görünümüyle tarihi dokusuna yeni bir boyut kattı.

Daha önce fiziki şartları yetersiz olan ve hijyen açısından tepki toplayan çarşı, yapılan yeni düzenlemeyle modern bir görüntüye kavuştu. Yaklaşık 4 milyon TL’ye mal olan ve 55 iş yerinin bulunduğu çarşı kentin meşhur otlu peynirinin daha hijyenik bir ortamda marka değerini yükselmesini sağlayacak.

İHA muhabirine konuşan Rüstem Apaydın isimli esnaf, 40 yılı aşkın bir süredir Tarihi Peynirciler Çarşısı’nda hizmet verdiğini belirtti. Daha önce sakatatçılar ile peynircilerin aynı ortamda yer almasından dolayı hijyenik açıdan birtakım sıkıntılara yol açtığını ifade eden Apaydın,

“Sakatatçılarla peynirciler aynı çarşıda olduğu için hijyenden dolayı sıkıntılar vardı. Van Büyükşehir Belediyesi konuyu ele alarak sakatçılarla peynircileri ayırdı. Belediyenin tarihi çarşıyı restore etmesiyle birlikte hijyenik bir çarşıya kavuşmuş bulunmaktayız” dedi.

“Peynirciler Çarşısı bacasız fabrikamızdır”

Restorasyon çalışmalarının ardından modern ve nezih bir yapıya kavuşan Tarihi Peynirciler Çarşısı’nın kent için bacasız bir fabrika olduğunu vurgulayan Apaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Peynirciler esnafı olarak burayı hijyenik bir şekilde çalıştıracağız. Peynirciler Çarşısı bacasız fabrikamızdır. Van’a gelen yerli ve yabancı turistler, çarşıyı gezecek ve gezerken de mutlaka bir hediyelik peynir, bal, tereyağı alacaklardır.” Vatandaşların Tarihi Peynirciler Çarşısı’nın yeni halini görünce büyük şaşkınlık yaşadığını sözlerine ekleyen Apaydın, Van Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti.

“Çok güzel bir mekan oldu”

Yaklaşık 20 yıldır çarşıda esnaf olan Kenan Yağız, Van otlu peynirinin bir marka değeri olduğuna dikkat çekti. Otlu peynirin bu şekilde nezih bir ortama kavuşması konusunda emeği geçenlere teşekkür eden Yağız,

“Yaklaşık bir haftadır taşındık. Resmi açılışı daha gerçekleşmemesine rağmen insanların yoğun bir ilgisi var. Tarihi bir çarşı görünümüne kavuşmasıyla birlikte vatandaşımız burada özçekim yapmaya başladı. Bundan sonra işlerimizin daha iyi olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“Müşterilerimiz muazzam bir görüntüyle karşılaşıyor”

Çarşıda yaklaşık 15 yıldır hizmet eden Mehdi Kaya da beklentilerinin üzerinde modern bir çarşıya kavuştuklarını söyledi.

Bundan sonra esnaf olarak dünya markası olan Van otlu peynirini en iyi şekilde temsil ederek kaliteye önem vereceklerini ifade eden Kaya,

“Açıkçası bu kadar güzel beklemiyorduk. Beklentilerimizin üzerinde bir çarşı olmuş. Müşterilerimiz muazzam bir görüntüyle karşılaşıyor ve burayı beğeniyorlar. Tepkilerin güzel olmasından hoşnut duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Van Tarihi Çarşılar Nerede? Van Gezilecek Yerler Neresi? Van Hediyelik Eşya Nereden Alınır? Van Tarihi Çarşılar Van Peynirciler Çarşısı Nerede? Van Peynirciler Çarşısı Yol Tarifi? Van Peynirciler Çarşısı Nasıl Gidilir?

Yukarıdaki sorulara Van Otlu Peynirden yapacağınız alış-veriş ile cevap bulabilirsiniz. Van Tarihi Peynirciler Çarşısı PTT Caddesi üzerinde olup Van Cumhuriyet Caddesinin hemen arkasındaki 3. sokaktadır.

Tarihi Van Peynirciler Çarşısının Eski Hali

Tarihi Van Peynirciler Çarşısında Restorasyon Çalışmaları

Tarihi Van Peynirciler Çarşısı Yeni Hali

#van #tarihiçarşılar #peynircilerçarşısı

İlginizi Çekebilir

van haberleri son dakika

Van’da Tipide Mahsur Kalanlar Kurtarıldı

Van’da Tipide Mahsur Kalanlar Kurtarıldı Van-Bahçesaray karayolunda etkili olan kar yağışı ve tipiden dolayı mahsur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir