Tarihi Van Peynirciler Çarşısı Açıldı

Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca (DAP) restorasyonu yapılan tarihi peynirciler çarşısı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıldı.

Tarihi Peynirciler Çarşısı
Van Peynirciler Çarşısı Yeni Haliyle Göz Kamaştırıyor

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere sabah saatlerinde Van’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tekstil atölyesi ziyaretinin ardından yaklaşık 3 milyon lira harcanarak restorasyonu tamamlanan Peynirciler Çarşısı’nın açılışını yaptı. Bakan Varank, burada iş yeri sahipleriyle görüşüp Van’ın yöresel otlu peynirinin tadına bakıp esnafın görüş ve önerilerini dinledi.

Van Peynirciler Çarşısı
Tarihi Van Peynirciler Çarşısı Açıldı

Programın açılış konuşmasını yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Çarşının 1930’lu yıllarda bin 586 metrekare üzerine inşa edildiğini ve uzun yıllar sebze pazarı olarak kullanıldığını söyledi.

Çarşıda 55 Dükkan Var

Vali Bilmez, “Çarşı daha sonra sakatatçılar ve peynircilerin karma kullandığı, pekte hijyen olmayan bir ortamda esnaflarımız hizmet vermekteydiler. Doğu Anadolu Projesinin bizlere katkıları ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ile esnafımızla da anlaşarak çalışmalara başladık. Çarşıda 55 dükkan var. 9’u özel mülkiyetken, geri kalanları ise Büyükşehir Belediyemize ait. Buradaki çalışmalarımızı bitirdik ve burayı sadece peynircilere tahsis ettik. Sakatatçılara ise ayrı bir yerde modern bir çarşı kazandırdık. Önümüzdeki günlerde de inşallah oranın açılışını yapacağız. İnşallah bu çarşı hem esnafımız için hem de yöremiz için çok daha hayırlı hizmetlere vesile olacaktır. Turistlerin en çok gezmek istediği mekan haline gelecektir. Biz esnafımızdan bu çarşıya sahip çıkmalarını istiyoruz. Çarşımızın ilimize kazandırılmasında emeği olan herkese bir kez daha şükranlarımı sunuyor, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Van Habarleri
Van’ın Tarihi Peynirciler Çarşısı Açıldı

Çarşının açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Ak Parti Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdullahat Arvas, Van Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Sinan Aslan, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir , AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Salih Allahverdi, Fazıl Tamer, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva ve vatandaşlar katıldı.Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca (DAP) restorasyonu yapılan tarihi peynirciler çarşısı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıldı.

Van’daki diğer güncel gelişmeler içn TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilir

van valiliği son dakika duyur

Van Valiliğinden Fırtına Tipi ve Çığ Uyarısı

Van Valiliği kuvvetli fırtına, tipi ve çığ riskine karşı vatandaşları uyardı. Valilikten yapılan duyuruda şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir